GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mantre

5 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Mantre - Pagina 2 Empty Mantre

Mesaj  valeria Dum 20 Mar - 9:35

Rezumarea primului mesaj :

Mantrele sunt ca un fel de ''rugaciuni'', binecuvantari care antreneaza corpul, graiul si mintea noastra pentru dezvoltarea potentialului divin ce exista in noi. Ele se incanteaza repetitiv... sunt catalizatori puternici pentru tranformarea mintii si pentru castigarea intelepciunii... e prea mult de spus...
Una din cele mai puternice mantre e OM MANI PADME HUM ( se citeste om mani peme hung).
Dar o sa incep doar cu un salut NAMASTE!!( divinitatea din mine recunoaste si saluta divinitatea din fiinta ta)
Sunt forme de respect pentru om, de bucurie si de binecuvatare... pentru binele tuturor !
valeria
valeria
2
2


Sus In jos


Mantre - Pagina 2 Empty Re: Mantre

Mesaj  valeria Vin 25 Mar - 9:08

Unii oameni cred ca rostirea mantrelor e mai mult ceva exterior decat ceva natural. Rostirea unei mantre nu inseamna sa o rostesti fizic, ea poate fi facuta fara cuvinte, PRIN ASCULTAREA SUNETELOR INTERIOARE.
Aceasta natura interioara, sunetul interior, a existat in sistemul nostru nervos din corpul fizic inca de la nastere. Printr-o initiere, sunetul-mantra-e concentrat mai mult intr-un singur sens( focalizare).
Astfel, veti putea observa natura interioara mai usor decat daca ati fi distrasi complet de sensuri exterioare- obiecte lumesti.
Aceasta explicatie, desi nu e citata ad litteram, apartine unui profesor/guru.
Eu am descoperit, f modest inca/sunt la inceputul inceputului, ca detasarea de exteriorul galagios si extenunat, stresant, te poate pune in conexiune cu linistea interioara, unde gasesti raspunsuri perfecte la intrebari care par(eau) fara raspuns.
''In loc sa ascultati conversatii inutile, mai bine ascultati-va sunetele interioare.''
Sunt constienta ca intr-o lume pragmatica si grabita (unde ne grabim?), pot fi considerata doar patetica, adica induiosatoare. Si atat!
Imi asum!
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Mantre - Pagina 2 Empty Re: Mantre

Mesaj  pitulicea Vin 25 Mar - 9:14

''In loc sa ascultati conversatii inutile, mai bine ascultati-va sunetele interioare.''
Asta fac si eu, de cele mai multe ori. Insa fara yoga si fara prea multa concentrare Smile
O fac intr-un mod simplu..... Pur si simplu Smile Ma rup de lumea exterioara si raman doar eu, cu gandurile mele....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mantre - Pagina 2 Empty Re: Mantre

Mesaj  atat de simplu Vin 25 Mar - 9:21

Ai perfecta dreptate, Valeria.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Mantre - Pagina 2 Empty Re: Mantre

Mesaj  zexe Vin 25 Mar - 9:50

Nu cred ca-i musai nevoie sa stai in asana soarelui,
sau in te miri ce alte pozitii, ca sa-ti asculti gandurile
si sa te detasezi de lumea exterioara, sau sa ai revelatii.
Ideea e ca, asa cum spunea si Valeria, linistea sufleteasca
si toate raspunsurile la problemele si nedumeririle noastre, si nu numai,
se afla intotdeauna in noi, in adancul fiintelor noastre.
Singurii vinovati de implinirea sau neimplinirea,
de gandurile si angoasele noastre, suntem noi.
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Mantre - Pagina 2 Empty Re: Mantre

Mesaj  pitulicea Lun 21 Feb - 12:39

zexe a scris:... pentru deschiderea centrilor energetici.... iar creştinii folosesc rugăciunea inimii ca mantră supremă." [/i]
DOAMNE IISUSE CRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU, MÂNTUIEŞTE-NE PE NOI, PĂCĂTOŞII."
Cand a fost deschis topicul asta, habar n-aveam despre ce se vorbeste aici Laughing  Acum stiu. Pentru mine rugaciunea inimiii a ramas tot o rugaciune, nu o mantra, dar i-am aflat intre timp beneficiile two heart  A ajuns sa faca parte din mine. Stiu ca nu o rostesc asa cum ar trebui (in rostirea ei e foarte importanta respiratia), dar chiar si asa, mi-e de ajutor sufleteste si uneori chiar trupeste.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mantre - Pagina 2 Empty Re: Mantre

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum