GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cinematografia romaneasca

4 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Lun 25 Noi - 20:21

Rezumarea primului mesaj :

Cinematografia romaneasca, asemeni cinematografiilor din alte tari, a descoperit placerea de a povesti in imagini, reusind sa dea viata unor pelicule reprezentative pe plan international.
Nu stiu cati amatori de filme romanesti sunt pe acest forum, dar cred ca cinematografia romaneasca se poate mandri cu filme de succes, remarcabil regizate si interpretate  de catre actori talentati, de talia celor de la Hollywood.
Despre toate acestea vreau sa vorbim in acest topic: filme, actori, regizori romani. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Vin 13 Iun - 22:54

Am mai vazut un film romanesc.... vechi: "Strazile au amintiri", din 1962, in regia lui Manole Marcus. In rolurile principale: Antoaneta Glodeanu, Silviu Stanculescu, Valeriu Paraschiv si Toma Caragiu.
Actiunea se petrece intr-un orasel de provincie, in timpul celui de-al doilea razboi mondial. O frantura din lupta dusa de cei din miscarea de rezistenta si o frantura din povestea de dragoste a unor tineri ce se iubesc, da' nu mai ajung sa cunoasca adevarata sau intreaga dragoste. Oameni care au luptat si si-au dat viata pentru idealurile lor, care au pus libertatea inaintea fericirii.
Nu stiu daca mai vazusem filmul cu ani in urma, pentru ca nu mi-l aminteam. O singura secventa din film mi-a dat o senzatie de deja-vu. Poate, totusi, l-am mai vazut  confused 
Nu mi-a placut cum a jucat Antoaneta Glodeanu. Nici nu-i de mirare ca n-a ajuns celebra  Laughing  Mi-a placut Toma Caragiu - nici nu se putea altfel - si Valeriu Paraschiv. La cel din urma nu stiu daca mi-a placut cum a jucat sau mi-a placut ca era tanar si frumos Wink

Ciudat. Ma uit pe net dupa o poza cu Valeriu Paraschiv si nu gasesc nimic despre el. Parca nici n-ar fi existat  confused Am gasit doar pe IMDb ca a murit in  2010 in Chicago, Illinois.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  Vizitator Sam 14 Iun - 22:38

oare de ce eu nu mai am rabdare sa vad filme romanesti vechi?  thinking 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Sam 14 Iun - 23:33

Eu am mai multa rabdare cu filmele romanesti vechi, decat cu filmele noi Smile
Un singur lucru ma deranjeaza la ele...la majoritatea: coloana sonora.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  Vizitator Sam 14 Iun - 23:40

Asa este, coloana sonora este execrabila la majoritatea...si parca si jocul actorilor (nu al tuturora, dar al multora) parca este fortat, artificial, nu stiu cum sa zic...lucru care parca nu se intampla prea des in filmele lui Sergiu Nicolaescu, doar el insusi, S. N. , Dumnezeu sa-l odihneasca, mi se parea cam ''nenatural''  Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Sam 14 Iun - 23:46

Mie mi se pare ca multi jucau foarte bine. In schimb, actorii noi, mi se par toti falsi si fortati. De-asta nici nu ma uit la filmele romanesti noi.
Am avut actori foarte buni, care i-au invatat si pe altii actoria.... Da' cum actorii buni nu mai sunt, cei noi nu mai au de la cine sa invete Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  Vizitator Sam 14 Iun - 23:48

ce-i corect, e corect!
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Vin 1 Aug - 20:19

Szobi Cseh (71 de ani) s-a stins din viata in azi-noapte, la Spitalul Fundeni, dupa o suferinta teribila. Cascadorul era bolnav de foarte mult timp de cancer osos si in ultima perioada si-a vandut tot ce avea mai de valoare din casa pentru a se trata.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mi-a placut mult Szobi Cseh in tinerete Smile  Barbat frumos, curajos... N-o fi fost el prea bun actor, dar a fost un bun cascador.
Chiar simt un regret profund afland despre moartea lui. Inca un om de valoare din cinematografia romaneasca, s-a stins din viata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Vin 1 Aug - 20:38

Da, am auzit si eu. Fiecare om la care tinem si pleaca dintre noi lasa un gol in sufletele noastre... si durere... L-am vazut facand cascadorii pe stadionul din Bt. Un barbat extrem de puternic. Da' uite ca boala sapa si surpa chiar si pe cei mai puternici! Asta ma mira cel mai tare...  confused
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Vin 1 Aug - 21:46

Cred ca a fost o experienta deosebita, sa-l vezi "cascadorind" pe viu Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Vin 1 Aug - 21:54

Crezi ca mai tin minte?  Smile Stiu doar ca se batea cu sabiile, statea pe o masina in mers si se lauda ca are picioare zdravene... la microfonul stadionului!  Smile Dumnezeu sa-l odihneasca!
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  Vizitator Sam 2 Aug - 10:09

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, de-acum va face lucruri minunate pentru ingeri. Desi nu avea o situatie materiala deosebita s-a implicat in actiuni umanitare, preventia delicventei juvenile, deschizand centrul Gladiator, ajutorarea copiilor cu handicap sever, avand rezultate impresionante prin metode realizate de el, pana cand a fost acuzat pe nedrept ca ar fi colaborat cu securitatea, moment in care toti sponsorii si-au retras sprijinul acordat pana atunci si desi a fost reabilitat, totul s-a dus de rapa.
In anul 1985, revista germana "Bunte", l-a desemnat cel mai bun cascador din Europa.
Sobyi Cseh n-a fost actor, chiar declara ca nu i-a placut niciodata sa joace in filme, interpreta roluri doar ca-l rugau regizorii. El era cascador.
Intr-un interviu, a declarat :"Nu mi-e frică de moarte, dar ma gandesc cu tristeţe la faptul că sigur nu-s gagici pe dincolo. Şi ce plictiseală trebuie să fie! Ce ne facem noi, bărbaţii fără ele, fără să ne aprecieze?"

Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Sam 2 Aug - 10:14

Laughing Laughing Laughing  Asta da gandire de barbat! Toate cascadoriile alea le-o fi facut ca sa impresioneze femeile?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Sam 2 Aug - 12:37

Laughing Iata inca o ispita standard!  Very Happy Laughing Gagici sunt si dincolo, dar nu atat de erotice  Laughing si nu e plictiseala... cred!  Laughing 

"Fac tot ceea ce simt şi simt că trebuie să fac numai lucruri bune şi mă rog la biserică să nu fiu laş sau nedrept. Poţi fi fericit când îl faci pe alt om fericit." Szobi Cseh

Uite, asta e gandire de barbat adevarat!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Vin 26 Feb - 22:01

Am vazut zilele astea inca un film romanesc vechi: Un suras in plina vara Smile in regia lui Geo Saizescu. In rolurile principale vedem un Sebastian Papaiani foarte, foarte tanar (am facut un calcul si am stabilit ca avea 27 de ani) si o Florina Luican la fe de tanara si foarte frumoasa. Ii mai vedem pe-acolo si pe Dem Radulescu, Draga Olteanu Matei, George Constantin si Rodica Mandache. Atat de tineri, incat pe George Constantin nici nu l-am recunoscut in primul moment. Laughing  Dem Radulescu arata tot batran si cand era tanar Laughing  I-am calculat si lui varsta... avea 32 de ani.
Filmul e o comedie si tocmai din aceasta cauza toata lumea e vesela si fericita... mai putin Fanita (Papaiani), care refuza sa intre in colectiva. Tuturor le merge bine, colectiva le ofera satisfactii materiale si spirituale, oamenii se realizeaza si impreuna cu ei se realizeaza si productia (record Very Happy ). Nu e tocmai realitatea acelor vremi, dar trebuie sa privim filmul ca pe o comedie confused
Mi-a placut, pentru ca imi plac actorii din acea perioada, iar pe Geo Saizescu il consider un regizor bun.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  atat de simplu Vin 26 Feb - 22:16

Si tu le calculezi varsta? rolling on the floor Si mie imi place sa ma uit la filme din perioada aia. Pe atunci talentul prima, nu silicoanele, nu efectele speciale... Sau imi place mie sa ma intorc la origini, ce-o mai fi insemnand si asta. Very Happy Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 2 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum