GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Conserve si Muraturi

+22
myrk
itina
GINUCA
Nirvana
coco114
simplicity
Obi-Wan Kenobi
RALUCA
Ostional
seaman65
oli
shadow
Nana_Duval
Melodia
dragos
atat de simplu
habibi77
Radu
kkarin_a
HAUU_HAUU
aspidistra76
pitulicea
26 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 24 Aug - 11:31

Rezumarea primului mesaj :

Ardei iuti in otet

1 kg ardei iuti
Pentru 1 l otet:
500 ml otet
500 ml apa
1 lingura sare
2 linguri zahar
2 foi de dafin
piper boabe, mustar boabe

Modul de preparare a retetei:
Ardeii iuti se aleg sa fie sanatosi, se spala si se pun in borcan. Otetul se fierbe impreuna cu condimentele si se pune fierbinte peste ardeii iuti din borcane. La gura borcanului se pun crengute de visin pentru a tine ardeii iuti in otet. Se leaga borcanul cu celofan si se depoziteaza in loc rece si intunecos.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mier 29 Sept - 8:15

Am gasit o reteta de pasta de leustean. Numa' buna pentru a-mi pastra aroma leusteanului proaspata pentru iarna. Musai sa incerc Twisted Evil  Mie-mi place mult leusteanul prin supe.

Pasta de leustean

   150 g frunze (un castron mare)
   50 g ulei de floarea soarelui
   30 g sare marina
   2-3 linguri de ulei pentru deasupra
Rupem frunzele de pe tije si le spalam bine, dupa care le zvîntam. Am adaugat sarea si uleiul.Eu le-am facut cu mixerul stick. În blender merge mai repede. Mi-au iesit 2 borcanele mici din ditamai castronul cu frunze Very Happy Se pastreaza la frigider, cu guleras de ulei.

Ne spune Maya pe blogul ei :
Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Sam 5 Noi - 15:53

Nu vin cu retete, vin cu o poza din camara mea, dupa ce am pus tot felul de conserve si muraturi Smile Am fost ca o furnicuta. Acum poate sa vina iarna Very Happy
E doar o jumatate de camara, cat a incaput in poza Very Happy  Totul e ordonat, etichetat, asezat pe categorii  Laughing


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  eledas Vin 11 Noi - 9:19

Pit! Asta sigur este camara ta si nu este dintr-un magazin almentar?
Daca da, zau esti buna de maritat. De as fi barbat, tu ....ai fi fost de mult maritata!
Acum gluma-i gluma dar  ...wow! salut
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  myrk Vin 11 Noi - 11:07

Uau! Cămara cu bunătăți!

Beciul cu vin? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Mell Sam 18 Feb - 16:50

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
O parte din conservele din toamna trecuta.
Trimise la "export"cum imi place mie sa spun Razz
Le-am facut pt fiul meu care nu e in tara...din produse naturale,in majoritate din curtea mea.
La vara/toamna va pot da si retete...dar daca nu ai materie prima de calitate,nu merita efortul.
Se pot cumpara din orice market.
Mell
Mell
3
3


pitulicea și eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Sam 18 Feb - 19:47

Foarte harnicuta ai fost ok
Da' si eu Laughing
Eu bulion nu pun, ca mi se pare prea mult de lucru la el, dar pune mama si ma alimenteaza ea Angel Ce bine-i cand mamele sunt harnice big hug
Pe langa bulion si castraveti murati, ce mai ai acolo in borcane?

myrk, beci n-am, ca de as avea si un beci, ar fi plin si ala cu te miri ce. Si butoi cu varza as avea in el, chiar daca nu mananc varza decat la sarmalele de la Pasti si de la Craciun Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Mell Sam 18 Feb - 19:54

Pai..zacusca,ghiveci,dulceata de piersici si de smochine..si nu mai stiu?😅🤣😂
Din toate
Mell
Mell
3
3


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Sam 18 Feb - 22:05

Ai piersici si smochine in gradina?
De fapt piersic am avut si noi. Smochini nu sunt in zona noastra.
Mie zacusca nu prea imi place. Imi face acid la stomac. Doar pe cea cu fasole o pot manca. Mi se pare mai blanda. Dar tot mama pune si zacusca, ca eu sunt lenesa cand e vorba de muncit mult. Iar la zacusca cam e de munca Neutral
Dulceturi imi place sa pun Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  zaraza26 Lun 30 Oct - 23:27

Laughing Shadow, n-o să afli rețetă ca la Năsăud, ci două rețete, una din cartea de bucate Silvia Jurcovan și rețeta pe care o face mama. Mai demult eu nu făceam dulceață de gutui, dar de mai mulți ani am un gutui dintr-un pui adus de mama. De atunci am început să fac, cam din 2015, să dau un an cu aproximație. Înainte socrul era amator de produse pe bază de gutui, dar nu dulceață. Lui îi trebuiau niște chestii ca niște jeleuri mai tari. Am făcut ceva apropiat de ce voia el, înainte de a avea gutuiul. Probabil din gutui aduse de la mama. În anii trecuți făceam după rețeta din carte, dar o fierbeam mai mult de teamă să nu se strice, de teamă că nu va fi legată cum trebuie. Anul trecut am făcut după rețeta maică-mii, în cantitate mică. Acum am făcut după rețeta din carte, opt borcane de diferite mărimi, dar multe din alea mari. Oricum ar fi, trebuie să știi când să te oprești din fiert, ca să nu se închidă la culoare și să nu piardă din aromă. Anul ăsta am preferat să o las deschisă la culoare, cu intenția să o mănânc cât mai repede, ca să nu se strice. Poate dacă am răbdare, voi mai căpăta experiență. Partea proastă e că la mine e baza ca să o mănânc, dar eu am deja destule kilograme, așa că mereu a existat riscul ca dulceața să rămână în cămară.

p.s. Acolo în carte e greșit, văd că nu se vede clar că eu am corectat pe carte. Evident e vorba de 50 ml zeamă de lămâie, nu de 500.

Rețeta mamei:
5-6 căni de gutui rase, 0,75 kg zahăr, 1 litru apă, 1/2 lămâie, dar parcă aș pune mai multă acum.
Se face un sirop și se fierbe până la consistența mierii. Gutuile se decojesc înainte. Când siropul este gata, gutuile se rad direct în sirop. Nu se fierb prea mult.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  eledas Mar 31 Oct - 8:23

Multumesc pentru reteta zaraza!
Eu nu rad gutuile pentru dulceata ci doar le tai mai marunt iar in loc de apa folosesc suc de portocale (proaspat stors)
Cojile gutuilor si cotoarele le fierb cu apa si din acest "ceai" fac Pelteaua (jeleul)
eledas
eledas
4
4


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  zaraza26 Mar 31 Oct - 9:13

Foarte interesant! Mi-ar plăcea și mie să le tai mărunt, dar durează prea mult! Very Happy M-a lecuit socrul de preparatele celelalte... nu mai vreau să am de a face cu ele și dealtfel, eu aș fi tot principala consumatoare. Laughing Jeleul pentru socru era o chestie tare, o puneam în tăvi joase și le tăiam bucăți să se usuce.
zaraza26
zaraza26
4
4


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  shadow Vin 3 Noi - 22:36

Zarazo mulțumesc !
flower

Am acum doua retete , un pic îmbunătățite și de Eledas Laughing .
Cred ca am sa merg pe varianta cubulețe  , cu gutuile date pe răzătoare dulceața aduce a gem .  Rolling Eyes
Graba nu am , fructele stau in lădițe intr un loc cu temperatura constanta de 10-15 grade , probabil pe la începutul iernii vor intra la procesare ...
shadow
shadow
6
6


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  zaraza26 Vin 3 Noi - 23:17

Și mie îmi place varianta cubulețe, pentru că sunt transparente.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 12 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum