GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

+6
pitulicea
dannyella71
dragos
mrs nobody
atat de simplu
Tizona
10 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  Tizona Mar 26 Apr - 15:21

Pana acum credeam ca nu e bine sa ai prieteni multi.
Drept pentru care, de cativa ani, mi-am "oprit" langa mine doar doi, unul vechi de cand "lupul catel", adica de vreo 14 ani.. Care insa e la 10 000 de km distanta si unul (de fapt una) de vreo 5 ani.. care e la 1500 de km distanta. Cu amandoi vorbesc (-eam) pe net zilnic.
Acum el e in Romania, se intalneste cu fosta mea colega de banca din generala Mad de care era indragostit in liceu (imparteau aceeasi banca, ea dimineata si el dupa-amiaza). Si cu mine nu mai vorbeste de cateva zile.
Iar ea, zice ca i s-a acrit de net si de laptop si nu mai intra.

Si eu cui raman? Sad Ce-i prea mult strica? Trebuie sa tii oamenii mai la distanta? Dar cand, la o adica, le arde buza, trebuie sa fii la dispozitia lor, ca doar esti cel mai bun prieten al lor, in care au incredere si cu care pot vorbi orice?
E bine sau nu e bine sa ai putini prieteni? Mai este valabila in cazul asta zicala "putini, da' buni"? Buni?
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  atat de simplu Mar 26 Apr - 16:53

Eu nu cred ca omul poate avea multi prieteni,eventual amici, cunostinte.Prieten e cel care-ti cunoaste cele mai intime ganduri si ma indoiesc de faptul ca cineva ar avea timpul necesar sa spuna acelasi lucru la n persoane si nici rostul nu-l vad.Acum, referitor la faptul ca cei doi prieteni ai tai se intalnesc, ce pot sa spun?Poate ca reiau povestea de iubire si au nevoie de timp pentru ei.Cred ca asta ni se intampla tuturor.Prieten , pana la urma, e cel care te ajuta la necaz.In momentele alea iti dai seama de calitatea "prietenului".
Si eu am zile intregi in care nu am chef de nimeni, zile pe care le vreau doar pentru mine si pentru gandurile mele.Cei care ma cunosc stiu si ma accepta asa.Sunt oameni si oameni.Acum,depinde daca la ei va continua aceasta "raceala".Cateva zile in care nu ati vorbit, nu face din ei dusmani. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  Tizona Mar 26 Apr - 20:40

A, nici n-am zis ca mi-ar fi dusmani.
Ma enerveaza ca dispar atunci cand am eu nevoie de ei.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  atat de simplu Mar 26 Apr - 22:51

Am exagerat si eu folosind acel termen.Ei stiu ca ai nevoie de ei? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  mrs nobody Mar 26 Apr - 22:53

citind ce a scris tizona si eu mi-am pus aceeasi intrebare, daca ei stiu ca ai nevoie de ei
poate ca nu, altfel un prieten oricat ar fi de indragostit de alt prieten isi face timp Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  atat de simplu Mar 26 Apr - 23:00

Asa cred si eu.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  dragos Mier 27 Apr - 11:16

tizona, ar fi bine sa le spui cat de direct poti ca ai nevoie de ei !
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  Tizona Mier 27 Apr - 11:27

Nu e asa grava problema. Mai are omul momente de slabiciune.
Cand chiar am nevoie, le zic, nu mi-e rusine.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  dragos Mier 27 Apr - 11:31

pana atunci ne ai pe noi
santem si noi saritori sa sti
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  Tizona Mier 27 Apr - 14:28

nu ma indoiesc... Razz
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  dannyella71 Lun 23 Mai - 13:03

Daca nu erati destui am mai venit si eu cu un umar disponibil Smile
S-ar putea crede ca am venit sa ma cert, ca am tastat direct la topicul asta... gresit... am venit sa consolez... sa-mi dau cu parerea
Si pt ca am vazut mai sus ca anumite emoticoane dau idei Smile... de Shocked asta era vorba? Smile

Am si eu prieteni, stiu sa-i ascult, sa le fiu aproape... dar uneori le am si eu pe ale mele si simt ca nu ma pot incarca si cu ale altora, asta nu inseamna ca-i iubesc mai putin... insa daca au cu adevarat nevoie de mine, sunt acolo... morala: daca ai cu adevarat nevoie de el in momentul asta, spune-i... daca nu lasa-l sa aiba momentele lui
dannyella71
dannyella71
1
1


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  pitulicea Sam 30 Mar - 10:02

In afara de sora mea, nu mai am nici un alt prieten/prietena.
Am renuntat la ei treptat, tocmai pentru ca mi se parea obositoare relatia asta de asa zisa prietenie. E obositor sa fii mereu langa un om, sa-i asculti mereu problemele, sa petreci majoritatea timpului cu el/ea...pentru ca ti-e prieten. Nu mai vreau sa aloc atata timp din viata "prietenilor". Asta nu inseamna ca nu-mi mai sunt dragi, ca nu as sari sa-i ajut atunci cand ar avea nevoie sau ca nu as apela la ei atunci cand as avea nevoie. Dar ce-i prea mult nu-i sanatos. Nu vreau sa ne sufocam unii pe altii. La unii din prieteni am ajuns sa ma gandesc cu groaza si sa-i evit, pentru ca profitau prea mult de "prietenia" mea. Eu sunt eu, nu sunt apendicele cuiva.
Stiu ca suna egoist, dar poate e si spre binele lor. Fiecare trebuie sa ne traim propria viata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  Violoncella Sam 30 Mar - 10:37

Eu simt lipsa prietenei mele din Sibiu. Ne cunoastem de 22 de ani. Cei mai multi ani i-am petrecut la distanta, dar legatura pe care am avut-o cat am fost mult mai tinere s-a pastrat pana acum. Ce imi place cel mai mult la ea e ca nu ma judeca. Asta ma face sa ma simt confortabil cand ne vedem, chiar daca asta se intampla rar si ar putea sa intervina stangacii intre noi. Asta am vrut sa punctez, desi ar fi mult mai multe de spus in legatura cu ea, am vrut sa surprind doar aceasta calitate.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  pitulicea Mar 22 Apr - 17:21

Eu m-am indepartat mult de oameni. Pe zi ce trece le doresc tot mai putin compania. Nu mai tin legatura cu prietenii vechi, nu vreau sa mai cunosc oameni noi....
Mi-am uitat prietenii si nu mi-i amintesc nici macar cand am nevoie de ei  Laughing 
Daca toti oamenii ar fi ca mine, intr-un an sau doi s-ar putea scoate cuvantul prietenie din DEx Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  itina Mier 23 Apr - 17:45

Eu am trecut prin diverse perioade... E placut cand vezi ca ceea ce ti se intampla intereseaza si pe altcineva, ca ti se dau sfaturi, ca simti interesul adevarat, nu de complezenta...
itina
itina
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum