GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Minciuna

+6
atat de simplu
big_mama
mrs nobody
snow
Mr Nobody
habibi77
10 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Minciuna

Mesaj  habibi77 Lun 7 Iun - 16:26

Rezumarea primului mesaj :

Avem pretentia de la altii sa spuna adevarul, dar oare suntem pregatiti sa-l auzim? Suntem capabili sa-l recunoastem? Dar noi la randul nostru suntem capabili sa spunem adevarul?

Si cum ne dam seama de faptul ca suntem mintiti? Cand un om spune un lucru si faptele lui sunt in contradictie cu ceea ce spune nu se cheama minciuna?

Cand ne este mai usor sa mintim? Si pe cine? Nu cumva suntem tentati sa inselam increderea tocmai acelor persoane care au mai multa incredere in noi?

Cui acordam increderea nostra? Este mai dureros cand suntem mintiti de oameni de care nu suntem legati afectiv, sau ne doare mai tare atunci cand am investit niste sentimente?

La ce ne foloseste minciuna? Ne face mai frumosi? Sau mai destepti?

Acordarea increderii este cumva o dovada a prostiei sau a maturitatii?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  snow Mier 1 Sept - 14:05

Multumesc.....de minciunica Wink
snow
snow
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  mrs nobody Mier 1 Sept - 14:10

oricand Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  big_mama Joi 9 Sept - 15:19

nu cred ca exista cineva care sa nu fi spus vreodata o minciuna cat de mica :green . minciuna de cele mai multe ori este necesara .. nu sunt de acord cu ea, mai bine imi spui adevarul in fata!
big_mama
big_mama
1
1


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  habibi77 Mier 1 Feb - 16:16

Am citit ceva ce mi-a placut foarte mult Laughing Una din tehnicile de manipulare este minciuna.

Pe moment e greu de spus dacă cineva minte, deși deseori adevărul iese la iveală după un timp, când deja e prea târziu. Un mod de a reduce șansele de a fi mințit este de a înțelege că indivizii cu unele tipuri de personalitate (în special psihopații) sunt experți în arta minciunii și a trișatului, făcând frecvent aceste lucruri, deseori cu subtilitate.

SURSA
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  atat de simplu Mier 1 Feb - 18:09

Sa-i cred pe toti psihopati(reducand astfel sansa de-a fi mintita)sau sa-i descopar? Neutral Pana la urma ce e mai greu:sa descopar psihopatii sau sa gasesc minciuna?Fragmentul asta de articol mai mult incurca, nici pe departe sa lamureasca ceva.E ceva de genul:"nu poti afla cine te minte?stii ca exista psihopati?descopera-i si vei scapa de mincinosi"

Am uitat sa pun si un "poate" intre paranteze...la final. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  shadow Mier 1 Feb - 18:58

Cunosc un astfel de element , ca om nu prea-mi vine ai spune Very Happy , minte cu atata candoare si are un limbaj atat de pertinent incat zici ca este un tip de milioane - a stat si la nebuni o vreme si cred ca aia si-au facut cruce cand a plecat Laughing ...unii sunt nascuti pentru asa ceva .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  pitulicea Mier 1 Feb - 19:01

Si eu "cunosc" un om de genul asta Very Happy De fapt, nici voua nu va e strain Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Vin 3 Feb - 19:30

Nu cred ca exisa cineva care sa nu fi mintit niciodata....o facem cel mai adesea din comoditate, pentru a proteja sentimentele celorlalti, pentru a evita anumite situatii jenante etc etc etc

Mai grav e, cred eu, atunci cand minciuna apare intre doi oameni care si-au spus ,,te iubesc". E impardonabila, si cu cat e descoperita mai tarziu, cu atat doare mai tare...

Adevarul in fata il spunem cand nu avem de ales, asta inseamna deseori pierderea amicilor, si putini au curajul de a-si asuma tipul asta de singuratate...

si uite asa mi-a venit o idee de topic Smile

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  wind30s Sam 4 Feb - 0:23

Ar trebui sa ne amintim, deci, de acum inainte, ca toate cuvintele sunt vii, chiar si cele aruncate la intamplare, cele care nu se pierd, ci-si continua existenta, uneori in paralel cu noi, asteptandu-ne intr-o anticamera a viitorului , nesigure, ele insele, se sensurile semiobscure care le poarta .... Hai ca incep sa ratacesc prin padurea de simboluri/nimicuri/minciunele, intrebandu-ma unde se termina cei pe care ii iubim/i-am iubit si unde incepem noi Smile

wind30s
2
2


Sus In jos

Minciuna - Pagina 2 Empty Re: Minciuna

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum