GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dupa ani si ani ...

+11
aristeu
myrk
RALUCA
soryn
tegeusa
pufulete09
shadow
Queensland
elis27
pitulicea
veronica_franco
15 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Dupa ani si ani ...

Mesaj  veronica_franco Lun 23 Ian - 15:15

Rezumarea primului mesaj :

Trecusera 9 ani de cand ea a inchis telefonul. Ultimele cuvinte inca ii rasunau in urechi ..." mai vorbim.Pa!" Apoi tacere; acea tacere grea, careia nu i te poti opune. Azi, cand a deschis poarta, el, inalt si cu zambetul strengaresc pe buze, acolo.
- Tu?!
....



Daca n-ati inteles despre ce este vorba si cum functioneaza, click aici Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Smile
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos


Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Vizitator Mier 27 Noi - 22:26

Pup you  parinteste Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  aristeu Joi 28 Noi - 19:34

Ce rele pot fi femeile. Very Happy In alte locuri daca un barbat vine cu o tigaie sau oala e vorba de cerere in casatorie... Sau am vazut asta intr-un film, cred. Rolling Eyes 
Oricum, un barbat uita numai daca ia reusit. Laughing 
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Vizitator Joi 28 Noi - 19:54

Acum tu esti rau Aristeu Smile  Cum ''un barbat uita numai daca i-a reusit?'' Surprised  Ce jignire la adresa femeilor, retrage-ti vorbele te rog Laughing 
Oricum, asta era altfel de barbat, nu face parte dintre cei multi Razz Laughing 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  aristeu Joi 28 Noi - 22:18

Reformulez, da' ma aperi daca sare cealalta parte pe mine Rolling Eyes 

Probabilitatea ca un barbat sa uite ce i-a scapat este foarte mica Cool Uiti din politete, dupa numere >10, din cauza operatiilor estetice si nu mai imi vin altele.

Mie mi-a placut oricum barbatul acela naiv. Very Happy Parca nici n-au trecut anii peste el Rolling Eyes 
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Vizitator Joi 28 Noi - 22:21

Cu siguranta nu Laughing Laughing 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  itina Lun 2 Dec - 22:00

ok , Doro!!!!
itina
itina
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Vizitator Lun 2 Dec - 22:06

Iti Pup you 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Dum 8 Dec - 19:11

Frumos scris, doro....si plin de haz. Laughing  Exact cum ma asteptam ok 
Barbatii uita pentru ca-s dobitoci, indiferent ca le-ai cedat sau nu. Daca cedezi, uita pentru ca nu mai prezinti interes, daca nu cedezi, uita pentru ca VOR SA UITE ca orgoliul lor a fost ranit Very Happy

Eu zic ca el e un tip ca atatea mii de alti tipi, frumusel si-atat.... iar ea e o tipa ca multe alte tipe care au ceva creier si ceva personalitate.  
E fantezie, dar nu-i departe de adevar.
Singurul "defect" mi se pare neconcordanta dintre inceput si sfarsit. Inceputul comun "se sfarseste" la telefon, sfarsitul tau prezinta "sfarsitul" prin plecarea cracanata a lui Petrica de la petrecere... confused Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Vizitator Dum 8 Dec - 19:19

pai ea si uitase de faza de la telefon, nu prezentase prea mare importanta, fusese doar o clipa de orgoliu ranit repede uitata Laughing 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Dum 8 Dec - 19:23

Laughing Laughing  Aha....deci amandoi au uitat... intr-o mai mica sau mai mare masura.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  mielusica Dum 8 Dec - 19:23

Trecusera 9 ani de cand ea a inchis telefonul. Ultimele cuvinte inca ii rasunau in urechi ..." mai vorbim.Pa!" Apoi tacere; acea tacere grea, careia nu i te poti opune. Azi, cand a deschis poarta, el, inalt si cu zambetul strengaresc pe buze, acolo.
- Tu?!

    N-apuca sa mai intrebe sau sa spuna altceva ca- si  simti tremurul genunchilor si  senzatia ca pamantul ii fuge de sub picioare. Lesina.
     El o prinse ferm inainte ca ea sa cada.Ii lua  din geanta cheile casei,deschise usa,  intra si o aseza delicat pe pat.Se duse la bucatarie si-i pregati un ceai si o pastila apoi se aseza in fotoliu si astepta ca ea sa-si revina.
    Zambi gandului c-a nimerit dulapiorul cu ierburi aromate,locul ceainicului ,zaharului si sertarului cu pastile.Isi roti apoi privirea prin camera la fel de curata si zabovi mai mult asupra cartilor din biblioteca.
    Se ridica si lua de pe un raft volumul de poezii,acelasi din care cu ani in urma,in unele nopti recitau amandoi. Rasfoind paginile dadu peste un plic ingalbenit de vreme ,il deschise si mainile incepura sa-i tremure.Isi recunoscu scrisul si - si reaminti noaptea cand scrise acele versuri pentru Maria.
     - N-am avut niciodata taria sau vointa sa ma desprat de aceasta amintire.Imi cer scuze ,daca ti-am "stricat" programul insa supriza a fost prea neasteptata si dupa cum ai vazut,n-am reusit sa-i fac fata cu stoicism.
     - Mariuta,de asta-mi era teama insa de prea mult timp ma rodea dorinta de-a te vedea,asa c-am riscat.  
     - Sa stii ca si eu m-am gandit de multe ori sa te caut insa m-am razgandit de fiecare data.
     - De ce Mariuta? De ce nu m-ai cautat? Stii doar ca luasem un apartament cu trei camere pentru noi.Eram sigur c-ai sa vii dupa mine.De fapt,speram din tot sufletul asta.
     - Stiu dar asa cum ti-am spus atunci,am renuntat la iubire,pentru a fi mama.N-am crezut c-o sa-mi fie atat de greu.N-am crezut ca n-o sa reusesc sa mi te scot din suflet,sa te inlocuiesc cu alt barbat.
     - Asa am sperat si eu desi-ti spusesem ca doar ne vom minti ,ca nu vom mai gasi alta pereche pentru noi.Eu am reusit intr-un final s-o multumesc pe mama.M-am casatorit cu o profesoara dar n-am iubit-o si nu i-am indeplinit dorinta de a-i da un urmas.I-am spus despre tine,ca tu ai fi fost singura femeie cu care as fi dorit un fiu.
    - Si acum? In afara faptului ca esti un  medic recunoscut si apreciat mult pe zona,care e viata ta ?
    - De ce ma intrebi Mariuta? Sa te intreb si eu? N-am s-o fac pentru ca stiu.Esti singura,asa cum mi-ai promis.Eu am sa te intreb de fiul tau. Esti multumita c-ai ales sa fii mama?Unde e ?
    - Uneori sunt multumita ,alteori nu insa daca vrei sa-ti confirm faptul c-as regreta ca nu m-am casatorit cu tine ,n-am s-o fac. Esti trecutul meu,esti iubirea mea dar nu mai esti prezentul,nu mai esti muzica mea,aerul pe care sa-l respir,lacrima mea de bucurie sau tristete.Nu mai esti intregul meu Univers!Esti AMINTIRE!
Discutia lor fu intrerupta de soneria de la intrare.Era o prietena ,venise sa-i tina companie. Au depanat amintiri la o ceasca cu cafea si dupa cateva ore s-au despartit.Sunt sigura ca doar fizic,ca undeva,candva,sufletele lor pereche se vor intalni din nou.
 
   
    -
mielusica
mielusica
5
5


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Vizitator Dum 8 Dec - 19:36

Frumos Mieluselule, scris cu sensibilitate ok  Nu l-am placut pe domn' doctor pentru ca in loc s-o trezeasca intai din lesin, el s-a apucat sa studieze biblioteca, barbatii astia...Laughing 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  mielusica Dum 8 Dec - 19:42

Ete na! M-a lasat sa-mi revin din surpriza si mi-a pregatit ceaiul si pastila:D Very Happy Very Happy Very Happy Stia el ca nu mor din atat:lol: Laughing Laughing 
mielusica
mielusica
5
5


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  mielusica Dum 8 Dec - 19:46

flower flower flower 
Ete ca ma napadisera amintirile,uitai sa-ti multumesc. Multumesc doro!
Mi-a placut si "povestea ta"!
mielusica
mielusica
5
5


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  pitulicea Dum 8 Dec - 19:47

mielu, sa inteleg ca e inspirata din viata ta? Wink
Adevar sau fantezie, ai scris foarte frumos. Mi-a placut ok  Chiar m-a induiosat povestea. Dar n-am inteles de ce s-au despartit, daca se iubeau atat de mult si daca amandoi voiau copil? confused  Ori el si-a dorit abia mai tarziu....cand n-a mai avut-o pe ea? Rolling Eyes 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dupa ani si ani ... - Pagina 4 Empty Re: Dupa ani si ani ...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum