GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Codul moral

+8
Obi-Wan Kenobi
seaman65
Stefan_
shadow
snow
Radu
pitulicea
habibi77
12 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Codul moral

Mesaj  habibi77 Joi 11 Mar - 11:33

Rezumarea primului mesaj :

Cred ca la origine , acest cod moral era o cale de urmat pt a ajunge la iluminare ( intelepciune ). In timp, datorita bisericii si conducatorilor natiunilor, a fost modificat, pt a justifica relele pe care le-au facut. Asa au ajuns sa fie tolerate minciuna , furtul, violenta. Scopul nu scuza mijloacele, violenta nu poate fi justificata, micinciuna are picioare scurte.

Va propun sa facem comparatie intre ceea ce spun diverse religii ale lumii.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Joi 11 Mar - 12:13, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  pitulicea Mar 3 Apr - 19:57

Ma refer la prima parte a "discursului" Smile
Preceptele de care aminteste el si pe care spune ca le prefera, sunt acelasi lucru, spuse intr-o alta forma.
Oamenii isi zic... "10 porunci Surprised Wooow, ce mult.. le prefer pe cele 3, ca-s numai 3" ... Very Happy Asa-i .. sunt 3, pentru ca au sintetizat esentialul Laughing

Eu ma ghidez dupa logica, atat. Smile Nu-s o mare credincioasa, n-am citit niciodata Biblia ori alte carti "bisericesti", ca atare, subiectul acesta ma depaseste. Spun doar ce gandesc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  elis27 Mar 3 Apr - 20:03

Din cate stiu eu porunca suna cam asa:'' sa nu-ti faci chip cioplit nici vreo alta asemanare a celor din cer sau de pe pamant si nici sa te inchini lor'' ,ceea ce noi,oamenii,facem.Icoanele ce sunt? Si le gasim in biserici ,chiar ne inchinam la ele.

Cati si-ar face chip cioplit ,dintre noi?Multi daca au si bani sa plateasca pe cineva.Becali se da mare credincios dar plateste sa fie pictat el pe icoane Very Happy Si poate ca ar mai fi exemple destule.
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  seaman65 Mar 3 Apr - 20:38

@ Obi: Adica pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 3 Apr - 22:09

da seaman ,dar tu esti un gentelman ,ai zis-o mai rafinat Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  seaman65 Mar 3 Apr - 22:35

Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  veronica_franco Vin 10 Aug - 9:04

eu cred ca tablitele acelea au fost metite sa civilizeze omenirea...la vremea aia nu existau legi, justitie..totul era aiurea... au avut un impact bun..la unii!
si chestia cu facutul binelui...la noi in popor se zice "bine faci, bine gasesti" sau "iti da Dumnezeu dupa suflet"...eu cred ca e chestie de energie...pozitiva sau negativa , care atrage dupa ea aceeasi energie!
in schim, daca Dumnezeu a zis sa nu ucizi, de ce biserica a facut mii de crime in numele Lui? De ce tocmai preotii sunt cei mai perversi si ipocriti oameni?! Oare nu e doar o meserie?! Multi dintre ei nu simt acea chemare...isi invata lectia pe de rost si practice o meserie banoasa...(a se vedea preoti care nu ingoapa oameni daca nu sunt multumiti de tarif)...

ce sa zic?! e un topic cu un subiect amplu...ar fi mai simplu de impartit pe capitole sau intrebari...ca fiecare sa raspunda ce crede...
felicitati tuturor pt seriozitate si lui habi pt profunzime!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  aristeu Sam 2 Mar - 13:59

Habibi nu inteleg daca e o greseala sau nu. "Nu te poti declara un om bun daca nu faci rau cu fapta , dar nu te poti abtine sa gandesti rau."
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Sam 2 Mar - 18:04

Da, stiu! Uneori sunt tare alambicata si greu de inteles.

Un om bun nu face rau nici cu "fapta", nici cu gandul. Degeaba te abtii sa faci fizic rau cuiva, daca ii doresti raul.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  aristeu Sam 2 Mar - 22:15

Am inteles, dar nu ma pot abtine sa nu pun un "nu" inainte de "gandesti" . Nu mai discut despre asta aici, insa nu stiu daca cum am spus eu schimba sensul frazei.
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Dum 3 Mar - 9:07

Suntem putin off topic , dar din punctul meu de vedere este doar alambicat. Daca tu spui ca este incorect gramatical n-am sa te contrazic. Pup you Nu intru in polemici pe forma, ci doar pe fond. Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  aristeu Dum 3 Mar - 10:15

habibi77 a scris:Sa-mi continui ideea. Am sa plec de la principiul polaritatii si am sa va spun cum vad eu lucrurile.

A fi moral inseamna sa intuiesti slabiciunile celor din jur si sa nu te folosesti de asta. Daca poti si ti se permite, este moral sa ajuti. Dar niciodata nu face bine cu forta. Fiecare din noi percepe binele in felul sau, si fiecare are dreptul la experienta, chiar daca greseste. Conform teoriei polaritatii, pe care am incercat s-o enunt mai sus, doar din greseli invatam.

Cred ca asa gandesc si eu, de aia fac cat mai multe greseli Razz
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Dum 3 Mar - 10:18

Important este sa nu le repeti Razz
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  Violoncella Dum 3 Mar - 10:20

Mie mi-a placut mult exprimarea cu ... multipla negatie. Razz Pentru ca, inexplicabil, si eu o folosesc. Sau poate ca exista o explicatie...
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Codul moral - Pagina 3 Empty Re: Codul moral

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum