GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O problema de etica

+14
kam3l3on
tegeusa
Athena
freda white
shadow
aristeu
Nana_Duval
mrs nobody
dominik
fotohobby
atat de simplu
GESF
dragos
pitulicea
18 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

O problema de etica Empty O problema de etica

Mesaj  pitulicea Lun 18 Oct - 15:11

Un sculptor vrea să cumpere un buştean (un lemn de esenţă nobilă) de la un ţăran şi îl întreabă pe acesta din urmă cât pretinde ca preţ. Ţăranul precizează că vrea 1000 de lei. Sculptorul îi oferă 2000 de lei şi îl roagă să-i păstreze buşteanul timp de două săptămâni, când va veni să-l ia şi să-l transporte la atelierul lui. Ţăranul îi spune că e prea mult 2000 de lei, dar în cele din urmă acceptă banii. Sculptorul pleacă, iar un vecin al ţăranului (care îl orientase pe sculptor spre ograda acestuia şi căruia sculptorul îi precizase că vrea un buştean pentru a realiza o sculptură) îl dojeneşte pe acesta - spunându-i că a luat totuşi prea mulţi bani pe buştean şi că ar fi bine să compenseze diferenţa de valoare şi să taie buşteanul mărunt (chituci), pregătindu-l ca lemn de foc, ceea ce ţăranul face întocmai. Sculptorul revine peste două săptămâni şi când vede ce a făcut ţăranul se ia cu mâinile de cap, dar nu-i cere acestuia banii înapoi, îl dojeneşte doar prieteneşte, explicându-i că nu dorea lemnul pentru foc, ci pentru sculptură. Şoferul remorcii de transportat lemne cu care venise sculptorul ca să ducă buşteanul îl face pe ţăran «prost» şi «incult», reproşându-i că n-a înţeles nimic şi a tăiat frumuseţe de buştean pentru foc. Care dintre cei patru protagonişti are o atitudine morală ?

a) sculptorul
b) vecinul ţăranului
c) ţăranul
d) şoferul remorcii de transport


Raspundeti cu cuvintele voastre, pentru o argumentatie, chiar si minimala, a variantei de raspuns aleasa. Wink


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mier 20 Oct - 11:05, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  dragos Mar 19 Oct - 9:46

A
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Mar 19 Oct - 9:48

Bravo Dragos....ai mai gasit un topic unde sa poti raspunde fara sa zici nimic Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  dragos Mar 19 Oct - 9:53

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Shocked
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  GESF Mier 23 Mar - 15:14

Dar la varianta "C" nu v-ati gândit? Idea
GESF
GESF
2
2


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 23 Mar - 15:23

M-am gandit, dar nu o consider o atitudine morala.
Busteanul nu-i mai apartinea. Nu putea el hotari ce sa faca cu busteanul altuia.
El a fost platit (cu varf si indesat) ca sa pastreze un bustean. Asta trebuia sa faca!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Mar - 15:27

Vecinul sigur nu are o atitudine morala, atata timp cat stia care e destinatia busteanului si l-a sfatuit pe taran sa-l taie.Soferul, prin limbajul folosit, nu are nici el.Oscilez intre taran si sculptor.Pana la urma, taranul, a vrut sa faca o fapta buna.Sculptorul cred ca trebuia sa-l informeze care sunt intentiile lui in legatura cu busteanul, tocmai pentru a evita ce s-a intamplat.Probabil ca din acest motiv nu a avut o reactie mai violenta cand a vazut rezultatul.Mi-e greu sa aleg pe unul sau altul dintre cei doi..Taranul a gresit din exces de zel, iar sculptorul prin omiterea unui amanunt semnificativ...insa intentiile lor nu au fost rele.As opta mai mult pentru taran.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 23 Mar - 15:30

Si totusi, taranul a gresit Smile
Nu conteaza ce a uitat sa spuna sculptorul, ci ce a spus: a spus sa ii pastreze busteanul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Mar - 15:36

Avand in vedere ca a luat mai mult decat se astepta, a incercat sa compenseze cumva increderea pe care i-a acordat-o sculptorul.Intentia a fost buna.Daca stia la ce foloseste busteanul, cu siguranta nu s-ar fi atins de el.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 23 Mar - 15:46

Sigur, scuze i se pot gasi taranului, daca vrei sa fii intelegator Smile Asta a facut si sculptorul Smile

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Mar - 16:04

Eu cred ca a fost atat de indulgent tocmai pentru ca si-a dat seama ca a gresit omitand sa-i spuna la ce foloseste busteanul.A avut si el o atitudine morala...reactia lui a fost una care sa demonstreze asta.Dar, asa cum am mai spus, taranul a procedat si el asa cum i-a dictat constiinta.De aia nu ma pot decide intre cei doi.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 23 Mar - 19:56

Eu ma pot decide. Atitudine morala a avut doar sculptorul.
Taranul, trebuia sa astepte venirea sculptorului si sa-i spuna despre intentia lui de a-i taia busteanul, (daca acesta din urma este de acord) pentru ca i se pare ca a primit (totusi) prea multi bani pentru un bustean.
Nu poti sa iei hotarari pentru ceva ce nu-ti apartine.
Da, a avut bunavointa, dar nu a fost moral ce a facut.

(Apropo... Acesta a fost subiectul examenului de Etica din facultate. Sa va spun cat am luat? Laughing )
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Mar - 20:13

Taranul nu avea cum sa-i spuna sculptorului de intentia lui de a taia busteanul ...Tocmai pentru ca in momentul ala nu stia sa aiba vreo intentie.
Sa vorbim de note? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 23 Mar - 20:16

In care moment? scratch
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Mar - 20:19

In primul moment nu stia ce va face in viitor...probabil ca a crezut ca va pazi busteanul.Apoi a sperat ca ii va face o surpriza sculptorului :una placuta.Nu mi se pare ceva gresit...greseala e doar a sculptorului...de unde sa stie taranul ca nu e doar un alt doritor de lemne de foc?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

O problema de etica Empty Re: O problema de etica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum