GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PRETENTII IN CUPLU

+7
liviaionita
shadow
cris_is
pitulicea
Vica
itina
RALUCA
11 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  Vizitator Mier 30 Sept - 14:59

Rezumarea primului mesaj :

Ce anume este acceptabil ca un barbat sa ii impuna unei femei si viceversa?
Sa analizam ce insemna in trecut respectul unui barbat fata de o femeie si ce inseamna acum.
Unde era si unde este acum granita intre demnitate si mandrie intr-o relatie?
Sa ne spunem parerea despre ce inseamna pentru noi un compromis in relatia cu partenerul de viata si sa discutam despre parteneriatul, iubirea si independenta in doi.
Nu de alta, dar aproape la fiecare dezbatere apar ciocniri de prejudecati fata "pretentiile" justificate sau nu - care apar intr-o relatie.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos


PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  dorina_s Lun 11 Ian - 13:50

Ei bine eu nu as fi intru totul de acord cu ceea ce s-a scris mai sus. Eu am anumite pretentii de la persoana langa care sunt. Am pretentia sa nu ma faca de ras,si sa se comporte civilizat. de exemplu daca stiu ca ii place sa bea un pic mai mult si trebuie sa adopt o anumita atitudine intr-un anumit grup, la un anumit eveniment eu il voi ruga sa nu consume prea mult alcool si sa se dea in stamba, sa nu faca glume desucheate etc. In general eu aduc la cunostinta un anumit lucru care m-ar deranja si la fel am pretentia ca cel de langa mine sa faca la fel. Conteaza intr-adevar modul in care ii spui celui de langa tine ce nu iti place, daca el/ea vrea sa schimbe ceva in comportamentul sau o va face, stiind ca te deranjeaza.Intr-o relatie faci compromisuri, mai mari sau mai mici depinde de tine cat poti sa lasi sau sa accepti.
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  casp Lun 11 Ian - 13:59

pai am spus ca "hai fie ca tine, dar mie nu imi place " e ideea de compromis. Tu ai dreptate, de asta am zis ca e complicat, nu poti cuantifica o relatie in cateva randuri. Cum spuneam, nu sunt ideal, las si de la mine in anumite momente, sau insist cu opinia mea, in alte momente. Dorina, eu ce am scris era vorba de sentimente, nu de comportamentul in societate. Perfect de acord cu tine. Ca o precizare, in momentul in care am o relatie, iti dai seama ca partenera mea nu ma va face de ras in societate, si cu siguranta nici eu.
casp
casp
3
3


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  Vizitator Lun 11 Ian - 14:01

Pana acum, eu nu am vazut ce a scris Livia. Sad
Imi pare sincer foarte rau Livia si as avea doar o mica intrebare: Pana cand?  Rolling Eyes
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  casp Lun 11 Ian - 14:03

e greu de dat un raspuns la asta, doro...
casp
casp
3
3


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  dorina_s Lun 11 Ian - 14:04

Si mai cred cu tarie ca felul in care se comporta cand e alaturi de tine, asa se va comporta si in societate, este o problema de timp doar-parerea mea
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  casp Lun 11 Ian - 14:07

cum spuneam, perfect de acord cu tine, dorina, desi am vazut situatii cand acasa era intr-un fel, in societate era altfel "sa nu se faca de ras" d- de un barbat e vorba. Ce s[uneam mai sus, sa nu para sub "papucul" femeii, in grupul lui de prieteni
casp
casp
3
3


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  atat de simplu Lun 11 Ian - 16:48

Dorina, in general, cei care se comporta rau cu partenara sau partenerul, stiu perfect asta si incearca, din toate puterile, sa nu lase sa se vada asta in societate. Pentru ca-i intereseaza prea mult imaginea si (curios) stiu si cum ar arata un comportament normal. Probabil, dupa ani si ani de relatie, cand ar ajunge sa-si dea seama ca aparentele chiar nu conteaza si ca se consuma prea multa energie pentru asta, si-ar arata si adevarata fata. Dar nu-s convinsa. Un astfel de comportament presupune o doza mare de narcisism.

Bine, sunt si altii care-si arata de la inceput adevarata fata, dar aia au un respect atat de scazut pentru partenera, incat considera ca, oricum, ii ofera prea mult. Astia nu vor avea probleme sa-si umileasca partenera in public.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  shadow Mar 12 Ian - 10:31

Dorina, in general, cei care se comporta rau cu partenara sau partenerul, stiu perfect asta si incearca, din toate puterile, sa nu lase sa se vada asta in societate....

Sunt de acord cu ce spune Simpla : nu in putine cazuri ''bruta''  simuleaza atat de bine o conduita perfecta  incat  ajunge sa fie considerata ''parte vatamata '' Very Happy  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty prietenie-iubire

Mesaj  maran 999 Sam 20 Aug - 10:46

Buna dimineata
Sunt inscris astazi,iar acest subiect e foarte delicat si chiar este o cautare a mea
Consider ca prietenia e baza unei iubiri autentice si care duce la spiritualizarea cuplului prin bucuria de a impartasi fara cuvinte stari,emotii,experiente si de a ne cunoaste unul in celalalt.Sa plangi in mine sa rad in tine.Asta e empatia.
maran 999
maran 999
1
1


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  dorina_s Sam 20 Aug - 11:00

Pretentii?! Cred ca intr-o relatie totul ar trebui sa decurga normal, fara sa fii obligat sa faci ceva ce stii ca l-ar deranja pe cel de la tine.
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  pitulicea Sam 20 Aug - 23:38

Cred ca maran a incurcat oalele Very Happy  Aici nu era vorba de prietenie in cuplu, ci de pretentii in cuplu. Hai sa invatam sa citim Laughing

Am postat pe la inceputul topicului si am zis ca voi reveni. Daca tot ati "inviat" topicul, sa trec la al doilea punct de pe ordinea de zi Wink

ce insemna in trecut respectul unui barbat fata de o femeie si ce inseamna acum.

Pe vremuri existau cavaleri, existau gentlemani, exista o societate, existau maniere, existau moravuri. Societate exista si acum, dar nu mai e "inalta societate". Comunismul ne-a aplatizat si rau a facut.  Acum 85% din oameni sunt "prostimea".  Cum sa-i ceri unui prost sa aiba respect?  Intai explica-i ce-i acela si, chiar daca va intelege, nu avea asteptari prea mari. Nu va sti sa-l puna in practica. De ce? Pentru ca asa a fost crescut si educat. Educat prin needucare.
Ca sa fim respectati de altii, trebuie sa ne respectam intai pe noi. Sunt atat de multe femei care nu se respecta. Datorita lor, si celelalte au de pierdut. Barbatul nu mai vede in femeie ce vedea odata... Nu mai e zeita frumoasa, sensibila, intangibila... Acum femeia e dispusa la orice, oricand, oricum.... E libera si emancipata.
As mai putea continua, da' e mai bine sa tac Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PRETENTII IN CUPLU - Pagina 2 Empty Re: PRETENTII IN CUPLU

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum