GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Conserve si Muraturi

+22
myrk
itina
GINUCA
Nirvana
coco114
simplicity
Obi-Wan Kenobi
RALUCA
Ostional
seaman65
oli
shadow
Nana_Duval
Melodia
dragos
atat de simplu
habibi77
Radu
kkarin_a
HAUU_HAUU
aspidistra76
pitulicea
26 participanți

Pagina 13 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 24 Aug - 11:31

Rezumarea primului mesaj :

Ardei iuti in otet

1 kg ardei iuti
Pentru 1 l otet:
500 ml otet
500 ml apa
1 lingura sare
2 linguri zahar
2 foi de dafin
piper boabe, mustar boabe

Modul de preparare a retetei:
Ardeii iuti se aleg sa fie sanatosi, se spala si se pun in borcan. Otetul se fierbe impreuna cu condimentele si se pune fierbinte peste ardeii iuti din borcane. La gura borcanului se pun crengute de visin pentru a tine ardeii iuti in otet. Se leaga borcanul cu celofan si se depoziteaza in loc rece si intunecos.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Vin 27 Sept - 23:53

La cuptor am pus si eu borcanele. Si le-am lasat doua zile sub patura sa se raceasca. Sper sa stea.
Am pus in borcane de 850 g ca sa pot manca de doua ori din ele. Pun cate un borcan la servici si mananc o data pe la ora 10 si o data pe la 14,30. Daca as pune in borcane mai mici, ar trebui sa merg tot cu cate doua borcane la serviciu Very Happy
Am si unul mic, de 450 de grame, ca n-a mai ajuns materialul Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Sam 28 Sept - 16:07

Am si doua borcane de gogosari Smile Unul mai mare si unul mai mic. Atata fost material Very Happy
Astia i-am pus cu Picant fix. Altfel nu ma pricep. Nu prea pun gogosari, pentru ca nu-i mananc. De fapt nu mananc nici un fel de muraturi, dar le pun sa fie, pentru musafiri. Gogosari pun pentru Stefana. Ei ii plac foarte mult. Musai sa am gogosari pe masa de Craciun, pentru ea Smile
Am avut de trei culori: rosii, galbeni si verzi. In poza nu se prea vad cei verzi. S-au mai decolorat de la otet  Neutral


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  myrk Sam 28 Sept - 17:52

Oțetul se fierbe puțin cu zahăr, sare și mirodenii: foi de dafin, piper, ienibahar, boabe de muștar. Se pun gogoșarii în borcan, se toarnă oțetul fierbinte peste, cu atenție și încet, să nu crape, cu un cuțit de inox se scot bulele de aer presând ușor în borcan, se pun felii de morcov, hrean și țelină felii și frunze, se pun capacele și se bagă sub pătură. Se păstrează foarte bine și sunt dulci și aromați. Și tari, de la hrean și țelină, în ciuda vârstei. Laughing  

Eu de-abia pot să mănânc aproape un borcan de 600, totdeauna îmi rămâne puțin pe fundul borcanului. Și nu pot mânca de două ori aceeași chestie, adică două borcane mici pe zi (sau unul mare, ca tine). Dar tu fiind mai tânără, e explicabil. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Sam 28 Sept - 18:26

Pai si cu Picant fix e acelasi lucru, doar ca ai toate mirodeniile intr-un plic Laughing Adaugi apa si otetul, le fierbi si torni in borcane.
Telina nu am pus. La noi nu se prea pune telina. confused N-am vazut la mama, n-am vazut la bunica, nu pun nici eu Very Happy Sunt conservatoare cand fac conserve Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  myrk Sam 28 Sept - 19:25

Da. De aia la voi la 50 de ani vă pică puțele blege. Laughing Dar pe tine oricum nu te interesează. Laughing

S-ar putea să ai dreptate cu feliile de țelină. Dar hrean tot se pune. Laughing Frunze de țelină se pun, totuși. La noi. scratch

Nu, n-ai dreptate. Laughing La noi se pun felii de țelină și frunze de țelină. Hrean nu. M-am interesat. Mă rog, probabil aveți și voi dreptatea voastră. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Lun 30 Sept - 9:42

Felii de telina? Pentru ce? Pentru gust sau au acelasi efect ca si hreanul?
La noi doar hrean se pune.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  myrk Lun 30 Sept - 12:03

Pentru gust și pentru întărire- în special frunzele. Țelina e foarte aromată. La noi nu se pune hrean. De gustibus: la voi se zice no, la noi se zice na, cam ca diferența dintre hrean și țelină. Da' în final ne înțelegem, iar gogoșarii se mănâncă. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 1 Oct - 21:14

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am pus si 4 borcanele (de 850 g) de ardei iuti. Pe astia nu i-am pus cu hrean si nici cu telina. Doar cu usturoi Laughing  Nici nu stiu daca trebuia hrean la ei scratch
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  myrk Mar 1 Oct - 21:23

Nu trebuia, nu trebuie. Nu se pun la ardei iuți.

Trebuie doar când trebuie. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 1 Oct - 21:25

Laughing Laughing Si de unde sa stiu eu cand trebuie?
Acuma, ce-i drept, am urmat instructiunile de pe plicul de Pikant Fix. Acolo nu zicea nimic de hrean. Cred ca nu zicea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  myrk Mar 1 Oct - 21:35

Eu îți zic și tu te iei după Pikant. Laughing Pitu, toți știm când. Laughing

Pe bune, la ardei iuți nu se pun hrean și țelină. Cred că nici usturoi. Sau vrei să-i iuțești atât de tare încât să nu-i poți mânca deloc. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 1 Oct - 21:38

Ba usturoi se pune. E asa bun usturoiul murat si devenit picant Very Happy
Usturoi se pune oriunde.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  myrk Mar 1 Oct - 21:49

Da. Dacă zici tu. Am încredere. Laughing

Totuși, n-am zis că nu se pune, ci că nu sunt sigur. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  zaraza26 Vin 11 Oct - 8:47

Picarella sunt niște murături asortate, în oțet diluat. Am aflat de ele din întâmplare, căutând probabil sfeclă roșie murată în piața din Bistrița. Am luat de curiozitate, apoi am luat de plăcere, plăcere a soțului, câțiva ani la rând. Cum sunt destul de scumpe, acum doi ani am căutat rețeta pe internet și am făcut eu. Acum e al treilea an când pun eu.
Se pun gogoșari, gogonele, castraveți, ceapă și ardei iute, mult ardei iute. E prea picant pentru mine.
Înafară de ardei iute, le tai pe toate în felii mai groase. Ardeiul iute, după ce e curățat de semințe, îl tai cât pot de finuț. Nu prea pot. Laughing Am mai redus din ceapa din rețetă, era prea multă. După ce sunt tăiate toate, se pun 2-3 linguri de sare la cantitatea respectivă: 2 kg gogoșari, 1 kg gogonele, 1 kg castraveți, o,5 kg ceapă, 2 kg ardei iute. Se lasă două ore, după care se storc. Zeama rămasă se aruncă. Peste legume se adaugă oțetul diluat cu apă și se mai lasă două ore. Înainte de a tăia legumele fierb 1 l oțet, 1 l apă, 2 linguri sare, piper și dafin. Se fierb 5 minute, apoi se lasă la răcit. Durează mult răcitul. Prima dată am așteptat să se răcească oțetul, deși îl fiersesem din timp, dar nu destul de devreme. După ce au stat legumele în oțetul cu apă, le pun în borcane de 800 și deasupra pun o jumătate de linguriță de boabe de muștar. Se poate pune și hrean, dar nu am timp să mai scot și hreanul. Din cantitatea asta ies 11-12 borcane, depinde cât arunc din gogoșari. Anul trecut mi-am dat seama că, chiar dacă se mai acrește din 15 ianuarie încolo, se poate dilua cu apă fiartă cu zahăr sau miere și rămâne o picarella bună. Fac să îmi ajungă până în primăvară, e murătura de bază a soțului.
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Vin 11 Oct - 12:23

Interesant. Nu am facut niciodata.
Poate o sa incerc si eu, dar cu cantitate mult mai mica Smile 4, maxim 5 borcane, mie imi e indeajuns.
2 kg de ardei iute mi se pare foarte foarte mult Surprised Nu pentru ca ar fi prea mult iute, ci pentru ca sunt usori si intr-un kg intra destui.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 13 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum