GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

+4
tegeusa
lexus
aspidistra76
habibi77
8 participanți

In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  habibi77 Lun 5 Apr - 20:58

Gandurile formeaza sistemul de ghidare -directionarea- care indica locul catre care poate fi indreptata energia atentiei. In forma sa cea mai pura, gandul poate fi considerat a fi un potential, lipsit de energia care sa duca la realizare. Pt acest potential, oamenii de stiinta folosesc denumirea de cantitate "scalara". In absenta puterii emotiei, gandul poate fi considerat un model, sau o simulare, a unei experiente ce nu a avut loc inca. Ideea de gand este strans legata de cea de "imaginatie".

Emotia reprezinta puterea pe care o pompati in ganduri pentru a le face reale. Emotia in sine poate fi considerata un potential, lipsita de energia care sa ne duca la realizare. O forma vectoriala reala a energiei, apare numai dupa ce puterea emotiei se uneste cu directionarea gandului. Aflata intr-un acord strans cu dorinta, emotia creeaza vointa de a permite unui anumit lucru sa se petreaca.

Sentimentele
Sentimentul poate fi considerat a fi unirea dintre gand si emotie.

Gandul confera o directionare pentru atentia voastra , iar emotia ofera conbustibilul pentru atentie. Energia urmeaza atentia.


Gregg Braden- Pasind intre lumi
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  habibi77 Sam 10 Apr - 20:02

Relatiile reprezinta oportunitatea de a va vedea pe voi insiva in toate modurile. Fiecare relatie va reflecta credintele, judecatile, partinirea sau lipsa de partinire, atunci cand interactionati cu ceilalti. Diverse oglindiri ale propriilor idei, ale lucrurilor despre care credeti ca se vor dovedi adevarate si asupra carora mentineti o incarcatura, va inconjoara zilnic, in cadrul relatiilor din viata voastra.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  aspidistra76 Sam 7 Aug - 9:43

Gandul si imaginatia au forta creatoare;de aceea trebuie sa avem totdeauna grija la ce ne gandim.La orice ne gandim, apare in nivel astral;de aceea e o foarte mare greseala de ex ca se fac multe filme de groaza,cu monstrii, etc.,pt ca aceste ne planteaza ganduri si imagini negative, si se genereaza sentimente(si sentimentele au forta creatoare!) negative,si asa enegria negativa, destructiva se imprastie peste tot...
De fapt si meditatia se bazeaza pe forta creatoare a imaginatiei;Te relaxezi (astfel poti concentra mai mult,si forta creatoare creste),te concentrezi la ceva bun si frumos,pe care vrei sa le obtii, si astfel pui in miscare energii creatoare.Orice om are forta asta creatoare,dar asta se poate mari cu exercitii;sunt multi oameni care au forta asta foarte dezvoltata(maestrii sau cum sa-l numesc).
aspidistra76
aspidistra76
4
4


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  habibi77 Sam 7 Aug - 16:08

Foarte corect aspi. Ma bucur sa intalnesc oameni care inteleg aceste lucruri.

Din fericire pentru noi exista o anumita perioada de timp in care ceea ce gandim devine realitate. Acest fapt depinde de capacitatea fiecaruia de a intelege si de a-si asuma legea cauzei si a efectului, de capacitatea fiecaruia de a intelege si a respecta legile universului. Gandurile si emotiile noastre nu sunt altceva decat niste unde de diferite lungimi, care vibreaza. Acestea se vor intoarce la cel ce le-a emis asemenea unui bumerang, dar cu o forta mult mai mare. Din acest motiv se spune : "semeni vant, culegi furtuna".

Nu stiu daca ai auzit despre acele persoane care , prin forta mintii, pot materializa obiecte , aparent din neant.
Pe acelasi principu functionam si noi, numai ca noi avem nevoie de mai mult timp .
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  aspidistra76 Sam 7 Aug - 17:09

Da, am auzit despre asemenea oameni, cu o forta creatoare atat de puternic. Din cartea lui Alexandra David-Neel am citit ca sunt calugari tibeteni,care pot sa creeze chiar fiinte vii, (tulku),pot sa-l copieze propriul persoana fizic chiar.
aspidistra76
aspidistra76
4
4


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  habibi77 Dum 8 Aug - 11:59

Eu am auzit de "tulka" , sau "bodhisattava", entitati ce nu sunt supuse legilor karmei, deci nu au nevoie de a se reincarna, insa ele aleg sa se incarneze pentru a ajuta oamenii sa inteleaga de ce sunt aici. O astfel de persoana a fost Isus.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  lexus Vin 13 Mai - 14:11

mm interesant, pe mine ma intereseaza daca , exista oameni care pot levita, sau zbura mai bine zis., ar fi tar esa putem levita Shocked

lexus
2
2


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  tegeusa Vin 29 Iul - 8:37

tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  Nana_Duval Sam 30 Iul - 11:33

Foarte interesant! sunt modele de gandit pe care nu le abordam intotdeauna; Adrian Nuta a scris mai multe carti in care spune lucruri profunde, dar cu cuvinte simple!
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  habibi77 Dum 4 Mar - 10:09

Imi place ceea ce spune Adrian Nuta, este foarte adevarat.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  Amrita Vin 6 Apr - 23:18

Eu cred ca "Legea atractiei" e foarte reala si de aceea e foarte bine sa avem grija ce gandim, pentru ca asa cum spune Talmudul
"Fii atent la gândurile tale căci ele devin cuvinte.
Fii atent la cuvintele tale căci ele devin fapte.
Fii atent la faptele tale căci ele devin obişnuinţe."
Asadar , suntem ceea ce gandim...........
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  seaman65 Sam 7 Apr - 0:39

Si eu cred ca este mai adevarata legea atractiei din The Secret, decat ceea ce spune omul asta (adica taman pe dos).
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  Krissunu Sam 26 Mai - 10:24

" .... Care este cel mai greu lucru din lume ....?!? Sa gandesti ....! - scria Emerson, un foarte renumit scriitor american.
Majoritatea oamenilor sunt insa victimele gandirii altor oameni ....! Majoritatea oamenilor se alimenteaza din sfaturile,sugestiile si recomandarile altora. Majoritatea oamenilor fac ceea ce cred altii ca e bine, in loc sa fac ceea ce cred ei insisi ca ar trebui sa faca.
Gandirea e un lucru foarte greu pentru foarte multi dintre noi. Gandirea este insa un lucru si mai greu, mai ales pentru cei ce nu apuca ori nu au curajul sa o folosesca .
Nimeni nu stie exact ce este gandirea . Tot ceea ce se stie la ora actuala este ca , gandirea este o activitate mentala. Cu cat avansam mai mult in intelegerea acestui fenomen mental,cu atat ne dam seama de forta si puterile nelimitate pe care le poseda gandirea umana
Istoria noastra e presarata cu povestiri de oameni puternici mental care pastrandu_si convingerile lor au fost in masura sa influenteze alti indivizi - si chiar in fata unor greutati imense ei au reusit sa realizeze succese miraculoase.
.....Intreaga viata a unui om se schimba printr_un gand care poate aduce puterea schimbarii...!

Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  seaman65 Sam 26 Mai - 14:37

Eu cred ca trecem si noi prin filtrul gandirii ceea ce spun altii si vedem singurei daca omul ne spune de bine sau de rau. Si daca ni s-a parut bine, dar a mers prost, invatam pentru data viitoare si incercam sa schimbam ceva.
Problema este ca hotii care ne conduc vor sa fure si nu-i putem impiedica. Degeaba gandim noi, daca ei numai furat vad. Schimbam un hot cu altul si n-avem alternativa, pentru ca unul corect nu se baga in mocirla lor, sau daca se baga, il transforma si pe el in hot, sdau il elimina.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  Krissunu Sam 26 Mai - 18:36

...Hoti sunt multi ,...si inca stau acolo "sus" si controleaza puterea ! Nu putem spune ca NU AU o gandire frumoasa ,...ci din contra ,...aceasta gandire o folosesc in interesul lor . Putem spune ca sunt prea lacomi ,...oare acesta este cuvantul potrivit ?!?!?! Pacat ca nu mai exista un " motiv " intemeiat care sa le starneasca frica. Nici macar frica de Dumnezeu NU mai exista . S-au refuza cu vehementa ca Dumnezeu nu ii va pedepsi .
Sa analizam in cateva cuvinte "gandirea " ,...si vom vedea ca exista o balanta .
....se spune ca este o foarte mare diferenta intre a sti ce sa faci si a face ceea ce stii in viata. Unii oameni fac foarte multe lucruri, pe cand altii fac foarte putine . Unii fac mai mult decat e omeneste posibil, pe cand altii nu fac nici macar jumatate din ceea ce ar putea sa faca. Unii oameni vorbesc mult si fac putin , pe cand altii vorbesc putin si fac foarte multe . Intotdeauna suntem profund impresionati de faptele celor care vorbesc putin,.. ori a celor care ....vorbesc mai degraba prin fapte. Ne dezamagesc insa continuu cei ce stapanesc doar vorbele si se fofilesc prin viata incercand sa se autopacaleasca pe ei si pe cei apropiati lor spunandu_le acestora doar vorbe, vorbe goale si mieroase, vorbe fara nici un fel de valoare .
...(..totul este legat de gandire ...)
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Relatia dintre gand, emotie si sentimente. Empty Re: Relatia dintre gand, emotie si sentimente.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum