GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Liberul Arbitru

+21
Lorenne
Asgard
wind30s
fata_cu_sosete_de_diamant
djack
raichu
JeSsYkA
Violoncella
Anna
habibi77
shadow
atat de simplu
parwous
Nicole
tegeusa
seaman65
Tizona
Mr Nobody
Melodia
Nana_Duval
daffy_
25 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Liberul Arbitru

Mesaj  daffy_ Dum 10 Iul - 17:29

Rezumarea primului mesaj :

Biblia spune despre bine si rau si lupta continua dintre aceste forte,Budismul vorbeste despre bine si rau in alti termeni.Practic toate religiile de pe pamant sunt bazate pe lupta dintre bine si rau.
Dumnezeu a oferit omului liber arbitru...hai sa filosofam aici despre liber arbitru si despre cum concepem fiecare in parte aceasta notiune.cine stie poate avem printre noi pe urmatorul Cioran . Smile
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos


Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  seaman65 Lun 11 Iul - 9:49

Pai nu cred in Dumnezeu asa cum ni-l prezinta preotii, religia in general. Cred insa ca exista ceva similar, mai degaraba asa cum il prezinta The Secret, Universul ca demiurg energetic.
Cumva sutem toti conectati la "matricea" asta energetica a universului, insa nu vreau sa creez o religie din asta, este parerea mea strict personala si nu vreau s-o supun dezbaterii.
Religiile au lacune (ca de pilda intrebarea filozofica "daca Dumnezeu este atotputernic, poate sa faca un bolovan atat de mare, incat nici el sa nu-l poata ridica?"), nu pot explica unle probleme pe care le poate explica stiinta, slujitorii Domnului sunt mai rai decat muritorii de rand si asa mai departe.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Nicole Lun 11 Iul - 14:45

nu exista liberul arbitru. cand alegem sa facem ceva,sau sa nu facem intotdeauna suntem ghidati . "liberul arbitru" este nascocirea celor care sunt liber-cugetatori. ei nu or sa spuna niciodata D-zeu m-a ghidat sa fac acest pas,sau sa merg in directia X sau am facut ceva foarte rau si parca am fost impins de la spate de diavol.
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Melodia Lun 11 Iul - 14:52

intrebarea e ...cine ne ghideaza?
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Nicole Lun 11 Iul - 15:19

exista o fiinta superioara denumita de noi D-zeu si mai exista si ingerii decazuti . acum fiecare dintre noi am venit pe acest pamant cu o misiune si pana la finalul vietii trebuie sa parcurgem anumite etape. si ca o gluma stau sa ma gandesc ca avand ca predecesori pe Adam si pe Eva este usor de inteles cam cine ne ghideaza si ne influenteaza pasii Smile) Evil
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Mr Nobody Lun 11 Iul - 15:38

Nicole a scris:exista o fiinta superioara denumita de noi D-zeu si mai exista si ingerii decazuti . acum fiecare dintre noi am venit pe acest pamant cu o misiune si pana la finalul vietii trebuie sa parcurgem anumite etape. si ca o gluma stau sa ma gandesc ca avand ca predecesori pe Adam si pe Eva este usor de inteles cam cine ne ghideaza si ne influenteaza pasii Smile) Evil

Si...misiunea ta...care este?
Ingeri cazuti... Very Happy
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Nicole Lun 11 Iul - 15:45

Mr Nobody a scris:

Si...misiunea ta...care este?
Ingeri cazuti... Very Happy

daca am stii care este am lucra numai la asta, o sa aflii daca ti-ai indeplinit misiunea cand o sa vezi daca te-ai mai inaltat spiritual cu o "treapta" sau inca esti in stadiul in care erai cand te-ai reincarnat:)))

care e treaba cu "ingerii cazuti" ?
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  parwous Lun 11 Iul - 15:46

Nicole te rog treci pe la jocuri si continua Leapsa Very Happy A ramas la tine. off topic
parwous
parwous
4
4


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  atat de simplu Joi 14 Iul - 18:57

Nu exista liberul arbitru.Orice hotarare pe care o luam e determinata de diferiti factori, chiar si de moment.Da, putem alege intr-o oarecare masura dintr-o serie de variante "disponibile" la un moment dat.Noi decidem ce alegem...DAR, alegerea e conditionata.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  shadow Joi 21 Iul - 22:53

Mult prea simplu ar fi daca am putea da vina pentru toate nereusitele , greselile si ezitarile noastre pe cineva sus-pus Smile .....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  atat de simplu Joi 21 Iul - 23:11

Si crezi ca nu sunt o groaza care o fac? Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  seaman65 Vin 22 Iul - 0:56

atat de simplu a scris:Nu exista liberul arbitru.Orice hotarare pe care o luam e determinata de diferiti factori, chiar si de moment.Da, putem alege intr-o oarecare masura dintr-o serie de variante "disponibile" la un moment dat.Noi decidem ce alegem...DAR, alegerea e conditionata.

Eu vad afirmatia asta ca si cum ar veni de la nevasta-mea. Vecinul spune "parca ati fi facute toate de-o mama".
Sa ma explic: pe vremea lu' Ceasca aveam un numar teribil de limitat de alternative (in orice domeniu).
Acum, optiuni cat vezi in jur. Suntem mai multumiti? Nu. Ies cu sefa sa-si cumpere ceva de imbracat sau de incaltat, nu se poate hotara la nimic, aia-i prea verde, aialta-i prea rosie, prea usoara, prea grea, exact ca in reclama cu capsunile si iaurtul. Cu cat avem mai multe optiuni, cu atat este mai greu sa decidem, pentru ca fiecare optiune are avantaje si dezavantaje, iar puse in balanta sunt toate cam la fel.

Ramane insa adevarat faptul ca optiuni avem cu duiumul, nu din cauza asta nu facem alegerea corecta, ci pentru ca suntem vesnic nemultumiti de ceea ce avem si ni se pare ca ceea ce-i in curtea vecinului e mai frumos, mai bun...

Eu cred ca depinde de noi ce alegem, ce drum urmam, ce facem cu viata noastra, nu este scris nicaieri intr-o "carte sfanta", in vreun scenariu demiurgic sau orice alt fel de destin.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  habibi77 Lun 15 Aug - 13:25

Wow.

Sa presupunem ca nu avem liber arbitru si ca alegerile pe care le facem sunt prestabilite. In acest caz suntem indreptatiti sa ne certam cu D-zeu si sa-I multumim . Asta ar mai insemna ca unii se nasc programati pentru succes iar altii pentru esec.....e ca si cum ai spune ca nu ne supunem toti acelorasi legi......dar cum determina D-zeu cine merita sa aiba succes si cine nu? Pe ce criterii?

Sa presupunem ca avem liber arbitru. Vai, dar asta este de-a dreptul ingrozitor........ Pe cine mai dau eu vina cand gresesc? Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  atat de simplu Mier 12 Oct - 20:33

Habi, nu toti cred in Dumnezeu.Nu la asta m-am referit cand am spus ca alegerile noastre sunt conditionate de anumiti factori.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Anna Sam 29 Oct - 19:51

Raza de lumina e mai puternica pe intuneric. Binele il putem deslusi doar datorita existentei raului. Alegerile noastre de moment ne indreapta in anumite directii...catre anume destinatie...si nimeni nu ne-a promis vreodata ca drumul va fi usor Smile

Fiecare crede in ce vrea si cum vrea, oricum e ca si cu adevarul, e doar unul, privit din mai multe unghiuri...
Asa ca, liberul arbitru e necesar, altfel am fi ca robotii...dirijati... si cred ca nu e ceea ce se asteapta de la noi...Noi, fiecare in felul nostru..originali si unici, cu alegeri originale si unice.
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  habibi77 Sam 29 Oct - 20:02

Raza de lumina e mai puternica pe intuneric.

Corect. La fel de corect este si faptul ca nu poti vedea intunericul in absenta luminii. Cool
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 2 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum