GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Baletul.... o arta uitata?

+10
JeSsYkA
iubaretu
zexe
ionutz72
daffy_
oli
valeria
moonstone
snow
pitulicea
14 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  pitulicea Mar 1 Feb - 13:40

Rezumarea primului mesaj :

Ne place muzica, ne place dansul, apreciem ritmul si miscarile trupului.....dar am uitat sa admiram si sa apreciem baletul Smile
Prea putini dintre noi isi mai fac timp pentru arta si pentru lucrurile cu adevarat frumoase.
Baletul..... o arta desueta? Sau doar o lipsa de cultura din partea noastra?
M-am gandit ca n-ar strica un nou topic. Poate asa, din curiozitate, unii vor privi si vor ramane vrajiti de ceea ce inseamna, cu adevarat, dans si gratie.



Sa zica cineva ca a privit-o pe Maya Plisetskaya si nu a fost fascinat de miscarile ei..... Smile  Acela nu stie ce inseamna "frumosul".
O privesc si-mi vine sa exclam: "IATA CA EXISTA PERFECTIUNE!"


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Sam 1 Feb - 21:49, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  pitulicea Mier 23 Noi - 9:36

Deci, Pitu, cred ca ai putea sa accepti postarea ca fiind 'on topic'.
N-am sters-o. Dar nici nu cred ca-i cazul sa ne apucam sa postam fotografii cu balerine, pentru simplul fapt ca prezinta o pozitie a corpului. Baletul e mai mult decat o pozitie.... sau decat o fotografie. Am lasat postarea datorita melodiei.
Am vrut, insa, sa atrag atentia asupra faptului ca topicul nu trebuie sa degenereze si sa se transforme intr-un topic de fotografii. Sunt deja destule topice de genul asta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  ionutz72 Mar 14 Feb - 23:13

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Clasicaplacere
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  pitulicea Mier 15 Feb - 10:24

ionut.... Balet, nu poze cu balerine Wink
Baletul inseamna miscare.....dans....muzica...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  ionutz72 Mier 15 Feb - 11:56

Teatrul de Balet Sibiu îi invită pe sibieni la un eveniment deosebit ce va avea loc la sfârşitul acestei luni ca urmare a colaborării reuşite dintre Teatrul de Balet din Sibiu şi Teatrul de Balet de Stat din Berlin.

„Este primul eveniment de anul acesta al Teatrului de Balet Sibiu şi sunt sigur că publicul va fi plăcut surprins de un eveniment de Gală în care, pe lângă balerinii sibieni vor urca pe scenă şi balerinii Teatrului de Stat din Berlin” a declarat primarul Klaus Iohannis.

Gala de balet va avea loc în data de 24 februarie 2012, începând cu orele 19, la Casa de Cultură a Sindicatelor.
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  ionutz72 Mier 15 Feb - 11:57

Pe scenă vor evolua balerini foarte valoroşi dintre care amintim pe Ovidiu Matei Iancu (Opera Naţională Bucureşti), Bogdan Plopeanu, Risa Mochizuki, Takahiro Tsubo, Alexandru Pilcă şi Satomi Netsu, Iana Salenko (Ukraina), Rainer Krenstetter (Austria), Corinne Verdeli (Franţa), Wieslaw Dudek (Polonia), Shoko Nakamura (Japonia), Dmitry Semionov (Federaţia Rusă), Sebnem Gülseker (Germania), Ibrahim Önal (Germania), Dinu Tamazlacaru (Moldova), Marian Walter (Germania) şi Viara Natcheva (Bulgaria).

Gala aduce în faţa publicului fragmente din opere celebre precum: Carmen, Lacul Lebedelor, Grand pas classique, Lacrimosa, La Esmeralda, Festivalul Florilor în Genzano Corsarul, Spărgătorul de nuci, Barocco, Don Quijote, Elegie de Herzen, Caravaggio, La Sylphide, Les Bourgeois.

Biletele pentru spectacol se pot achiziţiona de la Casa de Cultură a Sindicatelor începând din data de 13 februarie 2012, de luni până vineri, între orele 10 şi 16. Preţul unui bilet este de 10 lei pentru adulţi şi 5 lei pentru elevi, studenţi şi pensionari.
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  pitulicea Mier 15 Feb - 12:34

Ce frumos trebuie sa fie day dreaming Sa vina si la Cluj.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  ionutz72 Mier 15 Feb - 15:19

nu-i departe..poate face o oferta primarul de Cluj Very Happy
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Mazurca Coppelia

Mesaj  pitulicea Vin 13 Iul - 22:54

MAZURCA - Dans național polonez cu ritm moderat, devenit și dans de salon; melodie după care se execută acest dans.



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 29 Oct - 20:36, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Latvian National Opera - Adolphe Charles Adam "Giselle"

Mesaj  pitulicea Vin 27 Iul - 12:24



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 29 Oct - 20:42, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  shadow Vin 27 Iul - 20:08

pitulicea a scris:
Baletul..... o arta desueta? Sau doar o lipsa de cultura din partea noastra?

Uitata prin nepracticare Smile ...
Retin ca pe vremuri , in acele putine ore in care emitea tvr-ul , aveam parte de mult balet incat mi se urase Rolling Eyes ...acum rar mai vezi un spectacol de acest gen desi avem n canale tv .
Apoi si interesul scazut al tinerii generatii spre acest dans artistic .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  pitulicea Vin 27 Iul - 21:04

Televiziunile nu mai difuzeaza balet, pentru ca lumea nu-i interesata de el. O audienta scazuta inseamna un rating scazut. De ce si-ar dori televiziunile asta?

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Anna Pavlova - The Dying Swan

Mesaj  pitulicea Lun 29 Oct - 21:10

Anna Pavlova s-a nascut in Sankt Petersburg, pe 31 ianuarie 1881.
Cuvintele Annei descriu cel mai bine personalitatea acesteia: “Întotdeauna am vrut să dansez, chiar din copilărie. Nu-mi puteam imagina un alt viitor, nu mă puteam vedea în alt rol decât acela de dansatoare pe o scenă mare în faţa unui public numeros. Am vrut să întruchipez pentru ei perfecţiunea mişcării, cu sufletul la gură şi cu inima sărind din piept, pentru aplauzele acestora....."


Si chiar a intruchipat-o Smile
Incredibil ce miscari are....




În ianuarie 1931 a fost implicată într-un accident feroviar în timp ce călătorea de la Cannes la Paris. Ea a scăpat nevătămată, dar a îndurat un frig năpraznic în timpul celor doisprezece ore în care vagoanele au rămas fără încălzire. La timp, Ana a ajuns în Olanda, punctul de plecare al unui nou turneu, considerat ca un turneu de rămas bun. În timpul turneului răceala s-a amplificat şi s-a transformat în pneumonie. A murit într-un dormitor al Indes Hôtels in Haga, în primele ore ale zilei de 23 ianuarie 1931. Cenuşa ei se află la Golders Green Cemetery, (aproape de locuinţa sa, Ivy House), deşi Rusia rămâne pentru totdeauna casa visurilor ei.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  pitulicea Lun 29 Oct - 21:36

Scena din filmul Anna Pavlova, in regia lui Emil Loteanu (1983)
Filmul este bazat pe biografia legendarei balerine de origine rusa, Anna Pavlova.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  seaman65 Lun 29 Oct - 21:48

In '31 vagoanele aveau incalzire? Ale noastre n-au nici acum.
Frumoase clipuri.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  pitulicea Lun 29 Oct - 22:00

Laughing Laughing Au si ale noastre. Mai ales vara.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Baletul.... o arta uitata?  - Pagina 4 Empty Re: Baletul.... o arta uitata?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum