GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

+7
dcbal
ViG
Radu
snow
redsun
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Dum 11 Apr - 8:49

Rezumarea primului mesaj :

PE LA 16 ANI AM DESCOPERIT O METODA DE RELAXARE, CARE SE NUMESTE ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ, SI ESTE O TEHNICA OCCIDENTALA. RECENT AM AFLAT CA ARE MULTE IN COMUN CU TEHNICA DE RELAXARE YOGHINA.

Elaborat in anii ’20 pierdea prin dependenta clientului de sugestiile date de terapeut. Metoda Hipnozei Fractionate a lui Oscar Vogt (1916) si anume Auto-Hipnoza a fost percutant adoptata.

Trainingul Autogen apare ca metoda de relaxare prin exercitii sistematice de concentrare asupra unor formule sugestive - formule inductoare). Senzatia de greutate este consecinta fireasca a relaxarii musculare. Trainingul se face initial de cate 3 ori pe zi apoi odata pe zi. Primele efecte stabile notabile apar la 3 luni dupa debutul AAS.

Luthe, elevul lui Schultz introduce expresia Stare Autogena pentru a desemna starea de constiinta modificata care se obtine prin concentrarea pasiva asupra senzatiilor corporale si asupra formulelor sugestive prin decontractarea musculara ce are ca rezultat detensionarea intregului organism. SA se declara pre-somn dupa Geissmann iar pentru altii psihofiziologic particulara - extazul.

Detensionarea priveste muscularul si mentalul in virtutea unui tonus de repaus. Decontractia desemneaza strict relaxarea musculara fiind nu un scop ci mijlocul prin care se faciliteaza accesul in starea autogena. Deconectarea Concentrativa se obtine prin relaxarea musculara progresiva, concentrarea pasiva asupra formulelor inductoare sugestive si evocarea mentala a unor senzatii cenestezice sau (si) a unor imagini. Rezulta astfel

Plonjarea Introspectiva - fiinta se cauta in ea insasi printr-o detasare de interactiunile directe cu realitatea si cu implicatiile sale.

DC apare la M. Klein ca Traire Regresiva. In abordarile persoanei centrate pe corp TR sunt considerate un vector al regasirii amintirii sentimentelor. Aceasta stare e diferita in raport cu modul de percepere psihanalitic sau clasic - reactualizare a unor moduri de gandire, traire si comportare care au fost caracteristice unei etape anterioare a dezvoltarii individului. Starea de deconectare apare atunci cand constiinta e orientata exclusiv asupra cenesteziei ori formulelor iconice sau verbale iterate in limbajul interior - starea de absorbtie interna si cea de atentie selectiva. Prin deconexiune persoana se traduce fara inhibitii in exegeza hipnagogica a personalitatii.

Concentrarea Activa remite subiectului ocazia de-a se descoperi pe sine in toate categoriile existentei - corporale / mentale / sociale.

Concentrarea Pasiva revendica amnezia cenestezica respectiv a sinelui. In CP observam si Abandonul Controalelor. Sistemul defensiv pastreaza un control rigid al activitatii fantasmatice inconstiente - patogene - adesea manifestat printr-o tensiune musculara corporala specifica persoanelor nevrotice dar familiara si celor anevrotice. Fantasmatica ce provoaca acest tip de defensa este in general cu tema sexuala dar poate fi si regresiva iar atunci pe cat de vechi e nivelul regresiei cu atat mai mare va fi rezistenta la AC. Trairea relaxarii dupa antrenament progresiv si interventii suportive ar putea autoriza persoana sa se abandoneze starii autogene chiar daca facand acest lucru se va reintalni cu fantasmele de care se teme. Persoana pasiva trebuie invatata la a se crampona de starea autogena pentru a nu adormi pe timpul AAS.

Sugestiile Hipnotice se enunta prin formule ale Trainingului Autogen. Cu riscul de-a va deceptiona trebuie sa va spun ca aceasta metoda nu este o metoda destinata inteligentei ci se adreseaza fiintei irationale, emotionale si viscerale - Avertismentul Geissmann.

Formulele initiale nu actioneaza pe calea auto-persuasiunii ci prin concentrarea pasiva asupra lor. Limbajul accesibil partilor inconstiente ale personalitatii cere sa fie condensat la maximum in formulele cele mai semnificative posibil fiind nevoie asadar de o anumita ritmica, repetitie si stereotipie.



CE ANUME PRESUPUNE RELAXAREA?



Expiraţi de mai multe ori, lent şi profund.

Apoi vă concentraţi atenţia asupra piciorului stâng şi relaxaţi piciorul stâng din zona degetelor şi până în zona bazinului, pe grupe musculare, de jos în sus. În zona relaxată sesizaţi fine vibraţii, senzaţie de încălzire, pierderea conturului corporal.

Procedaţi în acelaşi fel, urcând de-a lungul piciorului drept, apoi continuaţi relaxând mâna stângă, mâna dreaptă, muşchii feselor, muşchii pelvieni, zona abdominală, muşchii spatelui, muşchii pieptului, ai umerilor, gâtul, zona capului...


PENTRU INCEPUT ESTE FOARTE GREU SA REALIZEZI ACEASTA RELAXARE COMPLET. SUCCESUL DEPINDE DE CAPACITATEA FIECARUIA DE A SE DECONECTA. LA INCEPUT ACEST PROCEDEU POATE DURA SI 30 DE MINUTE. DUPA 18 ANI DE PRACTICA EU REUSESC SA MA RELAXEZ IN 2-3 MINUTE.

IN ACEASTA STARE DE RELAXARE SE POT FACE SUGESTII POZITIVE, SE POT VINDECA TRAUMELE DE LA NIVEL PSIHIC SI EMOTIONAL, SE POT INTRODUCE SCHIMBARI LA NIVEL MENTAL.


SUCCES


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Lun 12 Apr - 15:05, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Faun apreciază acest mesaj

Sus In jos


ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Sam 27 Iul - 22:03

Nu va pot explica un lucru pe care nu sunt constienta.....nu-i asa? Smile

Laughing Itina, nu te-am injurat eu.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  Vizitator Sam 27 Iul - 22:04

Te inseli. Nu la poza mea trebuie sa te uiti, nu eu am puteri paranormale. Smile  Si nici nu gandesc de rau pe nimeni, niciodata. Fostul meu sot imi spunea ca sunt defecta, ca-mi iubesc si dusmanii. Asa sunt eu. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  itina Sam 27 Iul - 22:06

Iar eu doar glumeam. Daca-s paranormala vreodata, cu siguranta nu-s la ora asta...Smile 

Am visat acum vreo doua nopti ca intorceam filele unei carti doar cu puterea gandului, cand la stanga, cand la dreapta, dupa cum doream. In realitate, nu mi-a iesit niciodata. confused 
itina
itina
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  ViG Lun 29 Iul - 22:37

habibi77 a scris:Vig, ma bucur ca mai sunt oameni interesati de astfel de metode.
...
Daca mai ai intrebari, in masura in care nu ma depasesc, am sa-ti raspund. Smile 

Mulțumesc de răspuns!

Voi reîncepe în curând exercițiile și sigur voi ridica 2 degețele când lucrurile necesită corecție. Nu de alta, dar îs mic, mic și vreau să mă dezvolt frumos.Very Happy 

Seară bună!

ViG
1
1


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Mar 30 Iul - 20:46

Da, acum am vazut cat de mic esti. Laughing 

Inteleg ca nu esti la prima "abatere". Ne poti spune ce rezultate ai obtinut? In ce masura reusesti sa te relaxezi folosind aceasta metoda?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  ViG Mar 30 Iul - 23:41

Serios, sunt chiar mic, mic Smile Dovada: avem cam aceeași vârstă și până ne terminăm treburile pe aici mai avem de stat de patru ori de atât. Very Happy 

Nu îmi amintesc cum se cheamă metoda ce o folosesc ceva mai des, însă implică contracția voluntară puternică a cât mai multor mușchi, în timp ce aerul este expulzat. Apoi relaxez toți mușchii și mă gândesc la lucrușoare liniștitoare.

Vreau să fac upgrade la metodă, căci cea folosită nu prea mai dă rezultate, prea multe chestii de făcut pentru xyz client, șef, prieten, pune ce vrei pe linia punctată Smile


Metoda expusă de tine este laborioasă și eu sunt un om semirăbdător, de aceea am practicat-o cât de cât regulat și am ...

Dar ce contează este că revenim la gânduri mai bune Smile Cel puțin pot spue că din ce am încercat e metoda ce mi-a furnizat cel mai înalt grad de imersiune și de aceea mă tentează să o deprind cât mai bine.

ViG
1
1


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Sam 3 Aug - 21:01

[quote]....până ne terminăm treburile pe aici mai avem de stat de patru ori de atât. [/quota]

Eu ma multumesc cu dublu. Suspect 

Daca vrei rezultate rapide nu-ti recomand aceasta metoda. Smile 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  astral Dum 6 Iul - 14:40

Daca imi permiteti o parere contrara va pot spune ca pe la 20 de ani adica prin anii '90 a existat o deschidere foarte mare pentru tot ce inseamna Yoga, paranormal si ocult! Desi eram ateu in acea vreme m-am apropiat si am studiat foarte mult aceasta tema interzisa de comunisti! In fine ca sa nu va obosesc cu prea multe detalii va pot spune ca am facut parte dintr-un grup care facea autohipnoza si fata care era in general medium a ajuns in cele din urma (cand a vrut sa se retraga) in COMA la spitalul de psihiatrie din Sibiu!

Am cunoscut si alte persoane care au practicat diferite tipuri de Yoga sau practici yoghine si pot sa spun ca este foarte periculos sa te joci cu asemenea forte!

astral


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  tegeusa Lun 7 Iul - 7:16

periculos? pentru cine e periculos? Laughing 
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  myrk Lun 7 Iul - 10:52

Depinde!  scratch Uite, de exemplu Bivolaru: se zice ca avea atatia draci in el si erectii atat de puternice, ca fetitele si femeile alea pur si simplu lesinau de placere!  confused Cum sa nu fuga alea de acasa in scula lui Bivolaru?  Laughing Deci, in cazul asta, yoga e periculoasa pentru tati si soti!  Very Happy Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  pitulicea Lun 7 Iul - 10:56

Laughing Laughing Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  tegeusa Lun 7 Iul - 11:04

Sau e buna: mai au si tati si soti timp de o bere si mai putine batai de cap
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  myrk Lun 7 Iul - 11:09

Batai de cap?  scratch Bine-ai spus!  Laughing Da' de la bere nu te doare capu'?  scratch 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  tegeusa Lun 7 Iul - 11:14

nu te doare, dac-o bei cu cap Very Happy 
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  pitulicea Lun 7 Iul - 11:19

off topic off topic off topic  Nu mai faceti off-topic aici!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ - Pagina 4 Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum