GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Retete si ....secrete

+40
eledas
aproape aievea
itina
Queensland
Helenne
AlexIulia
Broscotina
RALUCA
Violoncella
simy
curcubitza
coco114
Pingu
Ostional
simplicity
Sturmritter
elis27
Mandarax
Amrita
Melodia
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nicole
Nana_Duval
seaman65
zexe
Tizona
daffy_
atat de simplu
lynn
mrs nobody
oli
aspidistra76
dragos
Neeo_2005
Radu
redsun
snow
pitulicea
habibi77
44 participanți

Pagina 37 din 42 Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38 ... 42  Urmatorul

In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Retete si ....secrete

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:32

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vad ca nu se inghesuie lumea sa posteze retete, ma gandesc ca poate sunteti timizi .....asa ca am sa incep eu.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Mar 16 Feb - 11:43, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Mar 19 Noi - 22:45

si tot am uitat ceva Simply Laughing , noroc ca ai postat tu ca mi-am dat seama ca am omis sa va spun de stafide. chiar asa, stafide cam o ceasca buna, eu pun si mai multe, oricum nu se simt cand mananci, lasa doar aroma. Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 31 Dec - 18:57

Pentru ca tot am discutat aseara  tort Diplomat hai sa va dau o reteta ieftina ,repede de realizat si acceptabila in ceea ce priveste gustul.
Decand am ajuns in Lerida mi s-a spus ca masa de revelion va fi exclusiv treaba mea.Prietenii mei vor neaparat sa-i puna pe spate pe catalani.
In primul moment mi s-a parut o misiune aproape dificila.Sunt nou pe aici ,nu stiu gusturi ,nu le stiu traditiile dar......
In a doua zi de craciun am fost aici in targ,targuri deosebite de alea a noastre romanesti,dupa ce am vazut gramezile de fructe proaspete nu am avut decat un singur gand:Tort Diplomat!
Necunoscand materia prima de pe aici, ma refer la smantana ,lapte si oua,am facut o micuta adaptare.
Materiale necesare:
-Un plic de budinca de vanilie
-500 ml de frisca Hulala
-2 pliculete de gelatina
-galbenusul de la un ou
-2 pliculete de zahar vanilat
-4 linguri de zahar.
-1 pachet piscoturi de sampanie.
-1kg- fructe : de preferinta proaspete;kywi,mango,banane,struguri,mere ,puteti pune si ananas numai ca trebuie sa stoarceti zeama bine din el ,pentru ca sucul de ananas dizolva gelatina .Pentru cei care gasesc cel mai bun tort diplomat e cu fructe de padure si capsuni.
Booon.
Puneti 500 ml de lapte la incalzit, nu-l fierbeti!Dizolvati continutul plicului de budinca in 6 linguri de lapte, adaugati galbenusul,zaharul vanilat si cele 6 linguri de zahar.Apoi amestecati peste laptele pe care l-ati pus la incalzit continuand sa amestecati pana budinca prinde sa se ingroase.Dati budinca sa se raceasca nitel,intr-un pahar dizolvati plicurile de gelatina.Bateti frisca pana o faceti pufoasa.
In budinca racita nitel amestecati gelatina, frisca ,dar sa nu uitati sa pastrati ceva pentru ornat,si fructele .
Cantitatile sunt cam pentru o forma de tort de 35 cm in diametru.De jur imprejurul formei lipiti piscoturile in picioare cu niste puncte de margarina sau unt.In interior turnati compozitia de budinca -frisca -fructe.Tineti la frigider pana se intareste apoi ornati cu fructe.
Pofta mare si "LA MULTI ANI!"

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Mar 31 Dec - 19:15

de-acum eu sunt fan Obi for ever, bravoo Obi  ok  curand o sa fac si eu Diplomatul, prajitura mea favorita din toate timpurile, si vin cu poza la concurenta cu Obi Smile . Ale tale arata demential si mai mult ca sigur sunt exact pe gustul meu cel foarte ales in materie de prajituri.  respect 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Mar 31 Dec - 19:43

Asta trebuia pus la topicul de Dulciuri si prajituri, nu aici.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 31 Dec - 20:02

Ahhhhhhhhhh! Numa belele mi-am tras anul asta! Da cu copy si paste o rezolvi tu, si fac cinste cu o sticla de vin pe care o ceri tu.Numa` sa nu ceri una de pe vremea lu` Napolon!!! Very Happy 
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  myrk Joi 1 Mai - 11:18

Ca tot eram dator cu reteta de parjoale si fiind 1 mai muncitoresc...  Smile Am sa povestesc asa cum le-am facut eu (nefiind masterchef):
-am scos din congelator cam 1 kg de carne de porc (eu am avut piept- dar se poate folosi ce gasesti prin congelator sau la piata)
-2 cepe
-2 cartofi
-cativa catei de usturoi (dupa gust  Smile )
-3 oua
Am tocat carnea (prin masina electrica merge brici), cartofii, cepele si usturoiul. Am spart 3 oua, le-am amestecat cu compozitia si-am dat-o deoparte. Am taiat vreo 8 cepe (mai mici) pestisori, le-am oparit in jumatate de oala de apa in care am pus putin otet, foi de dafin si piper, sa le taie iuteala, am scurs si-am dat deoparte. Intre timp am fiert 2 oua pentru maioneza, le-am curatat, iar cu galbenusurile si inca un galbenus de ou crud am purces la fabricarea maionezei. Cu mixerul merge foarte repede. Normal ca mi s-a taiat, si-am dres-o cu putina zeama de lamaie si putin mustar. Dat deoparte si asta, facut bile de parjoale pe un fund de lemn, luat o oala un pic adanca de teflon, turnat ceva mai mult ulei, sa pluteasca bilele in el si aruncat acolo bilele. Asa se fac foarte repede! Daca prajesti in tigaie normala, pierzi o juma' de zi si-ti piere pofta de parjoale si de tot! Se scot parjoalele prajite, se gusta ca nu rezisti, apoi le consumi ca atare sau le amesteci cu maioneza si ceapa marinata! A, nu uitati sa puneti sare!  Smile Pofta buna!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Joi 1 Mai - 12:15

Cred ca sunt gustoase, eu fac maioneza dintr-un numar egal de galbenusuri crude si fierte, daca pui putina zeama de lamaie la inceput n-o sa mai ai probleme cu taiatul. As fi vrut sa vad o poza cu produsul finit, nu-mi inchipui cum le mananci cu maioneza si ceapa.  Smile 
Oricum, verde cu felicitari !  ok 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  itina Joi 1 Mai - 15:23

Bravo, Myrk!  Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  myrk Joi 1 Mai - 16:33

Multam! Am vrut sa fac vreo doua poze, dar m-am luat cu alte treburi si n-am mai reusit. Acu' au mai ramas vreo doua parjoale prin frigider, dar alea marinate s-au terminat!  confused Daca tot am dat-o pe retete, sa va prezint  Smile o reteta simpla de macaroane cu branza. Smile
Ingrediente:
-1 kg de branza de vaci
-6 oua (de tara)
-3-4 pliculete de zahar vanilat
-1 esenta de vanilie
-stafide
-1 cana de smantana sa 1/2 pachet de unt
-12 linguri de zahar
-sare Smile
-macaroane 500 gr (eu cumpar Pambac)

Se pun macaroanele (rupte) la fiert cu sare, se lasa 8 minute. Se scurg, se clatesc cu apa rece sa nu se lipeasca si se dau deoparte. Se amesteca branza cu zaharul, zaharul vanilat, 4 oua, esenta de vanilie. Ca sa fie mai cremoasa, se pune o cana de smantana sau 1/2 de pachet de unt. Se arunca un pumn de stafide, dupa gust, apoi compozitia se amesteca cu macaroanele. Se pun intr-o tava de teflon unsa in prealabil cu foarte putin ulei, se sparg si celelalte doua oua si se unge deasupra toata compozitia. Se da la cuptor si se lasa la foc potrivit pana se rumeneste. Pofta buna! Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  itina Joi 1 Mai - 19:04

Cu stafide n-am facut pana acum. Sunt curioasa cum or fi la gust.
Multumim, Myrk.  Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Joi 1 Mai - 20:50

Azi am facut si eu parjoale pentru ca mi-a facut ieri Myrk pofta, doar ca am folosit alta reteta, nu m-am gandit ca a postat el deja  Laughing Bravo Myrk, asa gospodar la usa femeii este o raritate, sper ca sotia ta stie sa aprecieze talentele si bunavointa ta care-s cam rare la barbatii din Ro.
La fel fac si eu macaroanele, doar ca adaug si o bucata bunicica de telemea mai tare, data pe razatoare. Astfel depasesc limitele unui desert si pot fi servite si ca masa de pranz, rapida si gustoasa.
Myrk  Cool 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  itina Joi 1 Mai - 20:52

Eu prefer spaghetele, macaroanelor. Si le fac cu branza de oi ca-i mai sarata.  Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Joi 1 Mai - 21:28

eu le fac cu orice paste am la indemana  Razz 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  myrk Joi 1 Mai - 23:27

Ntz, ntz! Spaghetele-s spaghete, macaroanele macaroane! Nu ies la fel!  confused Si nu amestec saratul cu dulcele!  confused Spaghetele le folosesc doar cand le fac cu ton si legume! Doro, aprecieri nu primesc, pentru ca mi se suie la cap! Smile Partea proasta e ca s-a cam invatat asa si nu prea calca pe la bucatarie!  Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Vin 2 Mai - 11:14

Aha. Deci parjoalele astea sunt de fapt chiftele Smile
Mi-a facut myrk pofta, dar nu intr-atat incat sa le gatesc. Le-as manca daca ar fi gata facute Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 37 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 37 din 42 Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38 ... 42  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum