GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aperitive

+12
freda white
aristeu
Pingu
RALUCA
Obi-Wan Kenobi
coco114
seaman65
atat de simplu
oli
singur singurel
snow
pitulicea
16 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Aperitive

Mesaj  pitulicea Sam 3 Iul - 21:59

Rezumarea primului mesaj :

JUMARI DULCI INDIENE

Timp de preparare: 20 min
Ingrediente:
6 oua, 4 lingurite ulei, o ceasca zahar, o ceasca lapte, 2 linguri smintina, 1/2 lingurite scortisoara, 3 lingurite stafide, 80 gr. migdale, 250 gr. fructe de sezon

Mod de preparare:
Se bat ouale si se pun intr-o tigaie cu ulei incins, pe foc mic. Se amesteca mereu pentru a obtine jumari moi. Intr-o craticioara se pune la fiert laptele amestecat cu smintina, zaharul, scortisoara si stafidele. Aceasta compozitie se toarna peste jumari, amestecind intr-una timp de 7-8 minute.Jumarile se servesc acoperite cu migdale taiate marunt si fructe de sezon taiate in cubulete.

Hmmmm....interesanta reteta.
Cred ca trebuie sa fie tare scarboasa Laughing Laughing Dar, zau, ma bate gandul s-o incerc.
La cat de dulce e, cred ca puteau s-o numeasca mai degraba desert, decat aperitiv.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 22 Mar - 20:39, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Aperitive - Pagina 4 Empty Pancakes cu sfecla si ricotta

Mesaj  pitulicea Mar 29 Ian - 19:39

Am incercat zilele astea o reteta nou. O postez si pentru voi.
Mie nu mi-a iesit grozav. Poate altii au mai mult noroc decat mine Smile


Pancakes cu sfecla si ricotta

Ingrediente pentru 2 pancakes de 24 cm diametru:
125 gr sfecla fiarta
1/2 pahar lapte (cca 100 ml)
7 linguri de faina (cca 90 gr)
1 catel usturoi
1 ou
1 lingurita ulei masline
200 gr ricotta/branza vaci

Mod de preparare:

Mixam in robot sfecla, catelul de usturoi, oul, uleiul si laptele. Dupa ce obtinem o crema fina, adaugam toata faina si mixam pana la inglobarea perfecta.
Vom obtine un aluat usor mai gros decat cel al clatitelor. Incingem o tigaie teflonata, o ungem cu un strop de ulei de masline si adaugam aluat cat sa acopere tot fundul tigaii la o grosime de 0,5 - 0,7 cm.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dupa 1-2 minute vom observa ca se desprinde singura. O intoarcem pe cealalta parte si o mai coacem pentru inca 1-2 minute.
Scoatem pancakes-urile pe o farfurie si dupa ce se devin caldute, le ungem cu ricotta sau branza de vaci.
Le rulam si le taiem in bucatele de 2 cm. Le servim cu pofta pentru ca sunt delicioase, sanatoase si foarte simplu de facut.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Mar 29 Ian - 19:45

Spun ca nu mi-a prea iesit, pentru ca nu arata ca in poza de pe net. Very Happy Acolo rulada arata grozav, intrucat contrasteaza rosul aluatului cu albul branzei. La mine, branza s-a colorat de la blat si a devenit roz Laughing Poate pentru ca n-am lasat blatul sa se raceasca destul Rolling Eyes Am pus in el cald.
O alta "greseala" de-a mea ar fi ca ingredientele erau pentru doua pancakes-uri, iar eu am facut unul singur, ceva mai mare si mai gros Very Happy (mai greu de rulat).

Ca sa stiti despre ce vorbesc, va pun aici poza de pe net day dreaming Asa trebuia sa iasa.
Da' la gust nu-i rea. E "mancabila" Very Happy


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  aristeu Sam 9 Mar - 11:44

Nu cred c-as manca asa ceva Laughing
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  freda white Sam 9 Mar - 18:05

incearca si apoi sa spui nu...
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  itina Mar 24 Sept - 20:48

Ce parere aveti? Very Happy 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

itina
itina
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  atat de simplu Mar 24 Sept - 21:29

Interesanta imagine.Mi-ar parea rau sa mananc aperitivul asta, l-as lasa doar de decor (daca as putea Very Happy ).
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  itina Mar 24 Sept - 21:50

Da...doar ca nu stiu daca vederea lor provoaca pofta de mancare... Rolling Eyes Razz 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  myrk Mar 24 Sept - 22:16

Normal ca nu! Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 6 Oct - 17:13

Azi zm coborat de pe munte rupt de foame si am hotarat sa ma opresc la o terasa sa incerc un fondue.Cam scumpicel pentru ce-ti pun ei in castronel dar la foamea care o aveam a facut toti banii.27 euroi si-un pahar de vin. Smile
M-am gandit sa va pun si voua o reteta de fondue.

Ingrediente fondue aperitiv:350 g. cascaval,smantana,o lingurita de faina,1 mar verde,1 telina verde,paine neagra,sucul de la o lamaie,piper

Cum se prepara: Se curata telina si se taie bastonase. Se taie si painea bastonase si 50 g. de branza. Se spala marul, se curata de samburi si se taie cubulete. Se stropeste apoi marul cu sucul de lamaie.

Se pune smantana pe foc, intr-o craticioara. Se adauga restul de cascaval ras si se amesteca des, sa nu se prinda. Se adauga si faina in craticioara dupa ce s-a topit branza. Se mai lasa pe foc sa dea cateva clocote, amestecand des. Se adauga apoi piperul.

In pahare se aseaza pe fund bucatile de mere taiate mai devreme. Se adauga deasupra crema de cascaval, apoi din nou un strat de mere taiate cuburi. Se serveste cu bastonasele de telina taiate mai devreme, bastonasele de cascaval si bastonase de paine prajita.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Dum 6 Oct - 17:26

Complicat. N-as avea rabdare sa tai atatea bastonase si cubulete Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  Queensland Lun 27 Ian - 21:36

N-am stiut unde i-ar fi locul acestei ''opere'' de arta culinara...  Laughing Dar e munca in echipa, a fiicei mele si a subsemnatei. Mi-a placut ce-a iesit, de aceea m-am gandit sa impart cu voi rezultatul  Very Happy 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  Vizitator Lun 27 Ian - 21:42

Felicitari fetelor, chiar ca este o opera culinara,  ok 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  Queensland Lun 27 Ian - 22:08

Multumim, Doro  Pup you 
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  itina Lun 27 Ian - 22:39

Frumos!  ok 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  Queensland Lun 27 Ian - 23:52

Pup you Itina ! 
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Aperitive - Pagina 4 Empty Re: Aperitive

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum