GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Conserve si Muraturi

+22
myrk
itina
GINUCA
Nirvana
coco114
simplicity
Obi-Wan Kenobi
RALUCA
Ostional
seaman65
oli
shadow
Nana_Duval
Melodia
dragos
atat de simplu
habibi77
Radu
kkarin_a
HAUU_HAUU
aspidistra76
pitulicea
26 participanți

Pagina 14 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14

In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 14 Empty Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 24 Aug - 11:31

Rezumarea primului mesaj :

Ardei iuti in otet

1 kg ardei iuti
Pentru 1 l otet:
500 ml otet
500 ml apa
1 lingura sare
2 linguri zahar
2 foi de dafin
piper boabe, mustar boabe

Modul de preparare a retetei:
Ardeii iuti se aleg sa fie sanatosi, se spala si se pun in borcan. Otetul se fierbe impreuna cu condimentele si se pune fierbinte peste ardeii iuti din borcane. La gura borcanului se pun crengute de visin pentru a tine ardeii iuti in otet. Se leaga borcanul cu celofan si se depoziteaza in loc rece si intunecos.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Conserve si Muraturi - Pagina 14 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  zaraza26 Vin 11 Oct - 12:27

Da, cred că asta nu e rețetă, ci test. Laughing
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 14 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Vin 11 Oct - 15:05

Laughing Laughing Iar eu o sa testez dupa testul tau?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 14 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  myrk Vin 11 Oct - 17:36

2 kile de ardei iuți? scratch Îți pică și părul din nas, iar ăla de pe cap ți-l face măciucă! Laughing Probabil de aia se și numește așa! Laughing Punea cumnata câteva feliuțe de ardei iuți (nu știu de ce) în borcanul cu castraveți murați și nu puteai să-i mănânci de iuți ce erau! Apoi 2 kile! Dar, na! Iubirea e ca sarea în bucate sau ca ardeii iuți din murături! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 14 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  zaraza26 Vin 11 Oct - 23:13

Și să nu uităm că aleg din cei mai iuți ardei. Nu pe fiecare în parte, dar categoric iese iute. Cumpăr de unde văd că sunt mulți ardei iuți în grămadă.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 14 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  zaraza26 Joi 17 Oct - 10:43

Gogoșari în oțet
Eu fac rețeta cu oțet mai diluat.
8-10 kg gogoșari, 1 l oțet de 9 grade, 3 l apă, 4 aspirine (o tabletă la 1l lichid), 500 g zahăr (250 gr se pot înlocui cu aceeași cantitate de miere), 2 foi de dafin, 2 frunze țelină, 10 boabe piper sau un vârf cuțit piper măcinat (facultativ), 10 g sare la 1l lichid, deci 40 de grame, hrean.
Gogoșarii spălați se taie felii. Oțetul, apa, zahărul, sarea, aspirinele bine zdrobite și aromele se fierb în clocot, apoi gogoșarii se opăresc, până își schimbă ușor culoarea, dar nu prea mult, să nu se moaie. Se pun direct în borcane sau într-un vas acoperit, până când se termină toată cantitatea și apoi se așază în borcane, fără să se preseze. După ce s-au pus gogoșarii până la 1/3 din volumul borcanului se toarnă lichidul în care au fost opăriți, cât să-i cuprindă(rece sau călduț). Se așază apoi în continuare până la gâtul borcanelor. Deasuprea lor se pun felii de hrean în cruce ca să-i mențină în lichid. Apoi se toarnă restul de lichid până la gât, răsucindu-se puțin borcanele stânga-dreapta ca să iasă bulele de aer blocate între felii. Apoi se completează cu lichid până la gura borcanelor. Dacă mai este necesar oțet cu apă pentru completarea borcanelor, se face același amestec în proporțiile necesare, dar se fierbe câteva minute, pentru a distruge fermenții din oțet.
Eu am mai pus în loc de hrean și lopățele din alea de la înghețata pe băț. Le-am tăiat la dimensiunea corespunzătoare. Mă uit dacă mai am, ar trebui să mai am, că nu le-am mâncat, și le folosesc acum.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 14 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum