GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 46 din 50 Înapoi  1 ... 24 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 27 Oct - 22:30

De ce? Pentru ca exista liberul arbitru? Sau nu? Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Dum 27 Oct - 22:42

Laughing Nu, nu de asta. Razz Pentru ca nu exista intamplare.

Dorel Visan spunea ca esti liber cand iti dai seama ca de fapt nu esti liber. Laughing Adica libertate nu inseamna sa faci ce vrei, ci ceea ce trebuie.

Evident ca avem o libertate, e drept una limitata, nu absoluta. Deci liberul arbitru exista, dar "se joaca" dupa niste reguli.

Pana la urma, tot la iubire se ajunge, desi am hotarat sa nu mai vorbim despre asta. scratch Laughing "Iubeste si fa tot ce vrei"- zice Fericitul Augustin. Evident ca atunci cand iubesti, nu faci ce vrei, ci ceea ce trebuie. Laughing Pentru ca asa "simti". Wink

Asta e adevarata libertate. Dar eu am iubit putin. Sa vorbeasca si altii care au iubit mult. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 31 Oct - 21:47

Deci... exista liberul arbitru? Suntem liberi sau nu? Razz Laughing

Zicea bine Visan. Doar ca eu n-as interpreta la fel ca Mircea. Adica libertate inseamna sa faci ce trebuie sa vrei sa faci. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 31 Oct - 22:07

Laughing Adica pe dos. Laughing

Sa faci tot ce-ti trece prin cap? Laughing

Bine ca nu putem! Deci nu suntem liberi! Laughing

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Noi - 22:14

Laughing Ma bucur sa te "aud" spunand-o. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 1 Noi - 22:18

Glumeam! Laughing

Aia de la 9 sunt liberi? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Noi - 22:21

Laughing Mai liberi ca noi. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 1 Noi - 22:28

Au totusi o libertate limitata. De camasa. Laughing

"Granita intre libertate si nebunie e stabilita de diagnosticul medicului psihiatru." myrk popescu

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 3 Noi - 21:25

Suntem liberi ,liberi in limitele convetuirii sociale , limite pe care noi insasi le-am trasat pentru a le incalca mai apoi Evil ,  insasi religia este o libertate asumata , nici o forta supranaturala nu-ti impune nimic , daca suntem obedienti acestui fapt o facem cu buna stiinta .

Liberi in adevaratul sens sunt cei care traiesc singuri in salbaticie , locuri greu accesibile sau improprii cum ar fi nordul indepartat , Siberia, Alaska ... dar si acolo , unde sunt de la doi indivizi in sus deja intervin regulile Very Happy  si adio libertate  Laughing  Laughing  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 10 Noi - 19:35

Ramanand in perimetrul credintei, am mai gasit un citat care mi-a placut.

"Shakespeare, pe langa Biblie, - eu demonstrez asta si la Sorbona - e scriitor din Gaesti"
Petre Tutea


Eu nu pot s-o demonstrez la Sorbona, dar sunt de aceeasi parere Laughing
Sunt intr-o continua uimire... Cu cat o citesc, o ascult talcuita si o inteleg, cu atat imi dau seama ca nici o minte "pamanteana", nu ar fi putut sa scrie Biblia, in urma cu 2000 de ani.  E atat de complexa, atat de inteligent scrisa, are atat de multe sensuri si semnificatii...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 10 Noi - 19:53

Tutea îl compătimească pe Cioran pt ateism așa ca nu pot fi de acord cu el , in rest n am timp de comentat acum ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 10 Noi - 20:13

Se vede ca n-ai timp. Ai scris asa incat n-am inteles mai nimic Laughing Nu trebuie sa fii de acord cu el. Revenim la libertate si liberul arbitru Wink
Tot Petre Tutea spunea:

"Liberatea omului e partea divina din el".

Eu sunt curioasa care dintre cei doi a murit mai fericit si mai impacat? Tutea sau Cioran? I-am ascultat pe cei doi vorbind la batranete intr-un interviu: unul plin de iubire, celalalt plin de spaime (nerostite)  Smile Daca nu mori fericit, ce sens a avut viata? confused  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 15 Dec - 17:43

Evident ca Tutea , probabil n-avea nici un dubiu ca il asteapta o viata vesnica '' in loc cu verdeata, in loc de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristarea si suspinarea''... cine n-ar muri impacat astfel ?

Daca nu mori fericit, ce sens a avut viata?
Viata are rostul ei , depinde daca il descoperi sau nu , il atingi sau nu , este o alta discutie , insa singurii care pot muri fericiti ( daca pot spune asa ) sunt credinciosii , indiferent de credinta , fiindca majoritatea religiilor , ca sa nu spun toate , promit acelasi lucru : nemurirea intr-o alta forma .

Pentru atei lucrurile se vad putin diferit Very Happy , e normal sa avem regrete spre final Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 15 Dec - 17:52

E normal sa mori asa cum ai trait....cand esti ateu Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 15 Dec - 18:01

Adica ateii nu traiesc frumos ? Rolling Eyes ... Ce concluzii mai tragi ! Very Happy ... de adevarat crestin Razz  Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 46 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 46 din 50 Înapoi  1 ... 24 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum