GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Shoppingul on-line

+17
itina
myrk
shadow
atat de simplu
Pingu
ganditoarea
Anna
seaman65
juliette
oli
Demostene
fotohobby
mrs nobody
habibi77
Radu
snow
pitulicea
21 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 22:03

Rezumarea primului mesaj :

Cu toții avem nevoi, dorințe, plăceri. Pentru a le satisface pe majoritatea dintre ele, e deajuns să ai suficienți bani în buzunar, să dai buzna într-un magazin, să alegi ceea ce-ti place și să te-ntorci acasă mulțumit. Dacă n-ai gasit ceea ce căutai în primul magazin, nu dispera: încerci în următorul. Aici e prea scump, dincolo nu-ți place culoarea, ai găsit culoarea dar nu se potrivește mărimea..... Ce-i cu toată bătaia asta de cap?!?
Soluția salvatoare? S-a inventat INTERNETUL!!! cheers
De ce să mai ieși din casă, să alergi din magazin în magazin până obosești, de ce să dai peste vânzătoare plictisite și nu totdeauna amabile, de ce toată plăcerea shoppingului să se transforme într-un chin, când poți să obții tot ceea ce dorești printr-un singur click. Nu ai nevoie decât de un calculator conectat la Internet și aventura virtuală începe. Simplu, rapid și eficient.
Apariția magazinelor virtuale, a căror număr a crescut substanțial în ultimii ani, a determinat din ce în ce mai mulți utilizatori ai internetului să viziteze aceste magazine, în periplul lor prin lumea virtuală. Unii s-au lăsat vrăjiți de experiența inedită, alții de ofertele atractive, iar alții de comoditatea actului de cumpărare. Unii au cumpărat din aceste magazine, iar alții s-au mulțumit să le privească.

Cât de multă încredere au cumpărătorii români în această modalitate de achiziție?
Cât de mulțumiți sunt cei care au folosit-o?
Care sunt magazinele virtuale pe care obisnuiesc sa le frecventeze?
Care sunt produsele pe care cumpărătorii preferă să le cumpere on-line și care sunt rațiunile prin care aleg această modalitate?
Ce ne multumeste si ce ne nemultumeste la aceasta metoda, in aparenta, atat de avantajoasa?
Acestea sunt câteva din întrebările la care am putea gasi raspunsuri impreuna Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 28 Mar - 13:41, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  seaman65 Mier 7 Dec - 15:49

Am fost mai multumit de cumparaturile on-line in China, decat la noi. Poate si din cauza ca la noi nu m-am orientat catre produse scumpe, de firma.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Pingu Joi 28 Noi - 12:26

Ca tot vazusem problemele legate de cumparaturi online.
Si eu sunt adeptul unor asemeanea cumparaturi, mai ales cand ii vorba de electrocasnice, IT, telefoane, iar magazinul preferat este emag. Chestia faina ii ca avem in Cluj reprezentanta si le comand pe multe acolo, deoarece la partea cu serviceul nu mai imi bat eu capu cu trimiterea coletului prin curier la service si alte alea. Ma duc direct la ei si le predau produsul. Smile
Sincer e mai comod asa online si eu platesc doar ramburs sau in magazin. Daca vine curierul nu-i dau nimic pana nu desfac coletul. Adica nu semnez nimic si daca nu ma lasa il poate duce linistiti inapoi. Razz
Si aici am avut cea mai mare problema cu un colet venit prin DPD venit de la Timisoara. Ajuns la usa imi zice sa-i dau un act de identitate si banii, la care eu ii zic desfa coletul sa vedem ce gasim acolo. Dar raspunsul este ne pare rau dar nu intra in politica firmei, dupa care urmeaza un telefon la depozitul din Cluj.
Acolo dupa lungi tatonari in care curierul fierbea la usa am zis ca-l iau asa.
Norocul meu ii ca nu a trebuit sa trimit inapoi coletul, deoarece nu mai aveam timpul necesar de expediere inapoi. Oricum transportul s-a facut greu, deoarece aia de la firma au uitat sa scrie pe colet livrare sambata, plus ca au uitat sa-mi treaca numarul de telefon si uite asa am sunat io ca disperatu la Bucuresti, Timisoara, Sibiu si Cluj. Laughing 
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 29 Noi - 10:40

Eu m-am lecuit de astfel de cumparaturi.
Ultima data am comandat niste caciulite si manusi. Mi-am zis: "ce rateu pot sa dau cu niste manusi sau caciuli?" confused  Si am dat Laughing Laughing 
1. Imi veneau ca dracu.
2. La unul din produse se epuizase stocul si mi-au trimis altul, de alta culoare.
3. Nu aratau la fel de bine ca in poza

A fost ultima data cand m-am mai lasat vrajita de imaginile de pe net. De acum, doar din magazine, dupa ce probez, pipai, admir in oglinda daca am ce admira Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Noi - 11:01

Eu nu prea comand pe net, in afara de carti.Desi am trimis si din astea inapoi...erau murdare. Laughing Chit ca mi-am pierdut si eu timpul, dar l-am stresat si pe ala.Si l-am si "atins" de cateva ori, n-am ratat ocazia.Incaltamintea asta chiar arata bine, n-am ce sa-i reprosez.Studiez modelele de cateva luni, deci m-am hotarat greu.Problema este cu cei care lucreaza acolo. Le-am trimis mail-uri peste tot, am dat telefoane la toate numerele de acolo...pentru ca trebuia sa le bata cineva obrazul. Evil Eram pregatita sa fac si mai mult de atat, dar sper sa se rezolve de data asta.Oricum, a fost o incercare pentru mine.Unica, de altfel. Very Happy Daca mai gresesc astia de vreo 3 ori comanda, ii costa transportul mai mult decat au scos de la mine pe pantofi. Laughing Insa, asa se face treaba in tara asta.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 29 Noi - 11:07

Eu cu cartile n-am dat rateuri. Singurele obiecte cu care as mai indrazni si altadata, daca as prinde oferte bune. Problema e ca nu prea mai am spatiu prin biblioteca si ma abtin o vreme.
Cu pantofii riscul mi se pare prea mare. Chiar daca imi comand marimea potrivita, depinde de modelul pantofului. Sunt unii care mi-s buni la marimea respectiva si altii care nu mi-s buni. In plus am piciorul foarte lat. Risc sa-mi fie buni in lungime, dar sa ma stranga de sa-mi iasa ochii din cap, in latime What a Face 
Pantofi chiar si pe incercate imi gasesc foarte greu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Noi - 11:12

La fel patesc si eu cu incaltamintea. Insa, am vrut sa vad cum e.M-am uitat bine la modele, la forma calapodului...Am fost curioasa. Laughing Am vrut sa ma conving. Culmea, mi se potrivesc 2 perechi.Nici daca le probam pana sa le cumpar nu-mi veneau mai bine.Cu ultima pereche au dat aia rateuri.Pantoful care are marimea buna mi se potriveste. Laughing 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 29 Noi - 11:51

Laughing Laughing  Acuma esti ca si Cenusareasa, cu un singur pantof.... astepti sa vina printul cu al doilea Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Noi - 20:00

Astept doar curierul. Laughing 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  shadow Vin 29 Noi - 20:35

Eu am comandat  de multe ori pe net  ; electrocasnice , scule  , diferite piese de schimb , scaune de birou , carti , reviste , flori ,pana si  capsuni  Laughing  : mereu am fost multumit  ... obiecte de imbracaminte nu  Neutral si nici nu as face-o , sunt prea scumpe pentru cat cheltuiesc eu in general pe haine si incaltari Very Happy  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 29 Noi - 21:08

Nu-s mai scumpe decat in magazine... confused Depinde in ce magazine intri tu Smile Valabil si pentru cele reale si pentru cele virtuale.
Daca as avea un corp perfect, m-as putea imbraca si de pe net, dar asa... cu toate imperfectiunile mele...trebuie musai sa probez Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Noi - 21:14

Laughing Laughing  Lasa-ma cu tampeniile astea! Eu am un picior perfect pentru marimea 36 si inca nu-mi gasesc perechea. rolling on the floor 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  shadow Vin 29 Noi - 21:17

Pitu mereu isi gaseste cate o ''imperfectiune'' Very Happy Laughing Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 29 Noi - 21:22

Mi le arata oglinda... vreau nu vreau Very Happy 
Asa numar mic ai, simpla? Surprised 


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 29 Noi - 21:25, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  myrk Vin 29 Noi - 21:23

Laughing Laughing Laughing Simpla... Cu incaltamintea si imbracamintea e riscant de cumparat de pe net... cel putin pentru mine; eu probez in magazin o haina, de exemplu, si daca cer alta, exact la fel si acelasi numar, sta altfel pe mine! Very Happy Laughing Ce sa mai zic de numere diferite? Sau de pe net! Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  seaman65 Sam 29 Mar - 9:14

emag sunt buni, am luat produse de la ei, nici nu-mi bat capul sa verific coletul inainte de a plati, stiu ca-s seriosi.
In acelasi timp insa, preturile sunt mai mari decat in Malaezia, unde am cumparat cateva chestii de pe Lazada.com.my.
Ultima achizitie, un aparat foto Kodak (14 MP, 5 optical zoom) cu 139 de lei.  Very Happy 
Oricum ar fi, la capitolul preturi, cumparaturile on-line sunt mai ieftine decat cele din magazin.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 4 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum