GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

+10
habibi77
Melodia
tegeusa
shadow
mrs nobody
atat de simplu
Nicole
seaman65
Violoncella
Obi-Wan Kenobi
14 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 2 Aug - 22:01

Acum cateva luni ,un prieten inginer constructor ,venit de prin libia,mi-a dat o carte si mi-a explicat in mare despre ce este vorba.
Osho – Solitudine şi singurătate


“Tăcerea este spaţiul în care omul se trezeşte. Dacă puteţi să rămâneţi singuri, absolut singuri, fie doar şi o singură clipă, ego-ul va muri, eul va muri. Ego-ul nu există în sine; el este întotdeauna în relaţie cu cineva. Aşa că, ori de câte ori eşti singur, te cuprinde o teamă profundă pentru că, dintr-o data, falsa identitate începe să dispară. Iar adevăratei identităţi îi mai ia puţin timp până să apără, căci ai pierdut-o cu foarte mulţi ani în urmă. Ca să înalţi un pod peste golul căscat în atâţia ani e nevoie de timp. În acel interval de timp, faptul că nu ştii cine eşti te face să te simţi că îţi pierzi minţile. Începi imediat să faci ceva, doar ca să ai o ocupaţie. Şi astfel, falsa identitate nu dispare, ea rămâne activă.

Solitudinea slăbeşte Eul. Nu mai există nimic cu care am putea fi în relaţie, şi – datorită acestui fapt – ego-ul nu poate exista. În consecinţă, dacă sunteţi gata să acceptaţi solitudinea, fără cea mai mică ezitare – fără dorinţa de a fugi – sau de a vă întoarce, dacă acceptaţi realitatea solitudinii voastre aşa cum este ea, aceasta devi­ne o ocazie extraordinară. Sunteţi ca o sămânţă, care conţine o mulţi­me de posibilităţi. Amintiţi-vă însă că sămânţa trebuie să explodeze, astfel încât planta să poată creşte. Ego-ul este la fel ca o sămânţă, el este o posibilitate. Când el se deschide, în voi se naşte Divinul. Şi tocmai solitudinea vă conduce la această unitate.
Când sunteţi ab­solut singuri, nu mai sunteţi. Clipa de solitudine vă face să explodaţi. Vă răspândiţi în infinit. A ajunge la solitudine – iată singura revoluţie autentică. Şi aceasta necesită mult curaj. Căutarea spirituală converge în întregime spre clipa de explozie, clipă în care ne regăsim absolut singuri. Solitudinea aduce cu sine exta­zul. Numai ea permite obţinerea iluminării.

Orice efort de evitare a singurãtãţii eşueazã şi va eşua, deoarece este împotriva legilor fundamentale ale vieţii. În fond, nu ai nevoie de un surogat care sã te facã sã-ţi uiţi singuratãtea; trebuie doar sã devii conştient de singurãtatea ta, care este o realitate. Iar faptul de a o experimenta, de a o simţi, este atât de frumos tocmai pentru cã reprezintã eliberarea de mulţime, de turmã, de celãlalt. Este eliberarea de teama de a fi singur. E de ajuns sã auzi cuvântul “singur”, cã îţi şi aminteşti de o ranã; ai nevoie de ceva pentru a umple acest gol care te rãneşte. Ai nevoie de cineva pentru a-l umple.

Cuvântul singurãtate nu are acelaşi sens – de ranã, de gol care trebuie umplut. Singurãtate înseamnã pur şi simplu împlinire. Eşti un întreg; nu este nevoie de nimeni altcineva pentru a te completa.
Încearcã deci sã gãseşti centrul tãu lãuntric în care eşti totdeauna singur, în care singurãtatea a fost întotdeauna perfectã. În viaţã, în moarte sau oriunde ai fi, eşti mereu singur. Însã aceastã singurãtate este atât de plinã – nu este nici un gol -, atât de completã, atât de încãrcatã cu toate darurile vieţii, cu toate frumuseţile şi binecuvântãrile existenţei, încât imediat ce ai gustat din propria ta singurãtate, durerea va dispãrea. În locul ei se va naşte un ritm nou, de o extraordinarã blândeţe, pace, fericire şi binecuvântare.
Aceasta nu înseamnã cã un om care este centrat în singuratate nu îşi poate face prieteni; în realitate, numai o asemenea fiinţã poate avea prieteni, deoarece pentru el prietenia nu mai reprezintã o nevoie, ci o împãrtãşire; fiinţa umanã are atât de mult, încât poate împãrţi cu alţii.”
va rog sa cititi ,sa cautati materiale cu si despre el,si sa incercam aici sa discutam despre ele
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Violoncella Mar 2 Aug - 22:08

Smile Io-s foarte deschisa la discutii despre ce a scris osho. Pana acum am citit doar trei carti. Vreau sa mai citesc si vreau si sa discut. So, count me in:)
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  seaman65 Mier 3 Aug - 9:07

Ideea de singuratate nu-i noua. Au mai discutat-o si altii, sub o forma sau alta.


Singur. Singur când te naşti. Singur când mori. Singur când iubeşti. Oare a înţeles cândva, cineva, iubirea celuilalt?
Constantin Tstatsos

Singurătatea e starea spirituală în care ne naştem, acea stare naturală şi adevărată. Cu timpul o uităm, ne maturizăm şi devine din ce în ce mai străină. Uneori, o regăsim, dar acum ne speriem, căci am devenit străini faţă de ea. Acum fugim de ea, deşi ar trebui să o căutăm din nou, căci numai prin ea putem spera a găsi adevărul.
Mircea Eliade

Meditatia, fie ea yoga sau rugaciune este solitudine.

Osho vad ca este un personaj destul de controversat si mi se pare cel putin ciudat ca un om ca el, obisnuit cu discutiile in public, sa predice despre singuratate.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Nicole Mier 3 Aug - 9:22

seaman ,singuratatea este atunci cand esti inconjurat de lume si tu de fapt esti singur.
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  seaman65 Mier 3 Aug - 9:39

Considerand (ipotetic) ca omul a fost un geniu neinteles si s-a simtit singur in multimea de... inferiori care-l inconjura, a fi singur in cazul asta inseamna doar neinteles.
Singur esti atunci cand te izolezi de alti oameni pentru a putea medita in liniste, singur esti atunci cand vrei sa te apropii de Dumnezeu, de Univers.

Parerea mea despre oameni de genul OSHO este ca sunt niste sarlatani, dornici de a obtine prin orice mijloace bani sau alte foloase necuvenite de la oamenii creduli.
Nu stiu mare lucru despre Osho, asa ca nu tebuie neaparat sa ma credeti, insa a-i fi interzisa intrarea in 21 de tari dupa ce a fost deportat din SUA, cred eu ca spune ceva.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  atat de simplu Mier 3 Aug - 9:51

Osho vad ca este un personaj destul de controversat si mi se pare cel putin ciudat ca un om ca el, obisnuit cu discutiile in public, sa predice despre singuratate.
Ce legatura are una cu alta?Tocmai, a avut ocazia sa-si fundamenteze o parere sau mai multe.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  seaman65 Mier 3 Aug - 10:05

Omul inconjurat in permanenta de multi oameni...dependent de multime, de adulatie, de Rolls-uri...
Hai sa fim putin seriosi.
Il inteleg pe Isus, asta da. Oamenii de genul Moon, yoginul ala al nostru fugit in Suedia (nici nu mai stiu cum im cheama), Osho nu pot fi pusi pe un piedestal precum Isus. In momentul in care banul apare ca factor important (banul - ochiul dracului) eu unul nu pot sa vad altceva decat excrocherie.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  atat de simplu Mier 3 Aug - 10:17

Eu vorbeam la modul general.Se poate cunoaste singuratatea si intr-o multime de oameni.Cu cei care aduna averi de pe urma propagarii unor idei nici eu nu sunt de acord.Pana la urma, important e ce transmite si daca asta poate ajuta pe cineva, cu atat mai bine.Eu nu pot sa refuz din start o idee doar pentru ca nu sunt de acord cu cel ce o transmite si nici cu modul in care o face.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  atat de simplu Mier 3 Aug - 10:19

Daca e sa extrapolam putin la biserica, ce zici?Ca tot de averi e vorba si prea putina lume o contesta.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  seaman65 Mier 3 Aug - 10:28

Eu nu sunt de acord cu vorba sa faci ca spune popa, nu ce face el. Cum de felul meu sunt oleaca ateu, cred in demiurgul univers, biserica ma lasa rece. Nu numai din cauza averilor si dorintei de a controla oamenii.

Avem suficiente religii, nu avem nevoie de altele noi, care nu aduc nimic nou, avem destui hoti, nu ne trebuie inca unul, doi, o suta. Exista destui sarlatani, care n-au masura cand vine vorba de a baga mana in caraiman, ne mai trebuie altii?

Inteleg ca suntem nemultumiti de una, de alta, dar sa concepem religii noi la fiecare pas, sa mai imbogatim cate unul, parca nu este productiv.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  atat de simplu Mier 3 Aug - 10:42

Pana la urma trebuie sa discernem bobul de neghina si fiecare o face asa cum stie.Nu inseamna ca eu am dreptate si tu nu sau invers.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Nicole Mier 3 Aug - 13:09

daca te simti singur intro multime asta nu inseamna ca esti neinteles. singuraratea este o stare pe care o poti avea si cand esti cu toata familia in casa si cand esti cu multi oameni langa tine. si poti sa nu simti singuratate cand esti doar tu cu cei 4 pereti ai casei tale.
osho a vorbit deschis despre trairile sale,viziunea lui despre viata. nu-l putem compara cu Bivolaru si cu Misa. osho este un filosof si un iluminat ,iar cine-l citeste cu siguranta ii ramane si ceva din invataturile lui intiparite in memorie.
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  mrs nobody Mier 3 Aug - 16:06

cred ca trebuie facuta diferenta intre a te simti singur si insingurat
te simti bine cu tine insuti de unul singur si atunci nu te mai simti insingurat
daca te simti insingurat inseamna ca nu te simti bine cu tine insuti
asa vad eu Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Violoncella Mier 3 Aug - 16:24

Seaman, ai citit macar o carte? Sau ai vazut macar vreun video cu vreo cuvantare a lui?
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 3 Aug - 16:46

ca orice geniu,osho este controversat,la un moment dat a fost declarat unul din cei mai bogati oameni din lume,dar toti banii din donatii se duceau in fundatii pentru saraci ,si ajutorarea unor institute de cercetari.din ce stiu omul a murit sarac sarac.un alt motiv pt care a fost controversat a fost faptul ca a despicat fiecare religie existenta pe pamant in bucatele in mare parte fiind de o ironie mai mult decat dura in special asupra catolicismului si ortodoxismului
e bine sa citim inainte de a vorbi despre cineva ,vi-as fi pus niste linkuri cu conferinte de a lui dar nu am dreptul inca cei care pot va rog puneti ceva conferinte sunt bune de vazut
in mare lucru din ce am inteles eu,omul nu se crede mesia ,si nici nu are legatura cu vreo religie si nici nu vrea sa puna bazele uneia
vrea sa invete omul nou sa iasa din multitudinea de reguli si porunci de care suntem incorsetati de cand ne nastem si pana sa murim ,:
va pun in continuare un citat dintr-o conferinta in care un reporter il intreaba despre cele 10 porunci:
Mi-ai intrebat de cele Zece Porunci ale mele. E o problema dificila, deoarece eu sunt inpotriva oricaror fel de porunci. Totusi doar pentru amuzament, am scris:

Niciodata sa nu asculti ordinul altuia, daca el nu vine deasemenea si dinauntrul tau.
Nu exista Dumnezeu altul decat viata insasi.
Adevarul este in tine, nu il cauta in alta parte.
Dragostea este rugaciune.
A deveni ceva lipsit de insemnatate este usa spre adevar. Lipsa de insemnatate insasi este mijlocul, telul si realizarea.
Viata este acum si aici.
Traieste constient (treaz).
Nu inota – pluteste.
Mori in fiecare clipa asa incat sa fii altul nou in fiecare moment.
Nu cauta. Ceea ce este, este. Opreste-te si priveste.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum