GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Viata in 2

+5
itina
valeria
habibi77
pitulicea
snow
9 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Viata in 2

Mesaj  snow Lun 22 Mar - 13:42

Rezumarea primului mesaj :

Cercetătorii italieni au descoperit că atracţia sexuală durează cel mult doi ani, timp după care intervin alte sentimente, precum dorinţa de stabilitate.
Atunci când cuplurile intră într-o fază stabilă a relaţiei, spun oamenii de ştiinţă, hormonii care determină dorinţa sexuală se diminuează fiind înlocuinţi cu un alt tip de hormoni.
Cercetătorii italieni au analizat nivelul hormonilor denumiţi "neutrophin" din sângele pacienţilor implicaţi într-o relaţie amoroasă pasională şi al celor care au relaţii stabile. În urma analizelor, s-a descoperit că nivelul acestor hormoni era mult mai mare în cazul persoanelor ale căror relaţii erau în stadiu incipient.
Psihologii spun, însă, că acest proces este perfect normal şi că nu trebuie perceput ca fiind ceva negativ. " Ceea ce se petrece într-o relaţie după această perioadă nu este mai puţin important decât pasiunea", a declarat Petra Boynton.
"Oamenii îşi jură dragoste veşnică, însă hormonii spun o cu totul altă poveste", este de părere cercetătoarea Donatella Marazziti, citată de BBC News.
snow
snow
6
6


Sus In jos


Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  myrk Mar 13 Aug - 23:50

Nu am spus in sens peiorativ... dobitoc in sensul de instinctual adica! Smile La modul general am spus, e valabil pentru oricare dintre noi... mai ales pentru mine! Laughing Omul e intr-adevar un animal, biologic vorbind, dar prin ratiune si prin vointa, isi poate controla instinctele! Pe cand animalul (dobitocul Smile ), nu! De-aia se zice: s-a imbatat ca porcul, da' asa jignesti porcul, ca ala stie cat sa bea! Smile Adica ii place sa se tavaleasca in mocirla, ca purcelu'! Smile Viata in doi inseamna si dragoste, care poate insemna si rabdare, si intelegerea celuilalt, si facerea de mici bucurii, care fac farmecul vietii, nu doar aspectul si atractia sexuala, de care nu te poti plictisi niciodata, daca e sa vorbim cinstit! Numai ca trebuie depasite, la un moment dat, si inlocuite cu sentimente mai bune si mai frumoase! Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  itina Mar 13 Aug - 23:58

Ba nu trebuie depasite si inlocuite. confused Fiecare sentiment trebuie sa aiba locul sau, sa coexiste cu celelalte. Sau asa ar fi normal. Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  pitulicea Mier 14 Aug - 0:00

Evident ca viata in doi inseamna mai mult decat atractia sexuala, insa... daca viata sexuala din asternutul conjugal nu-l mai multumeste, barbatul va cauta sa-si faca o alta viata sexuala, intr-un alt asternut.
De ce nu-l mai multumeste? Pentru ca-si doreste ceva nou... Isi doreste sa simta "cum e sa fii barbat", ca-n melodia celor de la Vama Very Happy Pentru 95% dintre ei, in asta consta barbatia. Cat de idioti.
Da, in teorie totul e simplu si frumos....asa ar trebui sa fie... Dar stim cu totii ca realitatea e alta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  myrk Mier 14 Aug - 0:10

Eee, draci! Very Happy Astia-s dracusori! Smile Astea-s lucruri care ti se intampla cand esti tanar si tropaie hormonu' pe tine; dupa ce te-ai casatorit, e penibil sa-ti inseli sotia... cum poti s-o mai privesti in ochi dupa aia? Se intampla sa mai cazi, din intamplare, dar sa faci din asta o regula... e penibil! Smile Nu toti barbatii gandesc la fel...
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  pitulicea Mier 14 Aug - 0:18

Da, e penibil s-o insele... dar asta nu-i impiedica s-o faca Laughing 
Unii sunt mai cinstiti si nu le inseala, dar le parasesc pentru o alta femeie, mult mai sexy Very Happy

Naiba s-o ia de viata in doi. Ce-mi bat eu capul cu asta, la urma urmei? confused 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  myrk Mier 14 Aug - 0:56

Laughing Laughing Laughing Cum adica sunt cinstiti, dar le parasesc pentru altele? Laughing Ma gandeam ca la o anumita varsta, e penibil sa te mai gandesti la probeme de natura sexuala, la 70 de ani sa te gandesti la draga bunelului! Laughing Sa parasesti pe cineva fara motive intemeiate... denota mult egoism, lipsa de caracter si multe alte mizerii adunate in suflet... Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  pitulicea Joi 15 Aug - 0:22

Dupa cum scriu eu pe-aici, cred ca toata lumea isi imagineaza ca si pe mine m-a inselat iubitul Laughing 
Nu. Nu cred ca m-a inselat. Sau chiar daca a facut-o, a facut-o asa incat sa nici nu banuiesc Smile
Vorbesc si eu din auzite... Ce "vad" ca se intampla in casele altora Smile

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  myrk Joi 15 Aug - 16:55

Surprised Surprised Surprised Io nu mai cred nimic... Doar ma mir... Laughing scratch thinking 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  itina Lun 7 Oct - 17:34

N-o sa va vina sa credeti ce studii au mai facut cercetatorii! Rolling Eyes Laughing  Cica: "ecuatia matematica a armoniei in cuplu" !!!What a Face  Care credeti ca e? Răspunsul este…: ecuația care răspunde la una dintre întrebările fundamentale ale vieții în doi: colacul capacului de toaletă ar trebui lăsat ridicat sau nu după ce ai folosit “tronul”? Laughing Laughing Laughing

Si e o ecuatie in adevaratul sens al cuvantului. Laughing 

Cine vrea amanunte poate accesa linkul urmator: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
itina
itina
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  atat de simplu Lun 7 Oct - 17:40

Eu consider ca astia n-au ce face si-si cauta singuri de lucru. Laughing  Laughing

Da-mi plac mai mult cele 3 axiome.Cata precizie...rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor Daca e sa ma iau dupa ele, nu ma incadrez niciunde sau...doar ocazional. rolling on the floor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  itina Lun 7 Oct - 17:43

Eu ma intreb de unde au finantare pentru asemenea cercetari. Suspect 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  pitulicea Lun 7 Oct - 17:55

Noi n-aveam probleme in cuplu din cauza colacului de la wc. El avea wc-ul lui, eu il aveam pe al meu confused  Daca ar fi fost asta singurul "ghimpe" intr-o relatie, am fi trait fericiti pana la adanci batraneti Very Happy

Da' nu vad la ce foloseste ecuatia asta. confused Sa aflu de cate ori fac pipi? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  Vizitator Lun 7 Oct - 17:56

Laughing Laughing Laughing  Uite cu ce-si bat astia capul. Asa cercetare mai rar. Laughing 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  itina Lun 7 Oct - 18:00

Cica multe discutii in cuplu, incep din cauza colacului de la wc. Barbatii il lasa ridicat ceea ce deranjeaza femeile. Razz 
Da, sunt chestii care ramase ridicate, deranjeaza. rolling on the floor 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  atat de simplu Lun 7 Oct - 18:31

Laughing Laughing  Ioi,Itinuta!
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 4 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum