GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Desenele animate si violenta

4 participanți

In jos

Desenele animate si violenta Empty Desenele animate si violenta

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 20:08

Îmi amintesc anii copilăriei, când aşteptam o zi întreagă cele zece minute de desene animate, emoţia cu care le urmăream şi frustrarea pe care o simţeam în momentul în care se terminau.
“Aşa puţin???”, exclamam de fiecare dată, iar mama şi tata îmi zâmbeau neputincioşi.
Copii din ziua de azi se pot bucura de ceea ce eu n-am prea avut parte la vârsta lor. Dar stau uneori şi mă gândesc… dacă aş fi copil acum, aş mai savura cu aceeaşi plăcere desenele animate? Şi nu-mi pun această întrebare doar pentru că am crescut între timp. E drept că m-am maturizat, dar gusturile, valorile si credinţele mi-au rămas aceleaşi. Mi-e greu să deschid televizorul, să pun un desen animat şi să constat că nu mai sunt desenele cu care ma familiarizasem în copilărie, acele poveşti fermecătoare cu spiriduşi, pitici, prinţi, ciocănitoare buclucaşe, urşi, pantere roz sau alte animale, toate frumos desenate şi personificate.
Privind la desenele animate din ziua de azi, cu roboţi, extratereştri, monştri, oameni care se rănesc şi se ucid pentru putere (la fel ca-n filmele “pentru oameni mari”) fără să vreau mi-am pus o întrebare:
“Dacă aş fi părinte, mi-aş lăsa copilul să se uite la aşa ceva? Oare ceea ce vede, nu i-ar afecta în vreun fel dezvoltarea psihică şi comportamentală?”.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Desenele animate si violenta Empty Re: Desenele animate si violenta

Mesaj  habibi77 Vin 12 Feb - 14:10

Depinde de copil. Eu imi las copilul sa urmareasca desenele animate, uneori ne uitam impreuna. Nu vreau sa-l tin intr-o colivie de aur pt ca va trebui sa infrunte cruda realitate la un moment dat. Am noroc ca el stie sa deosebeasca raul de bine, si de fiecare data el "tine" cu eroii pozitivi si ii si incurajeaza.
Am un coleg care are o fetita de varsta baiatului meu, si intr-o zi s-a gandit sa faca ce a vazut la televizor, a luat ciocanul si a spart televizorul din sufragerie. "Norocul" colegului meu a fost ca s-a intepenit ciocanul in televizorul spart ca i-l spargea si pe cel din dormitor. Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Desenele animate si violenta Empty CNA-ul doarme?

Mesaj  monika217 Mar 29 Iun - 23:22

Stiu copil-bolnav mintal, dar care ii invata si pe altii-sanatosi mintal--care dupa ce a vazut la desene a urcat pe o scara turnata -prea abrupt- neterminata(fara trepte) de la o casa din Ghilesti ,aflata in constructie, a urcat pe ea cu bicicleta si era sa-si rupa coloana si gatul, dupa ce si-a dat drumul in jos.In alta zi(anul acesta) vroia sa- invete si pe ai vecinului meu-pe Leo, de 8 ani si pe Andrea, de 6 ani-sa mearga pe biciclete fara a se mai tine de ghidon deci cu mainile ridicate in lateral, fara sa se asigure ca si merg unele masini in sat ca la raliu.Noroc ca a observat tatal copiilor la timp.Asa cum e el, mai taran, betivan si fara prea multe scoli , tatal,a constientizat si a prevenit la timp situatia.Am incremenit cand am auzit ca au vazut la desene.Bietii copii.Si cati nu mai sunt inca, de care nu stie nimeni..!Acum, din cauza multor probleme sesizate la scoala din Cauas, politia il va trimite la scoala de corectie.
monika217
monika217
1
1


Sus In jos

Desenele animate si violenta Empty Re: Desenele animate si violenta

Mesaj  Woo Woo Joi 7 Noi - 16:23

S-au facut progrese insemnate in domeniul filmului animat, e firesc sa fie asa. Chiar daca la inceput nu intr-o directie buna. La un moment dat si eu m-am intrebat la fel, Pitulice. De ce atata violenta in unele desene animate din ziua de azi?
Imi aduc aminte cu nostalgie de desenele cu Tom si Jerry, Daffy Duck, Ciocanitoarea Woody etc., care mi-au incantat copilaria si mi-au dat curaj sa visez, sa indraznesc. La fel cum imi aduc aminte si de Mihaela, Laughing care mi-a traumatizat, oarecum, copilaria.
Pot sa spun ca de cativa ani, cel putin in salile cinematografelor, nu la TV, asist la o schimbare in bine a filmelor de animatie. La cinema am vazut filme de animatie deosebit de frumoase, care mi-au incantat sufletul, asa cum putine filme (cu actori) au reusit s-o faca vreodata. Si vreau sa spun ca exista o mare discrepanta intre filmele de la TV, filme ieftine, de duzina, si un film de animatie, nu neaparat 3D, din cinematografele contemporane. Animatii din care copiii, si nu numai, chiar au ce invata. Animatii care e imposibil sa nu-i sensibilizeze, sa nu-i umanizeze si sa nu-i indemne la visare.
In ziua de azi exista diversitate, iar alegerile pe care le facem cred ca tin doar de noi. Iar pe copii, eu cred ca-i putem calauzi, cel putin o vreme, sa faca alegerile potrivite.
Woo Woo
Woo Woo
3
3


Sus In jos

Desenele animate si violenta Empty Re: Desenele animate si violenta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum