GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

+10
habibi77
Melodia
tegeusa
shadow
mrs nobody
atat de simplu
Nicole
seaman65
Violoncella
Obi-Wan Kenobi
14 participanți

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 2 Aug - 22:01

Rezumarea primului mesaj :

Acum cateva luni ,un prieten inginer constructor ,venit de prin libia,mi-a dat o carte si mi-a explicat in mare despre ce este vorba.
Osho – Solitudine şi singurătate


“Tăcerea este spaţiul în care omul se trezeşte. Dacă puteţi să rămâneţi singuri, absolut singuri, fie doar şi o singură clipă, ego-ul va muri, eul va muri. Ego-ul nu există în sine; el este întotdeauna în relaţie cu cineva. Aşa că, ori de câte ori eşti singur, te cuprinde o teamă profundă pentru că, dintr-o data, falsa identitate începe să dispară. Iar adevăratei identităţi îi mai ia puţin timp până să apără, căci ai pierdut-o cu foarte mulţi ani în urmă. Ca să înalţi un pod peste golul căscat în atâţia ani e nevoie de timp. În acel interval de timp, faptul că nu ştii cine eşti te face să te simţi că îţi pierzi minţile. Începi imediat să faci ceva, doar ca să ai o ocupaţie. Şi astfel, falsa identitate nu dispare, ea rămâne activă.

Solitudinea slăbeşte Eul. Nu mai există nimic cu care am putea fi în relaţie, şi – datorită acestui fapt – ego-ul nu poate exista. În consecinţă, dacă sunteţi gata să acceptaţi solitudinea, fără cea mai mică ezitare – fără dorinţa de a fugi – sau de a vă întoarce, dacă acceptaţi realitatea solitudinii voastre aşa cum este ea, aceasta devi­ne o ocazie extraordinară. Sunteţi ca o sămânţă, care conţine o mulţi­me de posibilităţi. Amintiţi-vă însă că sămânţa trebuie să explodeze, astfel încât planta să poată creşte. Ego-ul este la fel ca o sămânţă, el este o posibilitate. Când el se deschide, în voi se naşte Divinul. Şi tocmai solitudinea vă conduce la această unitate.
Când sunteţi ab­solut singuri, nu mai sunteţi. Clipa de solitudine vă face să explodaţi. Vă răspândiţi în infinit. A ajunge la solitudine – iată singura revoluţie autentică. Şi aceasta necesită mult curaj. Căutarea spirituală converge în întregime spre clipa de explozie, clipă în care ne regăsim absolut singuri. Solitudinea aduce cu sine exta­zul. Numai ea permite obţinerea iluminării.

Orice efort de evitare a singurãtãţii eşueazã şi va eşua, deoarece este împotriva legilor fundamentale ale vieţii. În fond, nu ai nevoie de un surogat care sã te facã sã-ţi uiţi singuratãtea; trebuie doar sã devii conştient de singurãtatea ta, care este o realitate. Iar faptul de a o experimenta, de a o simţi, este atât de frumos tocmai pentru cã reprezintã eliberarea de mulţime, de turmã, de celãlalt. Este eliberarea de teama de a fi singur. E de ajuns sã auzi cuvântul “singur”, cã îţi şi aminteşti de o ranã; ai nevoie de ceva pentru a umple acest gol care te rãneşte. Ai nevoie de cineva pentru a-l umple.

Cuvântul singurãtate nu are acelaşi sens – de ranã, de gol care trebuie umplut. Singurãtate înseamnã pur şi simplu împlinire. Eşti un întreg; nu este nevoie de nimeni altcineva pentru a te completa.
Încearcã deci sã gãseşti centrul tãu lãuntric în care eşti totdeauna singur, în care singurãtatea a fost întotdeauna perfectã. În viaţã, în moarte sau oriunde ai fi, eşti mereu singur. Însã aceastã singurãtate este atât de plinã – nu este nici un gol -, atât de completã, atât de încãrcatã cu toate darurile vieţii, cu toate frumuseţile şi binecuvântãrile existenţei, încât imediat ce ai gustat din propria ta singurãtate, durerea va dispãrea. În locul ei se va naşte un ritm nou, de o extraordinarã blândeţe, pace, fericire şi binecuvântare.
Aceasta nu înseamnã cã un om care este centrat în singuratate nu îşi poate face prieteni; în realitate, numai o asemenea fiinţã poate avea prieteni, deoarece pentru el prietenia nu mai reprezintã o nevoie, ci o împãrtãşire; fiinţa umanã are atât de mult, încât poate împãrţi cu alţii.”
va rog sa cititi ,sa cautati materiale cu si despre el,si sa incercam aici sa discutam despre ele
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos


OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  atat de simplu Mier 3 Aug - 16:59

Sunt de acord cu toate aceste porunci. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Violoncella Mier 3 Aug - 18:37

Nu am gasit, in spatiul virtual, foarte multe informatii despre Osho. E ca si cum nu s-ar vrea sa se stie prea multe despre el. Cele care apar totusi sunt cele pe care le-a "cules" Seaman, care "nu stie prea multe despre Osho", dar care e mai mult decat dornic sa isi ofere opiniile. Really, man, ai cate ceva de spus in aproape orice domeniu, si te-am admirat pentru asta. "Dar hai sa fim putin seriosi"!Smile) De ce te-as crede pe tine si nu pe el? Amandurora va place audienta. Amandoi aveti opinii puternice. Si amandoi pareti extrem de credibili.Smile
Nu m-as duce niciodata cu ochii inchisi dupa un guru, sa fie clar! Nu imi place sa ma contorsionez ca sa incap intr-un sablon. Nu imi plac etichetele, mai ales cele puse in necunostinta de cauza. Pe Osho il simti sau nu. Ca si intr-o religie, dealtfel. Desi ceea ce promoveaza Osho nu seamana nici pe departe cu o religie. Tot ce am citit a fost de bun simt, pertinent, evident chiar. Si o sa continui sa citesc pana cand o sa imi definitivez parerea. Pentru ca sunt sigura ca nu e pierdere de timp.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  atat de simplu Mier 3 Aug - 18:42

Bine spus, Vio!
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Violoncella Mier 3 Aug - 18:47

Multumesc.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 3 Aug - 19:51

Viata este Acum si Aici



Adevarul este intotdeauna pur, direct, detasat de toate. El are o
frumusete deosebita, deoarece este esenta vietii, a existentei, a
naturii. Nimeni nu minte, cu exceptia omului. O tufa de trandafiri
nu poate minti. Ea trebuie sa produca trandafiri; din ea nu pot iesi
galbenele, ea nu poate insela. Ii este imposibil sa fie altfel decit
este. Intreaga existenta, cu exceptia omului, traieste in adevar.
Adevarul este religia intregii existente; numai fiinta umana face
exceptie. Dar in clipa in care omul se hotaraste sa devina o parte a
existentei, adevarul devine religia sa. Aceasta este cea mai mare
revolutie care i se poate intimpla oricarei fiinte. Acesta este
momentul de glorie.


Voi nu vedeti lumea asa cum este, o vedeti asa cum va obliga mintea
voastra sa o percepeti. Si acest lucru il puteti constata
pretutindeni. Oamenii sunt conditionati in cele mai diverse feluri,
iar mintea nu este nimic altceva decit conditionare. Ei privesc
lucrurile conform prejudecatilor pe care le au; acestea au o anumita
culoare. Facem distinctii, consideram o fiinta superioara si alta
superioara, consideram ca barbatul este mai puternic iar femeia mai
slaba si ii diferentiem pe oameni in functie de inteligenta lor...


Unele rase au sustinut ca sunt poporul ales al lui Dumnezeu. Fiecare
religie pretinde ca scriptura ei este scrisa de Dumnezeu insusi.
Toate aceste lucruri constituie, strat peste strat, mintea voastra.
Pina cind nu veti fi in stare sa lasati intreaga minte deoparte si
sa priviti lumea direct, imediat, prin intermediul constiintei, nu
veti fi niciodata capabili sa vedeti adevarul. Cel mai mare act de
curaj este acela de a renunta la minte. Cel mai curajos om este
acela care priveste lumea asa cum este ea, fara ca intre aceasta si
el sa se interpuna mintea. Lumea este cu totul altfel, neasemuit de
frumoasa. Nu mai exista nimic inferior sau superior, nu mai exista
nici o deosebire.


In general se crede ca intelectualii sunt oameni inteligenti. Nu
este adevarat. Intelectualii se bazeaza pe cuvinte moarte.
Inteligenta nu poate face acest lucru. Inteligenta arunca cuvintul,
care este cadavrul, si pastreaza vibratia lui vie. Calea unei fiinte
inteligente este calea inimii, deoarece inima nu este interesata de
cuvinte; o intereseaza numai seva continuta in ele. Ea nu pastreaza
recipientele, ea bea pur si simplu sucul si arunca recipientul.

OSHO, " Viata este Acum si Aici "
Nici eu nu gasesc prea multe despre el,rar dau peste cateva citate sau primesc de la prieteni cate un e-mail.traducerile in limba romana sunt de proasta calitate,de fapt am inteles ca editura care se ocupa cu traducerile operei lui osho ar fi undeva prin moldova ,si ar aprtine marelui guru misa bivolaru.
Repet omul nu are nici o legatura cu absolut nici o religie ,chiar la un momendat spune ca nu are nici o religie ,si ca daca cineva ti-ar da ceva in care sa crezi ti-ar fi dusman si nu prieten.sunt convins ca penuria de date despre el si lipsa evidenta de informatie despre creatia lui reprezinta un complot la adresa cunoasterii.de asemenea e ciudata si moartea lui timpurie la doar 60 de ani.lojele devin sensibile atunci cand cineva incearca sa ilumineze masele , si ca atare exact cum fac de secole au facut si acum
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Nicole Mier 3 Aug - 20:24

sunt opiniile lui Osho,trairile lui,dreptul de a filosofa si dreptul de a diseca religii,concepte ,cutume. nu trebuie sa-l citim ca pe un D-zeu sau cartile lui ca Biblia si el nu a vrut sa fie un Mesia, a dorit sa-si impartaseasca filosofia .cine o accepta bine ,iar cine nu iarasi bine.
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  seaman65 Joi 4 Aug - 10:22

Violoncella a scris:Nu am gasit, in spatiul virtual, foarte multe informatii despre Osho. E ca si cum nu s-ar vrea sa se stie prea multe despre el. Cele care apar totusi sunt cele pe care le-a "cules" Seaman, care "nu stie prea multe despre Osho", dar care e mai mult decat dornic sa isi ofere opiniile. Really, man, ai cate ceva de spus in aproape orice domeniu, si te-am admirat pentru asta. "Dar hai sa fim putin seriosi"!Smile) De ce te-as crede pe tine si nu pe el? Amandurora va place audienta. Amandoi aveti opinii puternice. Si amandoi pareti extrem de credibili.Smile
Nu m-as duce niciodata cu ochii inchisi dupa un guru, sa fie clar! Nu imi place sa ma contorsionez ca sa incap intr-un sablon. Nu imi plac etichetele, mai ales cele puse in necunostinta de cauza. Pe Osho il simti sau nu. Ca si intr-o religie, dealtfel. Desi ceea ce promoveaza Osho nu seamana nici pe departe cu o religie. Tot ce am citit a fost de bun simt, pertinent, evident chiar. Si o sa continui sa citesc pana cand o sa imi definitivez parerea. Pentru ca sunt sigura ca nu e pierdere de timp.

Vio, prima data cand am auzit de omul asta a fost aici, acum doua zile. N-am citit nimic de-al lui, pentru ca n-am avut timp si nici n-am avut ce.
Dar cum fratele Google stie tot, am aruncat o privire si am gasit cate ceva. Daca partea filozofica este ceva ce merita citit, macar la inceput, ca sa ne dam seama "cine este miltzienii si ce vrea ei", despre ceea ce eu am numit partea controversata am gasit lucruri care nu mi-au placut. Zicea acolo ceva de niste Rolls-uri, ori pentru mine asta-i suficient, n-am nevoie sa citesc tot ca sa pun o eticheta. Un om care se vrea sarac si cinstit precum Iliescu are nevoie de mai multe masini Rolls Royce? De oriunde ar proveni ele si orice ar face cu ele, pentru mine asta nu suna bine. Deloc.
Si faptul ca i-a fost refuzata intrarea in mai multe tari iarasi spune ceva. Stim cu totii ca americanii sunt sandilai, insa nu sunt la fel de ciudati si ceilalti. Cand inca vreo 21 de tari spun nu te vreau, ceva e putred la mijloc. Poate fi teoria conspiratiei, dar nu cred ca a avut asa de multi adepti incat sa-i sperie pe toti chiar in halul asta.

Mai departe, stati sa citim si mai vorbim, insa eu unul nu plec pe drumul asta convins ca voi gasi ceva care sa ne schimbe viata, perceptia asupra vietii in mod radical. Sa nu uitam ca toate miscarile de gen (ca au fost/sunt religioase sau nu) au un numar foarte limitat de adepti. Oare de ce, daca sunt asa de bune?

Nu trebuie sa ma credeti, n-am pretentii de lider de opinie, nu consider ca sunt infailibil. Pur si simplu ne spunem parerile pe aici, fie ca avem dreptate, fie ca nu. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Nicole Joi 4 Aug - 13:11

cand ai auzit despre cineva acum 2 zile ,nu ai citit nimic din ce a scris chiar daca sunt carti tiparite (exista si la tv o emisiune care face referire la el si la scrierile lui),... nu poti pune etichete . e ca si cum eu mi-as da cu parerea despre cineva in necunostinta de cauza. trebuie sa ne documentam temeinic cand intram intro discutie...parerea mea Very Happy
faceai referire la Sandra Brown intrun mesaj .eu de exemplu am citit carti scrise de ea, sunt carti de vacanta,de luat in calatorie si de citit intro zi plictisitoare de duminica ploioasa cand doresc sa ma destind si sa citesc ceva romantic si lejer .citesc carti Sf ,cartile politiste si ador Stephen King. sa stii ca nu m-au tampit romanele Sandrei si nici de prostit nu m-au prostit . basca ca nu pot digera in fiecare zi Kant sau Nietzsche Laughing . fiecare are un palier si un moment al zilei cand doreste sa citeasca o carte fie ea "grea" sau "lejera". este ca si cu muzica azi am chef sa ascult Bach si maine poate ascult Ozon Laughing ,dar cand discut cu cineva stiu si ce a scris Sandra si ce a scris Haley sau Kant si ce a compus Bach sau ce au compus cei de la Ozon. iar filosofie si psihologie am "inghitit" la greu avand meseria pe care o am. Chestia asta ca daca citesti Brown esti prost sau incult este ca faza cu ascultatul manelelor(multi intelectuali asculta la un pahar cu vin) . De ce D-zeu nu mi-a dat asa o imaginatie sa scriu si eu ca Brown si sa am succesul ei si contul bancar Wink Laughing
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  mrs nobody Joi 4 Aug - 13:33

la ce bun sa asculti manele?
inteleg, restul, citesti ca sa nu vorbesti in necunostinta de cauza, dar sa iti placa sa asculti manele e altceva
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Violoncella Joi 4 Aug - 21:23

"I love to disturb people, because only by disturbing them I can make them think" Osho
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  shadow Sam 13 Aug - 10:11

O noua miscare filozofica a lumii moderne ....filozofia cui ? scratch ....pe dinafara e vopsit gardul , inauntru - ar bine sa fie leopardul , dar e o caracatitza cu ale ei ''dragalashe'' tentacule ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  tegeusa Sam 13 Aug - 14:22

shadow, ai citit ceva de Osho?
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 13 Aug - 15:10

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] aici unul dintre putinele discursuri pe care le puteti gasi pe google,
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Melodia Sam 13 Aug - 17:53

nu am prea multe informatii despre acest osho dar urmarind "discursul " postat de obi....hmmmmm...pot spune ca nu agreez filosofia lui.
contrazice dogma crestina...ii ia in ras pe discipolii crestini...trage o bariera intre caracter si constiinta(desi ele ar trebui sa fie legate)nu stiu de ce as crede in ce spune un indian intr-o engleza suierata in loc sa citesc biblia sau cartile crestine care au drept scop indreptarea umana...nu impunerea ci trasarea unei conduite ...cele 10 porunci,(luate in ras de acest osho)...sunt doar baza unui caracter integru si vertical.
din cele 10 porunci se deschid ramuri...care duc la mai mult de 33000 de reguli pe care le au budishti...
ma rog...poate sunt prea indoctrinata crestin...sau poate nu am destule informatii pt a crede intr-un asa zis"profet" modern.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 14 Aug - 0:30

Melodia ,cu constiinta te nasti,caracterul se formeaza.incepand de la prima respiratie suntem legati cu mii de firisoare pt a deveni viitoare marionete.daca misti asa cum ti se trage de ate ai caracter,daca nu e de rau .poti spune despre socrate ca a fost un profet?nici eu nu am citit foarte mult despre osho ce am apucat de pe la niste prieteni si cateva videoclipuri de pe net.nu am vazut nicaieri ca omul asta sa se vrea profet,si pentru majoritatea dintre noi ar fi greu de urmat ceea ce zice el,pt ca suntem atat de legati suntem marionete ,executantii calificati a ceea ce se cheama new orld order.
Nu sunt in cautarea unui dumnezeu si nici a unui profet,cum de altfel nu cred in dumnezeu,cel pe care ni-l arata bisericile ,care fiecare in parte au facut mai mult rau omenirii din momentul in care au aparut ,decat toate razboaiele la un loc.imi duc copii la biserica pt a aprinde lumanari la mormantul stramosilor lor,si nici nu le spun in ce sa creada e alegerea lor,dar eu nu cred in fonfaielile aruncate de turma asta de nesatuli numita biserica.sunt convins ca e ceva ce ne scrie destinele undeva si sunt convins ca intr-un fel sau altul vom raspunde pentru faptele noastre.
multa vreme am evitat sa citesc sau sa urmaresc subiectul asta ,pt ca citirea de dogme religioase ma dezgusta total.un singur citat m-a facut sa-i dau o atentie mai mare
CEL CE VINE SA-TI DEA CEVA IN CARE SA CREZI ITI ESTE DUSMAN SI NU PRIETEN
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 2 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum