GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Iubirea, cel mai bun maestru

+7
fotohobby
Mr Nobody
mrs nobody
atat de simplu
snow
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  habibi77 Sam 12 Iun - 16:50

Iubirea este cel mai bun maestru deoarece ea este motorul vietii. Este o energie ce are puterea de a-l trezi pe Kundalini si de a-l forta sa urce pana in dreptul inimii. In ascensiune,, Kundalini potenteaza anumiti centri energetici care vor primi si vor emite energie cu mai multa forta. Prin rezonanta aceasta energie se intoarce la noi sub forma de evenimente care au menirea sa ne ajute sa evoluam. De noi depinde daca vom deveni mai intelepti sau nu. Intelepciunea nu este un atribut al varstei, ci ea deriva din modul in care ne raportam la evenimentele din viata noastra. Daca alegem sa raspundem cu ura, prin razbunare nu facem decat sa ramanem prizonieri ai unor situatii pe care nu ni le dorim.
Eu sustin in continuare ideea ca nu toti iubim la fel, ne putem da seama cum iubim dupa gradul de evolutie spirituala pe care l-am atins.
Iubirea este un atribut al sufletului, iar atunci cand ne deschidem inima controlam mentalul. Orice om indragostit stie ca trecutul este undeva departe, suferintele traite pana in acel moment se estompeaza, sau dispar , viata devine "roz". Atunci cand dispare iubirea din viata noastra parca totul este negru, mentalul preia controlul si ne pierdem o parte din suflet. Devenim critici, irascibili si enervanti, asta daca nu reusim sa invatam sa acceptam lucrurile asa cum sunt si daca nu invatam sa descoperim compasiunea.
Compasiunea, dupa parerea mea, este o dovada a uni anumit grad de intelepciune. Ea ne poate ajuta sa depasim momentele mai dificile ale vietii. Este intr-un fel echivalentul iubirii , dar fara obiect.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Stiti sa iubiti?

Mesaj  habibi77 Sam 12 Iun - 17:16

Va prezint un exercitiu simplu care va va ajuta sa intelegeti in ce masura iubiti sau puteti primi iubirea. Nu vreau sa va plictisesc cu detalii, va spun doar ca este o parte dintr-o postura yoga, si anume gomukhasana.

Ridicati mana stanga cu cotul indoit si duceti palma in spatele cefei. Mana dreapta pozitionati-o in spate, ridicand antebratul incercati sa prindeti mana stanga. Masura in care reusiti sa faceti asta reflecta capacitatea voastra de a primi iubirea.

Acelasi lucru faceti cu mana dreapta deasupra si stanga in spate, asta reflecta capacitatea voastra de a iubi.


Mie nu-mi iese prima varianta, dar exersez, cu a doua n-am probleme. Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  pitulicea Sam 12 Iun - 17:19

Hmmm... se pare ca primesc destul de bine iubirea...
Dar, din pacate, iubesc mult mai mult decat primesc Sad

Am constatat asta si-n viata de zi cu zi Smile De-aici mi se trage nefericirea Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  pitulicea Sam 12 Iun - 17:22

habibi77 a scris: Mie nu-mi iese prima varianta, dar exersez, cu a doua n-am probleme. Very Happy

Nu cred ca-i chestie de iubire ci de exercitiu Wink
Mie-mi ies amandoua si ce folos? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  habibi77 Sam 12 Iun - 17:27

Nu exista doar un singur motiv al nefericirii, sunt multe care merg mana in mana cu iubirea. Daca intr-o relatie nu exista incredere pe langa iubire, atunci aceea relatie nu va fi de durata, deoarece neincrederea sapa incet si adanc, "picatura chinezeasca" . Este o chestie de logica daca intelegi legea cauzalitatii.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  habibi77 Sam 12 Iun - 17:29

pitulicea_de_stepa a scris:
habibi77 a scris: Mie nu-mi iese prima varianta, dar exersez, cu a doua n-am probleme. Very Happy

Nu cred ca-i chestie de iubire ci de exercitiu Wink
Mie-mi ies amandoua si ce folos? Very Happy

Trebuie sa poti sa le prinzi bine , nu doar sa le atingi. Asta are legatura cu chakra inimii, aspectul receptiv ( pe stanga ) si emisiv ( pe dreapta ).

Prin exercitiu iti deblochezi aceasta chakra.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  snow Dum 13 Iun - 3:27

pitulicea_de_stepa a scris:Hmmm... se pare ca primesc destul de bine iubirea...
Dar, din pacate, iubesc mult mai mult decat primesc Sad

Am constatat asta si-n viata de zi cu zi Smile De-aici mi se trage nefericirea Very Happy

Rad amar.Ai incercat sa si arati ca iubesti? Ai incercat sa fii ca primavara, sa explodezi de caldura, parfum si veselie, sa ai sufletul deschis ca o carte frumoasa, sa te lasi citita, iubita, inteleasa? Ai incercat sa fii totul si pentru totdeauna? Ai incercat sa fii o floare care paleste doar la umbra nepasarii? Ai inceracat sa fii rasaritul dorit sau apusul plin de promisiuni? Ai incercat sa fii......femeie? Nu cred,...ai incercat doar sa vezi ca barbatii sunt....buni si ei la ceva. Voi femeile sunteti sensibilitatea care ne sensibilizeaza pe noi, insensibibilii, cand voi nu sunteti flori, noi nu suntem gradinarii plini de dragoste, cand voi sunteti parfum de crin la ceas de seara,. noi suntem fereastra care lasa aerul curat sa intre...
snow
snow
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  pitulicea Dum 13 Iun - 8:37

Nu am incercat sa fiu altfel decat sunt. N-am vrut niciodata sa par un crin, atata timp cat nu eram decat o banala garoafa.
Oare asta sa-mi fi adus "nefericirea"? Very Happy
Cred ca esti un idealist care se hraneste cu texte de iubire. Lasa naibii maculatura si invata sa traiesti real Very Happy
Viata si iubirea nu-i asa ca-n carti. Ai sa vezi cand ai sa te lovesti cu-adevarat de ele. Dar tu n-ai timp sa traiesti "de-adevaratelea". Esti ocupat sa faci bani multi Very Happy Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  snow Dum 13 Iun - 13:33

Crezi ce vrei sau cat poti, cat despre maculatura....sunt multi care te pot contrazice, dar la ce bun?
Cat despre bani, din pacate multe depind in ziua de azi de ei, inclusiv linistea si siguranta zilei de maine.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  atat de simplu Vin 8 Oct - 22:29

Habibi, viata reala presupune mai mult decat niste citate.Fiecare e dator sa aiba propriile valori, nu c......i insusite( adica sa aiba o viata reala, nu o evadare din fata ei). Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  mrs nobody Vin 8 Oct - 23:06

eu sunt dintre oamenii care nu mai au incredere in cel iubit, si totusi il iubesc, l-am iubit si atunci cand stiam ca neincrederea mea e justificata
dar..snow are dreptate Smile
uitasem sa fiu crin, fereastra inimii era mai mult in bezna, eram obosita si credeam ca viata este ceva ce ma asteapta, ce asteapta ca timpul sa treaca si oboseala sa dispara
daca ne-am aminti cum am fost la inceput, indragostiti..toti am fost crini si gradinari desavarsiti Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  habibi77 Sam 9 Oct - 10:20

atat de simplu a scris:Habibi, viata reala presupune mai mult decat niste citate.Fiecare e dator sa aiba propriile valori, nu c......i insusite( adica sa aiba o viata reala, nu o evadare din fata ei). Smile


N-am citat pe nimeni, ceea ce am scris este rezultatul observatiilor mele. Atunci cand nu crezi un lucru nu poti fi coerent. Ti se pare c-am fost incoerenta? Nu sunt capabila sa retin nimic daca pt mine nu-i logic. Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  atat de simplu Sam 9 Oct - 10:32

Trebuia sa pun "citate".Alta era ideea...ai un anumit fel de a vedea lucrurile, vezi ce e mai bun din ele, pe unele chiar le idealizezi.Ce voiam sa spun e ca totul are si o parte negativa, ca viata reala asta iti ofera...dar stii si tu.Uneori gandesc una si exprim alta, asa ca se intelege cu totul altceva decat am vrut sa spun. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  habibi77 Sam 9 Oct - 10:35

Da, se poate, uneori am tendinta de a vedea numai lucrurile bune......cred ca m-am saturat sa le vad pe cele rele Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  atat de simplu Sam 9 Oct - 10:37

Asta cred si eu.E foarte bine daca reusesti.La mine e cam pe dos. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum