GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce se vopsesc oua de Pasti?

+8
itina
oli
Neeo_2005
Hagu_chan
kitty
snow
pitulicea
habibi77
12 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  habibi77 Dum 28 Mar - 18:56

Rezumarea primului mesaj :

Folclorul consemneaza printe altele o legenda care explica de ce se vopsesc in rosu (si mai nou si in alte culori sau modele) ouale de Pasti si de ce ele au devenit simbolul sarbatorii Invierii Domnului: Maica Domnului, a venit sa-L planga pe Iisus rastignit si a asezat un cos cu oua sub cruce. Ouale s-au inrosit de la sangele lui Iisus ce picura de pe cruce.
De ce se ciocnesc ouale? Ele semnifica mormantul lui Iisus. Ciocnindu-le, si rostind Hristos A Inviat! deschidem simbolic mormantul, fiind martori si partasi la Invierea Domnului Iisus Hristos.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Hagu_chan Dum 4 Apr - 9:43

exact ok
Hagu_chan
Hagu_chan
4
4


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Neeo_2005 Mar 10 Aug - 23:54

Simbolistica vopsitului oualor este foarte larga si variata. Deci depinde pe cine intrebi:
1. Simbolistica crestina
Ouale vopsite simbolizeaza mormantul lui Iisus care s-a deschis cand acesta a inviat din morti. In acest simbol sta si explicatia obiceiului de a ciocni ouale in ziua de Pasti, ciocnire insotita de expresiile “Hristos a inviat!”, “Adevarat a inviat!”. Culoarea rosie a oualor aminteste de sangele scurs pe cruce pentru mantuirea lumii.
2. Simbolistica precrestina
Originea colorarii oualor este mult mai veche decat crestinismul, pe vremuri ele fiind simbol al fecunditatii, creatiei si echilibrului.
Neeo_2005
Neeo_2005
2
2


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Mier 11 Aug - 8:50

Interesant. Multumim de precizari, Neeo Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  oli Lun 18 Apr - 17:08

In crestinism, oul rosu simbolizeaza sangele varsat de catre Isus pentru lumea reprezentata sub forma oului, devenind element definitoriu al sarbatorii pascale.

Culorile folosite la vopsitul oualelor au si ele semnificatiile lor, astfel:
• Rosu – simbol, desigur, al sangelui, al focului si soarelui, al dragostei, al vietii si bucuriei de a trai
• Galben - lumina, recolta, ospitalitate, fericire
• Verde – reinnoirea si forta naturii, prospetime, rodnicie, speranta
• Albastru – credinta, cer, seninatate, vitalitate, sanatate
• Negru – simbol al pamantului, statornicie, eternitate
• Violet – stapanire de sine, dreptate, rabdare

La taranii romani se mai poarta obiceiul ca dis de dimineata in duminica Pastelui, sa-si spele faţa cu apa proaspata “neinceputa”, in care pun un ou rosu, pentru ca astfel sa fie tot anul frumosi si sanatosi precum acel ou rosu.
Iar ciocnitul oualor se face dupa reguli bine stabilite: persoana mai in varsta (si deh, de regula barbatul) ciocneste capul oului de capul oului tinut in mana de partener, in timp ce spune raspicat « Hristos a inviat ! », la care cealalta persoana raspunde cu tarie : « Adevarat a inviat! ».

oli
oli
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Apr - 12:41

In Evul Mediu, ouale de Paste erau daruite servitorilor ca multumire pentru serviciile lor, iar in Germania, ouale erau daruite copiilor impreuna cu alte cadouri (de multe ori haine ce erau purtate in prima zi ca simbol al innoirii). Ouale se vopsesc in joia din Saptamana Mare, numita de comunitatile sasesti din Transilvania si „Gründonnerstag” (Joia Verde), deoarece ouale erau vopsite la inceput utilizandu-se culori vegetale. Procedeele si tacticile erau variate, dar de regula plantele erau recoltate din timp si uscate. Culorile difereau in functie de concentratie si combinatia de plante, cea mai frecventa culoare fiind cea rosie, urmata mai apoi de galben, verde si de culori indraznete ca albastru si maro.
Vopsitul oualor era o traditie transmisa din generatie in generatie de catre femei. Multe oua erau ornate cu flori, spice de grau, frunze de vita-de-vie, desenate cu motive inspirate din viata familiala sau cu cu diverse inscriptii. Oferitul oualelor de Paste devenea astfel o forma de petire, baietii oferindu-le tinerelor oua.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  itina Dum 20 Apr - 8:05

Am citit lucruri interesante pe aici.  Smile 
Vopsitul oualor a devenit pentru noi o sarbatoare in sine, o bucurie in plus. Ne place sa le adaugam diverse modele cu frunze sau alte modele decupate pe care le fixam apoi cu ajutorul unei bucati de dres.  Sau, daca suntem in verva creatiei, le pictam de-a dreptul. Wink 
In ce priveste ciocnitul oualor, fata mea era tare nelamurita si de vreo saptamana incoace m-a tot intrebat cine, ce zice primul atunci cand se ciocnesc ouale.  Laughing Era ingrijorata ca nu se va descurca atunci cand va veni momentul. Razz Voi incerca sa-i explic ce reprezinta de fapt, acest "cioc-cioc", asa cum este el prezentat in postarile de mai sus.  Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Dum 20 Apr - 14:49

Si pentru mine a fost si este important momentul vopsirii oualor. Mereu am vrut sa am oua frumoase si mi-am dat interesul, insa mereu mi-au iesit urate  Laughing  Nu conteaza. Sunt ale mele, le iubesc si le ciocnesc cu placere.
Cred ca tuturor copiilor le place sa ciocneasca oua. Mara tot ciocnea, iar noi tot mancam Very Happy A ciocnit cam multe oua azi... noroc ca am fost trei guri care mancam ce spargea ea una  Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  myrk Dum 20 Apr - 22:53

habibi77 a scris:Dupa lungul post al Pastelui, crestinii merg la biserica sa se spovedeasca.

Eu stiam ca tre' sa merg in timpul postului la spovedit!  confused Cum sa merg cu burta plina de cozonaci si oua rosii la spovedit? scratch Laughing  
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Dum 20 Apr - 22:57

Poate ar trebui sa mergem la spovedit in ultima zi de post  confused  Da' cum ar fi inghesuiala prea mare si ziua doar de 24 de ore, multi ar ramane nespovediti... Asa ca, lumea tot merge....cat tine postul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  myrk Dum 20 Apr - 23:03

Cum sa mergi la spovedit in ultima zi de post?  Smile La o parohie cu cateva mii de suflete, gandeste-te ce panarama si ce panorama ar fi!  Smile Adevarul e ca poti merge cand simti nevoia, oricand!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  atat de simplu Lun 21 Apr - 21:26

habibi77 a scris:In Saptamana Mare crestinii retraiesc prin post Patimile Mantuitorului, de la tradarea Sa de catre Iuda, pana la rastignirea pe cruce pe dealul Golgotei, apoi moartea pe cruce si incheiata cu Invierea. Dupa lungul post al Pastelui, crestinii merg la biserica sa se spovedeasca.
Eu cred ca referirea cu spovedania era la ultima saptamana a postului (saptamana mare, asa cum apare ea in text).
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Sam 30 Apr - 21:18

Frumoasa traditia asta cu vopsitul oualor. Ne-am mai facut o bucurie azi (adica ieri), la fel ca-n fiecare an de Paste.
Am renuntat la vopselele din magazin, care oricum nu ies niciodata asa cum imi doresc, si am revenit la clasica metoda cu cojile de ceapa. Asa m-am obisnuit "din mosi stramosi" Laughing  Adica asa le vopseam impreuna cu bunica (Dumnezeu s-o odihneasca) si asa le vopsesc si acum... impreuna cu Mara.

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Dsc_0014
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Vica Dum 1 Mai - 22:59

Peste tot sunt fel de fel de traditii.Spre exemplu in Bucovina in seara de inviere oamenii merg la biserica cu cosuri in care pun cozonac,oua,vin,ce cred ei ca pot manca cand vin de la biserica.Dupa ce se termina slujba,oameni se aseaza in cerc iar preotul trece pe la fiecare si sfinteste acele cosuri.Acasa ei servesc intai din bucatele sfintite apoi ce au pregatit ca tot omul de Pasti.Copii se spala pe ochi cu apa pusa intr-un castron in care s-a pus un ou si banuti,iar cel mai mic din familie se spala ultimul si ia si banuti Laughing Mie imi plac oule incondeate,sunt frumoase si asta este o arta sa stii sa le faci.Si eu faceam oule cum le-a facut pitu,cu frunze,dar anul acesta am preferat sa le cumpar gata vopsite,iar de aranjat si facut poza sa ocupat Alessia Wink
De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 25piex5
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Dum 1 Mai - 23:21

Pe cand ma pregateam sa-ti laud talentul in vopsirea oualor, imi spui ca sunt cumparate Laughing Laughing  Oricum, faine oua ai. ok  Ii multumesc Alessiei pentru poza si tie pentru ca le-ai postat.
Frumos obiceiul din Bucovina. N-am fost niciodata acolo.
La noi, dimineata trebuie sa te speli cu apa proaspata de la fantana. In ligheanul cu apa se pune un ou rosu, un ban, ca sa fii bogat si urzica, sa fii aspru ca ea Smile  Apoi se iau pastele si abia dupa aceea poti manca din bucatele pregatite.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Vica Lun 2 Mai - 15:52

Azi am fost la bunici bounce Iubesc aceasta zi de sarbatoare cand ne adunam toti acolo,unchii,verisori,fini..
Dar cel mai mult imi place atunci cand ajung la bunici si ei ne asteapta la poarta,cu sticla cu vin si cosuletul cu oua.Intotdeauna bunica are in mana o crenguta din orice fel de pom,dar sa fie inflorit si o pune pe capul tinerilor necasatoriti,se spune ca in aceasta zi Dumnezeu arunca asupra lor,noroc in dragoste si sa poata avea cati mai multi mostenitori.
De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 21enk9u
...cosuletul cu oua de la buni,aici oule vopsite in albastru par negre Laughing Laughing ,a folosit prea multa culoare albastra Wink
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 2 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum