GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Povestiri cu talc

+33
eledas
myrk
mariana m
Krissunu
remusn1
Mandarax
Melodia
Grosu Elena
Angel
Irinna
floreac
shadow
seaman65
Mr Nobody
tegeusa
sharp00714
Nana_Duval
dragos
tano carridi
oli
daffy_
Eleonore
atat de simplu
fotohobby
sahara
mrs nobody
aspidistra76
openmind72
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
37 participanți

Pagina 22 din 23 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23  Urmatorul

In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 22:17

Rezumarea primului mesaj :

INVATATURI INDIENE

Un batran indian, din neamul Cherokee, statea impreuna cu nepotul sau si-l invata:
"In viata fiecarui om de pe pamantul asta se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi.
Unul rau: el intruchipeaza frica, mania, invidia, lacomia, autocompatimirea, aroganta, viclenia, resentimentele.
Celalalt e unul bun: el aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea si mila."

Copilul priveste intrebator spre bunicul lui:
"Si care dintre ei va invinge?"
Batranul il priveste in ochi.
"Cel pe care il vei hrani!"
pitulicea
pitulicea
6
6


Zaharia Vasile Gabriel apreciază acest mesaj

Sus In jos


Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 13 Iun - 10:20

Laughing Laughing Laughing  Tare ultima parte a prelegerii tale. Cred ca unele lucruri e mai bine sa nu le stii Smile

Frumos ai vorbit  ok  Mie, cel putin, mi-ai dat o mica lectie. Sper sa mi-o amintesc cat mai des si sa folosesc si eu filtrul lui Socrate.
Si asa vorbeam eu putin, daca folosesc filtrul asta, o sa tac de-a dreptul  Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  myrk Vin 13 Iun - 13:50

Laughing Eu cred ca filtrul al 3-lea nu l-a interpretat corect!  Very Happy Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 13 Iun - 14:23

Cine? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  myrk Vin 13 Iun - 14:28

Socrate!  confused Te-ai gandit la mine?  Laughing Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Vizitator Mier 22 Oct - 9:39

Asa o fi? Voi ce parere aveti ?

Ce vrea de fapt femeia?

Un împărat a prins un tânăr supus care vâna pe domeniul lui. L-a aruncat în temniță și i-a spus că-l va elibera dacă va răspunde la întrebarea: “Ce vrea de fapt femeia?”
Tânărul și-a chemat și a întrebat mama, soră, verișoara, vecina, dar niciuna n-a putut să dea un răspuns corect. În fine a chemat și o vrăjitoare bătrână și urâtă. Aceasta i-a promis că-i spune răspunsul corect cu condiția ca după ce va fi eliberat să o ia de soție. Neavând altă soluție tânărul a acceptat.
Răspunsul dezvăluit de vrăjitoare a fost:
-€“ Femeia, de fapt, dorește să fie stăpâna propriei sale vieți!
Împăratul l-a eliberat imediat. A urmat nunta și noaptea nunții. Însă nu mică i-a fost mirarea când în pat a găsit o fată tânără și deosebit de frumoasă care i-a spus:
- Pentru că te-ai ținut de cuvânt jumătate de zi voi fi bătrână și urâtă, iar cealaltă jumătate voi fi ca acum. Urmează ca tu să alegi în care jumătate de zi să fiu tânără și în care să fiu bătrână.
Tânărul căzu pe gânduri: să radă toți de el văzându-l cu o femeie bătrână și urâtă, iar noaptea să petreacă cele mai plăcute clipe alături de o tânără fermecătoare sau să se plimbe ziua cu cea mai frumoasă fată printre oameni, iar noaptea…
În cele din urmă tânărul i-a spus să aleagă ea cum crede că e mai bine. Imediat a venit și răspunsul:
-€“ Voi fi tot timpul tânără și frumoasă pentru că am găsit bărbatul care mi-a dat libertatea de a fi stăpână pe propria viață!
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Ravian Mier 22 Oct - 17:46

In esenta asa ar ttrebui sa fie, fiecare dintre noi (nu numai femeile) sa aiba libertatea sa decida asupra propriei vieti.
Parerile sunt impartite. Intrebarilw pe care mi le pun: " Ce inseamna libertate?" "De unde incepe si unde se termina?"
Ravian
Ravian
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Vizitator Mier 22 Oct - 18:13

Ne nastem singuri, murim singuri, tot atunci ar trebui sa inceapa si libertatea, "C-o moarte tot suntem datori/Dar nu-i totuna leu sa mori sau caine-nlantuit.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  itina Mier 22 Oct - 18:26

Ai libertate atunci cand te poti purta firesc in orice imprejurare. Cand esti tu fara constrangeri, fara teama de a nu supara, de a deranja. Cand esti acceptat asa cum esti.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  myrk Mier 22 Oct - 19:37

Ravian a scris: " Ce inseamna libertate?" "De unde incepe si unde se termina?"

Grea intrebare. Sa zicem ca pentru mine libertatea inseamna sa discerni intre bine si rau si sa alegi binele. Totdeauna. confused De fapt, nu stiu ce inseamna libertatea, nici ce inseamna sa fii liber... confused
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  itina Lun 1 Dec - 20:56

Se spune că doi copilaşi în burta mamei vorbeau unul cu celălalt.
- Tu crezi în viaţa de după naştere?
- Desigur! După naştere trebuie să urmeze ceva… Probabil că ne aflăm aici tocmai pentru a ne pregăti pentru ceea ce urmează.
- Ce prostie! După naştere nu urmează nimic. Şi, de altfel, cum ar putea să arate?
- Nu ştiu exact, dar desigur că va fi mai multă lumină decât aici. Poate că vom umbla pe propriile picioare şi vom mânca cu propria gură…
- Ce ciudat! Nu se poate să umbli. Iar ca să mănânci cu gura, chiar că ar fi de râs! Doar noi mâncăm prin cordonul ombilical… Însă ia să îţi spun eu ceva: putem exclude viaţa de după naştere, pentru că deja acum e prea scurt cordonul ombilical.
- Ba da, ba da, cu siguranţă va fi ceva. Însă, probabil, ceva mai altfel decât ne-am obişnuit noi aici.
- Păi de acolo nu s-a întors nimeni. Odată cu naşterea, viaţa se termină, pur şi simplu. De altfel, viaţa nu este altceva decât o permanentă înghesuială, într-un întuneric profund.
- Eu nu ştiu exact cum va fi dacă ne vom naşte, dar desigur că o vom găsi pe MAMA, iar ea va avea grijă de noi.
- Pe mama? Tu crezi în mama? Şi după tine, unde ar putea ea să fie?
- Păi oriunde, în jurul nostru. Doar trăim în ea şi prin ea. Fără ea, nu am fi deloc.
- Eu nu cred asta! Eu nu am văzut nicicând, niciun fel de mamă, aşa că e evident că nu există!
- Dar, uneori, când suntem în linişte, o auzim cum cântă, simţim cum mângaie lumea din jurul nostru. Ştii, eu cred că viaţa adevărată ne aşteaptă abia de acum încolo!

Şi în viaţa de după naştere mulţi cred că nu există viaţă dincolo de moarte, dar ea există. Trupul este muritor, nu însă şi sufletul, care este suflare din suflarea lui Dumnezeu, fiind, deci, nemuritor. Viaţa de după moarte există şi este cea pe care omul şi-o câştigă, trăind pe pământ, prin gândurile, vorbele şi faptele sale bune sau rele, ca de altfel şi prin credinţa sau necredinţa sa în Dumnezeu; viaţă pe care fiecare şi-o va petrece în rai sau în...iad, după dreapta judecată a lui Dumnezeu.


Probabil multi dintre voi ati mai citit randurile acestea. Eu le stiam in varianta de benzi desenate. Oricum ar fi, nu inceteaza niciodata sa ma surprinda prin intelesul lor... Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Vizitator Lun 1 Dec - 21:02

Pentru mine a fost o premiera si mi-a placut f tare. ok
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  itina Lun 1 Dec - 21:04

Ma bucur. Chiar te pune pe ganduri... Smile Suntem atat de limitati, cateodata...
itina
itina
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Vizitator Lun 1 Dec - 21:07

eu n-as zice ''cateodata'' ci ''adeseori'' Embarassed Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  myrk Lun 1 Dec - 23:19

Excelent, Itina, bravo! Smile As face si eu o completare foarte mica: ambele porti de intrare in viata sunt foarte inguste! Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Lun 26 Dec - 23:38

Viaţa de după moarte există şi este cea pe care omul şi-o câştigă, trăind pe pământ, prin gândurile, vorbele şi faptele sale bune sau rele,
Chiar cred in asta.
Si tot legat de asta vin si eu cu o scurta povestire, al carei talc ar trebui sa ne dea de gandit. Traim cum se cuvine? Ne pregatim prin viata de aici pentru viata ce va urma? Ne-am deschis suficient de lag sufletul, pentru ca portile Raiului sa se deschida larg cand le vom sta inainte?
Cred ca va trebui sa fiu mai darnica decat am fost pana acum  Rolling Eyes


Banii care pot deschide usa raiului
Se zice ca un oarecare si-a strans aici bunuri multe ca sa aiba si dincolo. Zicea mereu: totul se poate cumpara. Si aici si dincolo. Si strangea mereu. N-ar fi dat nimanui un ban. O singura data a dat unui cersetor 25 de bani.
Si a murit. S-a dus la Sfantul Petru - traditia stie ca el pastreaza cheile raiului - si a incercat sa intre. Sfantul Petra i-a spus ca nu poate intra, pentru ca nu si-a pregatit dinainte locul.
Omul nostru i-a spus Sfantului Petru ca totusi s-a pregatit. A adunat mereu bani ca sa-si plateasca intrarea in rai. Stia ca aici totul se cumpara.
"Si unde ai banii?" il intreba Sfantul Petru.
- In buzunare. Am si cecuri si hartii de banca. Dau cat se cere. Am destui."
- "Sa-i vad", ii zise Sfantul Petru, zambind catre un inger care asista la discutie. Si omul incepu sa se caute prin buzunare, isi scoase din valiza de calatorie si alte haine, mapele cu acte, dar nu gasi nimic.
- "Am avut bani multi, cand am murit, zise. Nu inteleg ce s-a putut intampla!"
- "Mai cauta", il imbie Sfantul Petru.
Si cautandu-se, in fundul unui buzunar gasi 25 de bani. "Cu atat ai venit", ii zise Sfantul Petru. Sunt banii pe care i-ai dat unui sarac cersetor. Cred ca ai si uitat de ei, ca i-ai dat in scarba, ca sa scapi de el.
Totusi, iata, au ajuns aici. A mai venit ieri unul care transportand o caruta de paini, a aruncat cu o paine intr-un flamand care se tinea dupa el cersind. Painea e aici. Cei 25 de bani ai tai, ca si painea celuilalt, sunt ceva, dar nu sunt de-ajuns ca sa deschida portile raiului. Imi pare rau! Plata trebuia s-o achiti pe pamant, aproapelui tau.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 22 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 22 din 23 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum