GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

+10
atat de simplu
seaman65
mrs nobody
serpico
Mr Nobody
emil_andreescu
sharp00714
Nana_Duval
dragos
pitulicea
14 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  pitulicea Joi 18 Feb - 18:45

Rezumarea primului mesaj :

Unul din patru angajati recunoaste ca are ganduri negre legate de colegi.
Un studiu efectuat de compania OnePoll arata ca o treime dintre angajati isi urasc atat de mult colegii, incat nu socializeaza cu acestia in afara serviciului. De vina pentru aceasta situatie tensionata se pare ca sunt sefii.
Nici barfele intre colegi nu lipsesc din mediul profesional. La acest capitol, femeile isi barfesc mai des colegii, comparativ cu barbatii. Astfel, o femeie petrece 20 de minute pe zi plangandu-se de un coleg de fata cu alta persoana, pe mail sau prin mesaje online. (citeaza Curentul)


Ce parere aveti despre asta? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 18 Mar - 13:37, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  seaman65 Joi 26 Mai - 19:59

Depinde de sef sa fie o atmosfera placuta la locul de munca si toti sa traiasca in armonie.
Cu siguranta ca toti se uita sa vada cati bani iau ceilalti, toti cred ca altii muncesc mai putin si este datoria sefului sa evite astfel de conflicte, in primul rand prin transparenta, in al doilea rand prin discutii cu oamenii si in al treilea rand avand umarul disponibil pentru cei care au ceva de lacramat. Seful este taticul, iar subalternii copiii.

Citisem undeva ca sanatatea celor de la munca este pusa in pericol de colegii tampiti (si slava domnului, sunt destui). Depinde de sef sa dezamorseze potentialele conflicte si sa calmeze nervii cauzati de oamenii prosti.

Referitor la socializarea in afara programului, pun si eu o intrebare de om naiv: nu stau bre cu lunile langa oamenii din echipaj, trebuie sa ma mai intalnesc cu ei si acasa? Sunt destul 24/7 la dispozitia lor cat sunt pe vapor.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  atat de simplu Sam 22 Dec - 20:03

Avand in vedere ca cea mai mare parte a timpului ti-o petreci la munca, mi se pare aproape normal sa existe anumite contradictii intre angajati.Totusi, ura e prea mult spus...
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  dorina_s Mar 14 Feb - 15:47

Cred ca ii uraste daca ei sapa ii sapa groapa. Eu personal nu as sta prea mult pe ganduri si as pleca din acel loc. Linistea si atentia sunt foarte importante in munca mea.
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  Annmarie Lun 13 Mar - 17:36

M-am nascut cu lipsuri.

Nu am stiut sa urasc.
Iar acum nu as mai vrea sa adaug nimic nou.

Oricum, am avut doar de pierdut din aceasta cauza, asa ca, urati-va cat vreti.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  myrk Mar 14 Mar - 21:49

seaman65 a scris:Depinde de sef sa fie o atmosfera placuta la locul de munca si toti sa traiasca in armonie.
Cu siguranta ca toti se uita sa vada cati bani iau ceilalti, toti cred ca altii muncesc mai putin si este datoria sefului sa evite astfel de conflicte, in primul rand prin transparenta, in al doilea rand prin discutii cu oamenii si in al treilea rand avand umarul disponibil pentru cei care au ceva de lacramat. Seful este taticul, iar subalternii copiii.

Citisem undeva ca sanatatea celor de la munca este pusa in pericol de colegii tampiti (si slava domnului, sunt destui). Depinde de sef sa dezamorseze potentialele conflicte si sa calmeze nervii cauzati de oamenii prosti.


In ultima perioada am avut parte de sefi carora le facea o placere deosebita sa existe si sa se intretina conflicte intre angajati. Un sef caruia ii place armonia intretine o atmosfera placuta, armonioasa si la locul de munca. Asta pentru ca cea mai mare parte a vietii si a timpului ne-o petrecem la munca, iar viata e extrem de scurta, iar job-ul extrem de lung. Laughing Conflictele si ura apar din invidie: unuia i se pare ca lucreaza mai mult si mai bine decat altul. In genere, angajatul mai cerebral are un randament mai bun, cel limitat munceste fizic mai mult. De aici si ura. De regula, cel limitat si uraste, pentru ca e limitat.



myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  itina Mar 14 Mar - 22:07

Pana acum am trait in oarece armonie la locul de munca. Ba chiar s-au pastrat niste relatii de prietenie destul de adancite. La noul loc de munca zici c-a dat strechea in femei! Embarassed Iar eu sunt undeva la mijloc! Very Happy Eu sunt mediatoarea! Laughing Dar serios vorbind, nu-mi imaginam vreodata cate tipologii de oameni exista in lumea asta si cat trebuie sa te abtii si sa respiri adanc pentru a nu izbucni atunci cand rabdarea iti e pusa rau la incercare! Very Happy
itina
itina
6
6


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  myrk Mar 14 Mar - 22:21

Sa nu zici ca ai si o femeie sef. In cazul asta, nu ma mir! Very Happy Laughing E un bun mijloc de a-ti testa rabdarea. Eu personal am clacat, dar se stie ca femeile sunt mult mai rabdatoare. Razz Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  itina Mar 14 Mar - 22:28

Nuuu! Am un sefulet bun de pus la rana! Laughing Doar colegele sunt colturoase! Laughing
itina
itina
6
6


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  myrk Mar 14 Mar - 22:35

Ee, atunci sarmanul isi doreste armonie. Nu mai e de vina el. Probabil ca va iubeste pe toate, de n-ati ajuns inca la armonie! Laughing Apropos, poate fetele, colegele tale, nu-s iubite sau nu-s iubite cum trebuie. Nu de sef! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca - Pagina 3 Empty Re: Un angajat din cinci isi uraste colegii de munca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum