GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Energia Kundalini

+7
Asgard
Nana_Duval
tegeusa
RAra
snow
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Energia Kundalini

Mesaj  habibi77 Vin 12 Feb - 9:38

Rezumarea primului mesaj :

Cuvântul Kundalini este derivat din cuvântul sanskrit kundal care înseamnă răsucire, buclă. Reprezintă energia primordială prezentă sub forma a trei bucle şi jumătate care se învârt sub formă de spirală la baza osului triunghiular de la baza coloanei vertebrale numit osul sacru (sacrum).
Numele latin os sacru sugerează că acesta ar fi o parte sacră a corpului. Vechii greci cunoşteau acest lucru şi de aceea ei l-au numit hieron osteon, deoarece acest os era ultimul care putea fi distrus când corpul era ars, şi de asemenea i se atribuiau puteri supranaturale.
Şi egiptenii cunoşteau acest os ca fiind foarte important şi îl considerau locul unei puteri speciale.
În vest Sacrum este simbolizat prin semnul lui Aquarius şi prin Sfântul Graal, care conţine apa vieţii.
Exista oameni de exceptie, care se nasc cu aceasta energie complet activata, cum sunt si persoane care dobandesc trezirea ei prin merite spirituale personale.
Trezirea lui Kundalini activeaza un canal de energie subtila, situat de-a lungul coloanei vertebrale, ilumineaza centrii de energie (chakras) aflati pe acest traiect, precum si zona limbica (crestetul capului) unde se afla cea de-a saptea chakra a sistemului subtil, Sahasrara, sau “Lotusul cu o Mie de Petale”.
Kundalini atrage in miscarea sa ascensionala Spiritul, reflectare a principiului divin in om, aflat la nivelul inimii, pe care il aduce pentru prima oara in atentia persoanei - atentie care devine astfel iluminata. Atunci Spiritul individual si cel universal se contopesc, iar constiinta umana se integreaza in oceanul constiintei universale.
Aceasta cunoastere este straveche si a fost descrisa in numeroase scripturi, de catre mari intelepti, sfinti, vizionari si profeti.
Miza ei este evolutia spirituala a umanitatii si este sustinuta in interiorul fiintei umane prin calitati precum puritatea, castitatea, intelepciunea, proprii centrului energetic subtil Mooladhara, situat la baza coloanei vertebrale, ca un fel de protectie pentru energia Kundalini. Kundalini este expresia dorintei pure a lui Dumnezeu in interiorul nostru.
Este Dorinta care ne impinge sa cautam raspunsul la intrebarile cruciale ale existentei: cine suntem, de ce suntem, ce facem aici? Spiritele iluminate, in urma activarii lui Kundalini, cunosc deja raspunsul: Suntem Spiritul, ca esenta a identitatii fiintei, si suntem aici pentru evolutie.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  Nana_Duval Vin 22 Iul - 16:06

si pe aici tot bere vezi? Very Happy
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  tegeusa Vin 22 Iul - 16:08

nana_duval a scris:si pe aici tot bere vezi? Very Happy

peste tot!!! Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  Asgard Joi 15 Mar - 0:08

Am mai citit si eu de kundalini, dar poate ne spune cineva care a experimentat cum se trezeste kundalini..
Asgard
Asgard
2
2


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  seaman65 Joi 15 Mar - 7:49

Ai de asteptat.
Dar daca este sa ne luam dupa previziunile pentru 2012 (cele cu sfarsitul timpului), o sa incepem sa luminam singuri-singurei, probabil ca se va activa... ce se va activa.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  Asgard Joi 15 Mar - 18:29

Nu se va intampla nimic in 2012, vom sarbatori 2013 bradut
Asgard
Asgard
2
2


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  Amrita Lun 26 Mar - 23:00

seaman65 a scris:Ai de asteptat.
Dar daca este sa ne luam dupa previziunile pentru 2012 (cele cu sfarsitul timpului), o sa incepem sa luminam singuri-singurei, probabil ca se va activa... ce se va activa.

Detaliaza domnule , nu ne lasa asa .....nelamuriti.... cu jumatati de masura Laughing
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  shadow Mar 27 Mar - 0:20

Daca ne luam dupa previziuni si ''detaliem'' o sa sfarsim uitand de unde a inceput totul si ce raspunsuri cautam... Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  Amrita Mar 27 Mar - 6:40

Eu vreau sa stiu doar ce se va activa ..... Laughing
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  seaman65 Mar 27 Mar - 11:18

Am citit o traznaie ca o sa incepem sa luminam (aura) precum sfintii.
N-are rost sa batem campii, ca nu mi se par lucruri serioase.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  Amrita Vin 6 Apr - 23:07

Sau poate ca da ...... Rolling Eyes
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  seaman65 Sam 7 Apr - 0:40

sau... lasa. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  Krissunu Lun 28 Mai - 12:56

Kundalini,...am aflat ca este un spirit psiho-spiritual despre care se crede ca doarme la baza coloanei vertebrale,unde se afla chakra de baza .

Cum,..si cine il va trezi ,...nu stiu !!!
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  seaman65 Lun 28 Mai - 19:29

Probabil ca este ca in cazul duhului din lampa: freci lampa si gata, iese. Laughing
Scuze, nu m-am putut abtine.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  habibi77 Lun 28 Mai - 22:22

Seaman, habar n-ai cat adevar ai grait! Laughing Laughing Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Energia Kundalini - Pagina 2 Empty Re: Energia Kundalini

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum