GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre fotografie... putina teorie :)

+3
seaman65
Krissunu
pitulicea
7 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 9:07

Rezumarea primului mesaj :

Principiul de functionare al aparatului de fotografiat a fost descoperit de pe vremea artistului si inventatorului Leonardo da Vinci, care a aratat ca pentru a proiecta o imagine este suficient un mic orificiu prin care sa treaca lumina. Cu cat este mai mic orificiul, cu atat imaginea este mai clara. Acest aparat simplu, numit 'camera obscura', exista de la inceputul sec. al XVII-lea. Mai mult a durat pana a fost gasit un material fotosensibil pentru a inregistra imaginea respectiva. Aceasta problema a fost rezolvata abia in 1826 cand Joseph Niepce a descoperit ca pentru a produce un bitum sensibil la lumina poate fi folosita clorura de argint.
Pentru a functiona, orice aparat foto, oricat de simplu, trebuie sa aiba urmatoarele parti componente:
Corpul: O cutie perfect opaca in care sta filmul pentru a fi expus.
Obiectivul: Un dispozitiv care focalizeaza razele de lumina pe film
Diafragma: Un dispozitiv care controleaza cata lumina ajunge pe film
Obturatorul: Un dispozitiv care controleaza cat timp este filmul expus la lumina
Vizorul: Un dispozitiv folosit pentru a incadra eficient imaginea care va fi inregistrata pe film.
Sistemul de transport: Un dispozitiv folosit pentru fixarea si transportul filmului.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 6 Noi - 21:29, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Sam 21 Apr - 19:06

Aici e un topic doar pentru discutii. Daca ai fotografii pe care vrei sa le postezi, sunt alte topice. Pentru fotografii de-ale altor fotografi, topicul: "Fotografia, o arta", pentru poze facute de tine: "Si pozele sunt frumoase uneori".
Sa nu le amestecam, ok? Smile Acolo comentam fotografiile, aici tehnica fotografica.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  Krissunu Sam 21 Apr - 19:10

...scuze !!!! /// am inteles !!!! ....asa ca,..!!! aseaz_o acolo unde ii este locul !!!
..voi fii mai atent ..pe viitor Smile
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Dum 22 Apr - 9:54

Kriss, cum poti sa spui ca poza ta e mai frumoasa alb-negru decat color? Ca sa poti sa-ti dai seama ar trebui sa le poti vedea impreuna pentru comparatie. Insa eu raman la parerea ca poza color iti da mai multe detalii si face totul mai frumos.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  Krissunu Dum 22 Apr - 10:27

...Cand vorbim despre natura ,....asa este .... culoarea ii da frumusetea .
Dupa cum spuneam fotografiile alb_negru imi amintestc de copilarie .
De exemplu : daca as poza intr-un Muzeu al satului majoritatea fotografiilor mi-ar placea sa fie alb_negru.
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  Radu Dum 22 Apr - 11:24

Sunt de acord ca fotografiile alb-negru au farmecul lor, dar in cazul unui muzeu al satului as prefera culoare. Este pacat sa nu vezi culoarea portului popular.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  Krissunu Dum 22 Apr - 12:16

In privinta portului romanesc ,..aveti dreptate, necesita culoare . Dar ...ulitele satului ,...biserica din lemn ,...raspantia in care se afla putul cu cumpana ,...casele asa cum erau ele odinioara ,... imi plac mult mai mult alb_negru .
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  elis27 Dum 22 Apr - 21:53

Eu cred ca ulitele satului,biserica de lemn etc ar arata mult mai bine in sepia decat alb -negru Smile
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Dum 22 Apr - 22:16

De cand s-a inventat coloru' eu am pierdut nostalgia lu' alb si negru. Tot ce inseamna "pelicula".
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  elis27 Lun 23 Apr - 8:10

Pai vedeti? Cum sa fie ceva alb-nergu mai frumos?

Cand vorbim despre frumusetea naturii ai dreptate,nu poti reda asta mai frumos alb negru.Nici eu nu cred ca as putea face fotografii frumoase fara culoare dar cand vorbim despre fotografie ca si arta atunci se schimba total problema.Din punctul meu de vedere cand culorile nu transmit nimic intr-o fotografie nu sunt necesare,chiar pot distrage atentia de la ceea ce a vrut sa transmita artistul ,subiectul e pus in valoare doar de umbre si contururi ,aceeasi poza dar color nu ar fi la fel de spectaculoasa.Dar pana la urma totul e doar o chestie de gusturi. Smile
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Lun 23 Apr - 10:00

Ai dreptate, aveti dreptate, e chestie de gustibus. Voi uitati-va la poze alb-negru, eu ma uit la alea color, asa raman mai multe pentru fiecare. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  Krissunu Lun 23 Apr - 18:03

...si noi,.. vom privii la cele alb-negru !!!!,....dar tot vom trage cu coada ochiului si la cele color Smile

Un fotograf spunea despre fotografia alb_negru
citez :
" Daca atunci cand privesti o fotografie color, atentia este impartita intre subiect, linii, culoare, textura, tonuri de culoare, in cea alb-ngru, privitorul are mai putine lucruri care il atrag… Atunci privirea este mai sensibila la intensitatea luminii, la contrast, tinde sa evidentieze neobisnuitul din poza, emotia sau impasivitatea.

Incercati sa fotografiati o saptamana alb-negru… misterul acestor fotografii va aparea, mai devreme sau mai tarziu

Fotografia alb-negru este nemuritoare, are un aer aparte si este mult mai expresiva."

Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Lun 23 Apr - 19:37

Bine-a spus cine-a spus ok
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Lun 23 Apr - 21:38

Din nefericire n-a tinut-o pentru el.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Lun 23 Apr - 21:41

Laughing Laughing Rautaciosule. Nici noi nu tinem pentru noi... Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Lun 23 Apr - 21:45

Paai asta e, ca v-a dat apa la moara.
Cea mai frumoasa fotografie este un desen in carbune. Acolo vezi ce-a vrut sa spuna artistul.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 2 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum