GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 35 din 35 Înapoi  1 ... 19 ... 33, 34, 35

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 35 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 35 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Vin 18 Oct - 7:39

Nu suna rau budinca asta. Cred ca si mie mi-ar placea, mai ales daca mi-ar gati-o Zaraza Laughing Altfel, pare ca-i mult de lucru la ea, iar mie nu-mi plac mancarurile complicate. Adica nu-mi place sa le fac, nu sa le mananc.
Bun si orezul cu lapte. N-am facut niciodata.
Da' eu tot nu inteleg de ce ramane orezul ala fiert. scratch Il fierbi separat, nu in supa? Si daca fierbi separat, de ce fierbi asa mult?
Eu stiu ca se arunca o mana de orez in ciorba si fierbe acolo Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 35 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  myrk Vin 18 Oct - 9:51

Nimic nu se aruncă, totul se transformă. Laughing Pitu, când ai mâncat orez cu lapte, dacă zici că nu ai făcut niciodată? Laughing Laughing Orez cu lapte făceam des când eram copchii. Și se prindea orezul de oală. Laughing
myrk
myrk
6
6


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 35 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  zaraza26 Vin 18 Oct - 13:34

Pitu, e supă acră cu orez. Adica nu e ciorbă, nu ai altceva decât orez acolo. Și pun orezul în supă chiar la masă. Iau cu spumiera orezul, îl scurg bine și îl adaug peste supa care e deja în farfurie. Nu îmi convine să alerg după orez pe fundul oalei, ci să am de unde lua. De aceea, inevitabil, rămâne orez. Altfel se răcește supa în farfurie până culeg eu orez cât trebuie în supă. Laughing

Și mie mi-ar plăcea să nu fie de făcut mâncare, să mănânc tot salate toată ziua. Hai că numai o salată la amiază sau seara în fiecare zi chiar mi-ar plăcea, dar dimineața nu cred că ar merge. Poate din când în când tot e fain să ne răsfățăm cu o rețetă mai migăloasă, nu neapărat complicată. Very Happy
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 35 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Lun 21 Oct - 8:20

Uite ca am ajuns sa vorbim de supe acre la dulciuri Very Happy
Aha, acum cred ca am inteles. Orezul se fierbe separat, de-aia ramane. N-am mancat asa ceva si nici n-am auzit Smile

myrk, am mancat in copilarie, facut de altii. confused
pitulicea
pitulicea
6
6


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 35 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 35 din 35 Înapoi  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum