GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Minciuna

+15
habibi77
JeSsYkA
abica25
oli
Melodia
atat de simplu
fotohobby
Nana_Duval
mielusica
tegeusa
Tizona
pana
serpico
pitulicea
parwous
19 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Minciuna

Mesaj  parwous Mier 24 Aug - 19:02

Rezumarea primului mesaj :

Probabil mai exista vreun topic pentru tema care vreau s-o propun. Dar hai totusi sa dezbatem acest subiect. E vorba de MINCIUNA. Are atatea conotatii de ramanem "interzisi" cateodata. Chiar acum cateva momente am avut parte de o minciuna care, parerea mea, nu-si are rostul. Discutam cu o fosta iubita care este in Italia. Din vorba in vorba mi-a spus ca are 2 case. Cine nu stie la ce ma refer, este vorba de 2 case la care face menaj ( single nu a trois). Mai devreme mi-a spus ca nu poate sa vorbeasca pentru ca are clienti. Clienti ? Laughing Ce clienti ai cand faci curat in casele altora ? M-a dus gandul la un restaurant stiind ca a mai lucrat in domeniu. Ce rost avea sa-mi vanda gogosi ? Chiar nu-mi plac gogosile decat cele care se mananca cu branza Very Happy Denumite PITE in sud aici Razz
parwous
parwous
4
4


Sus In jos


Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  Melodia Mier 21 Sept - 18:41

sa fie ei tot mai bogati si noi tot mai sarace? scratch
mai bn ii cuplam pe marii proprietatri cu pers mai...modeste Laughing
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  oli Mier 21 Sept - 18:48

Ei sunt bogati in ...minciuni ! Laughing
oli
oli
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  abica25 Mar 8 Noi - 21:25

....Poate se referea ca are 2 case de marcat.... Laughing
abica25
abica25
2
2


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  atat de simplu Mar 8 Noi - 21:44

Ei, na!Pe alea nici nu le aduci in discutie. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  abica25 Mar 8 Noi - 22:04

Laughing ...pai tocmai alea,la facut pe prietenul ei sa prefere.....gogosile cu brinza.. rolling on the floor
abica25
abica25
2
2


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  atat de simplu Mar 8 Noi - 22:06

Cred ca eu ma gandeam la altceva. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  JeSsYkA Dum 20 Noi - 13:35

Nu stiu de ce te-a mintit, dar stiu una si buna: minciuna are picioare scurte. Oricand se poate da de gol, si sa nu-si dea seama.
Sigur a facut-o cu-n motiv!
Unii au tendinta de a se iluziona, crezand ca mintind pe-un altu, vor da mai bine. Si de fapt, ei se mint/amagesc pe ei...
Ne mai luand in calcul- si faptul ca, oricand poate fi depistat, si-atunci, automat, poate scadea in ochii celuilalt, din punct de vedere etic si/sau moral. Razz
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  JeSsYkA Dum 20 Noi - 13:37

Rectific: oricand pot fi depistati...
Scuze, nu pot edita. Laughing Razz Mad

Rectific: - ca sa priceapa lumea, scz.: ''Ne mai luand in calcul- si faptul ca, oricand pot fi depistati, si-atunci, automat, pot scadea in ochii celorlalti, din punct de vedere etic si/sau moral. Razz
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  habibi77 Lun 5 Dec - 14:57

Eu nu mint dintr-un singur motiv, nu tin minte ce mint. In acest caz atitudinea mea este una morala si/sau etica? Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  seaman65 Mier 7 Dec - 0:10

Parerea mea este ca-i mai usor sa spui adevarul, sa daca vrei sa nu ranesti pe cineva sa minti prin omisiune. Latura mea practica: de ce sa ma complic, daca pot sa traiesc simplu. Minciuna complica viata.

La modul serios, numele meu este prea important pentru mine, este cartea mea de vizita si nu-mi pot permite sa fie murdar(a). Deci numele meu trebuie pastrat curat cu orice pret (sinceritatea). Nu va ganditi la asasinarea celor care vor sa-mi pateze numele.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  habibi77 Mier 7 Dec - 14:53

Si eu gandesc la fel seaman.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  Melodia Joi 8 Dec - 18:54

minciuna....cred ca ne nastem stiind sa mintim.
copiii mici,nevinovati,neinvatati de nimeni au instinctul de a minti....toti o facem,voit sau nu,direct sau prin omisiune,o facem.
nu aprob minciuna,pot zice ca indepartez din anturajul meu pe cei care mint maladiv...si sunt multi care si-au facut din minciuna un paravan,insa recunosc Embarassed ca mi s-a mai intamplat si mie sa o fac...in anumite conjuncturi,cand ea,minciuna,facea bine cuiva,sau aplana un conflict.
de regula nu mint...nici nu prea am motive sa o fac,am ajuns la varsta la care imi pot asuma si sustine deciziile si greselile.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  veronica_franco Vin 29 Noi - 12:29

desi au trecut 2 ani de la ultima postare...hop si eu...cu postarea mea (cal n-am)
ati vazut filmul ala in care unul a inventat minciuna? nu mai tin minte titlul exact dar il caut si va zic... e tare!!!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  pitulicea Vin 29 Noi - 12:32

Trebuia inventata? Laughing Laughing  Eu cred ca a venit de la sine, nu unuia, ci mai multora....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  veronica_franco Vin 29 Noi - 14:23

the invention of lying!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Minciuna - Pagina 3 Empty Re: Minciuna

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum