GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Natura – cea mai ieftina farmacie

4 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie - Pagina 2 Empty Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  pitulicea Joi 2 Mar - 23:20

Rezumarea primului mesaj :

Din cele mai vechi timpuri, oamenii au descoperit puterea tamaduitoare a plantelor.  flower
De-a lungul timpului au fost studiate proprietatile terapeutice ale plantelor medicinale, astfel incat sa poata fi folosite cat mai eficient pentru vindecarea bolilor si afectiunilor, pentru o mai buna functionare a organismului sau pentru fortificarea sistemului imunitar. Plantele medicinale stau la baza medicamentelor din plante si a homeopatiei.
In timpurile moderne, oamenii au renuntat la plante, considerate in general “leacuri babesti” si si-au pus toata increderea in produsele famaceutice, fie ele alopate sau homeopate.
Mai sunt insa si iubitori de plante medicinale, culese din “farmacia naturii”, bogatie lasata noua de Dumnezeu.
Pentru aceia dintre noi care dorim sa vorbim si sa impartasim din cunostintele si experientele noastre despre plante si efectele lor benefice, am deschis acest topic. Sper sa ne fie de folos si sa aflam lucruri noi unii de la altii.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Natura – cea mai ieftina farmacie - Pagina 2 Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  myrk Lun 1 Apr - 11:39

Am început să am și eu probleme cu articulațiile. Dar o las întâi pe pitu să încerce tincturile astea. Laughing Pitu, se face și masaj, dar nu după capul nostru, ci după al terapeutului/terapeutei. Laughing

Când eram copii, mâncam flori de liliac. Noi. Laughing De aia aveam articulații bune. Laughing De siropul de muguri de brad, pin, am auzit că e bun. E mai greu cu culesul, din cauza orei de vară. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea și eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie - Pagina 2 Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  pitulicea Lun 1 Apr - 12:15

Ieri am fost dupa plante medicinale, mai exact dupa Plamanarica. E perioada ei si am profitat de ocazie ca sa imi fac un stoc bunicel de planta.
Cu siguranta o stiti si voi. E cea mai eficienta planta in tratarea plamanilor si a afectiunilor acestora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Proprietatile terapeutice ale acestei plante se datoreaza continutului de acizi, de vitamina C,  si saruri minerale bogate in magneziu. Nu numai ca vindeca bolile plamanilor, dar, consumata regulat, plamanarica remineralizeaza sistemul osos si ajuta la intarirea sistemului imunitar.

Vindeca: bronsita, tuse, laringita, raguseala, tuberculoza, diaree, dezinterie, hiperaciditate gastrica, ulcer gastric, ulcer duodenal, boli de stomac, boli de ficat, hemoroizi, cistite, avitaminoze si altele.
Asta cu remineralizarea sistemului osos nu o stiam, dar am aflat-o acum, aruncand o privire pe net. Smile Perfect! Chiar aveam nevoie de o planta care sa se ocupe de oasele mele bolnave Laughing

Anul trecut, sora-mea facuse o raceala foarte urata (asa cum face ea de cand s-a vaccinat) si vreo doua luni a tot tusit. Ajunsese deja la epuizare si de la atata tusit o dureau plamanii si cosul pieptului. Luase o gramada de medicamente si le-a tot schimbat, in speranta ca va da de unul potrivit, care sa-i opreasca tusea. Niciunul nu a dat rezultat. Cand am auzit-o ce imi povesteste, i-am zis sa mai lase naibii medicamentele, sa nu se tot otraveasca si sa vina cu mine la padure sa culegem Plamanarica. Mai ales ca era luna martie... perioada in care infloreste si se poate culege.
Eu o beau in ceai, sora-mea si-a facut sirop din ea. A baut sirop in fiecare zi si dupa vreo saptamana mi-a zis: "Stii ca nu mai tusesc?"  Nu stiam, dar m-am bucurat sa aflu. Laughing Pai de ce insist eu cu plantele medicinale, mai ales ca sunt si gratis si nu au de obicei efecte adverse? Cool
Ieri a venit cu mine si si-a mai umplut o plasa mare de Plamanarica.
pitulicea
pitulicea
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie - Pagina 2 Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum