GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

+12
oli
habibi77
Pingu
shadow
seaman65
Adriatica
mrs nobody
Nana_Duval
Amrita
pitulicea
elis27
Obi-Wan Kenobi
16 participanți

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb - 18:20

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
un documentar care va va da de gandit asupra dietei din fiecare zi.


Ultima editare efectuata de catre Obi-Wan Kenobi in Mier 10 Oct - 18:12, editata de 1 ori
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb - 18:27

O inima sanatoasa
Vegetarienii au un nivel mai mic al colesterolului decat cei care mananca carne, iar bolile de inima nu sunt raspandite in acelasi grad printre vegetarieni. Motivul este unul simplu, meniul vegetarian contine putine grasimi saturate si foarte putin sau deloc cholesterol. Din moment ce colesterolul este gasit numai in produse de origine animala, meniul vegetarian contine numai produse fara colesterol.
Tipul proteinelor din dieta vegetariana este un alt avantaj important. Unele studii arata ca inlocuirea proteinelor de origine animala cu proteine din plante scade nivelul colesterolului din sange chiar daca nivelul si tipul grasimilor din dieta ramane acelasi. Aceste studii arata ca ca o dieta vegetariana are un avantaj clar asupra altor diete.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb - 18:28

Controlul diabetului

Unele studii asupra diabetului arata ca o dieta bogata in carbohidrati complecsi (care se gasesc in plante) si cu continut scazut de grasimi, este cea mai buna in controlul diabetului. Deoarece diabeticii au un risc crescut de boli de inima, evitarea grasimii si colesterolului este unul din dezideratele dietei diabeticilor si de aceea dieta vegetariana este ideala. Chiar daca cei insulino-dependenti trebuie sa ia in continuare insulina, dieta bazata pe plante ajuta la reducerea aceastei nevoi.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb - 18:28

Prevenirea cancerului
Dieta vegetariana ajuta la prevenirea cancerului. Studiile effectuate asupra vegetarienilor arata o injumatatire a ratei deceselor in randul acestora fata de restul populatiei. Cancerul la san este dramatic mai scazut in tarile in care dieta este bazata in mod traditional pe plante. Cand populatia acelor tari a ales un regim bazat pe carne, rata cancerului la san a crescut.
Vegetarienii au o rata a cancerului la colon mult mai mica. Consumul de carne este asociat cu cancerul la colon mai mult decat orice alt factor al dietei.
De ce ajuta dieta vegetariana impotriva cancerului? In primul rand prin continutul scazut de grasime si continutul crescut de fibre fata de alte diete. Vegetarienii consuma mai mult beta caroten din plante. Acesta poate fi explicatia pentru scaderea cazurilor de cancer la plaman. Cel putin un studiu a arata ca zaharul din lactate creste riscul de cancer ovarian la unele femei.
Unele din efectele anti-cancer ale dietei vegetariene nu pot fi inca explicate. De exemplu cercetatorii nu sunt siguri ca vegetarienii au mai multe celule albe de tipul “asasini naturali” capabile sa caute si sa distruga celulele canceroase.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb - 18:35

Daca folositi,sau daca stiti retete vegetariene va rog sa le postati aici,ar fi de preferat sa puneti doar retete pe care chiar le-ati preparat dumneavoastra,si nu copiate de pe alte site-uri.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  elis27 Vin 24 Feb - 22:44

Interesant documentarul nu l-am vazut inca pana la final dar o s-o fac,totusi pe mine nu cred ca o sa ma faca sa vad altfel bucata de friptura din farfurie , daca mie imi place mananc si gata nu vreau sa ma privez de placerea asta, sigur, nu fac excese dar nici nu ma abtin de la nimic, si apoi nici legumele si fructele nu mai sunt naturale asa ca orice as manca tot acolo ajung Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  pitulicea Vin 24 Feb - 22:50

Il am pe iubi ca exemplu.....negativ Very Happy A renuntat la multe, din cauza regimului sever pe care-l tine (nevoit). Nu-i deloc mai sanatos Very Happy
Nu vreau sa renunt la nimic din ce-mi place Very Happy Toate isi au rolul lor in organism si toate-s importante, atata timp cat nu faci excese.... si carnea, si grasimile...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb - 22:53

legume si fructe sanatoase gasesti in orice piata la tarani,si poti folosi in dieta retele chinezesti cu putina carne si taiata bucatele mici.
documentarul este mai mult decat interesant,despre doctorul Caldwell Esselstyn auzisem mai demultisor cate ceva.azi am vazut documentarul si m-am gandit ca ar fi interesant sa-l vedeti si voi.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  pitulicea Vin 24 Feb - 22:57

O reteta care mie-mi place foarte mult. Am mai pus-o si la Mancaruri din legume- Garnituri.
Cred ca merge si aici. Daca nu merge, o sterg confused

FASOLE CU CIUPERCI SI PRAZ

Ingrediente
- 300 gr .fasole
- 200gr pasta rosii
- 100 gr ciuperci
- 2 fire de praz
- 1/2 radacina de telina (sau chiar una intreaga)
- vin alb
- putin zahar
- ulei
- piper, sare, o foaie dafin, putin cimbru.

Modul de preparare.
Telina si prazul se curata si se taie bucati, se prajesc in ulei, dupa care se adauga ciupercile taiate felii si vinul.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cand a scazut toata zeama se pune pasta de rosii, sarea, piperul, foaia de dafin si cimbrul si se lasa la fiert 15- 20 de min. Fasolea fiarta si stoarsa se amesteca cu sosul pregatit si se tine pe foc domol pina scade. Se serveste calda, ornata cu marar verde.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

V-o recomand cu caldura. E delicioasa!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb - 23:01

merge si arata si bine Shocked
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  pitulicea Vin 24 Feb - 23:06

Eu am facut-o odata cand posteam. Mi-a placut asa de mult (doar e cu vin Very Happy ), incat am tot facut-o pe urma si fara sa postesc.
Se poate pune si carne in ea.... dar nu prea e nevoie Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  elis27 Vin 24 Feb - 23:08

Pentru mine este doar interesant Very Happy dar ma bucur si iti multumesc ca l-ai postat mai ales ca pe site-ul ala mai sunt si alte documentare care pentru mine sunt mai mult decat interesante,ficare cu ce-l doare Very Happy .
Insa permite-mi sa ma indoiesc de legumele si fructele naturale din piata ,multi din cei care vand nu sunt tarani,apoi unde ai vazut tu cand erai mic rosii ,castraveti etc in ianuarie in gradina Very Happy eu nu am vazut iar cele de pe piata au destule cimicale ,mi-am amintit ca am vazut o stire sau ceva de genul unde se spunea ca nici macar semintele pe care le cultivam nu mai sunt naturale
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb - 23:10

vezi de la o posta care sunt tarani si care isi vand produsele lor.si normal ca nu mananci rosii iarna de la tarani
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Amrita Vin 24 Feb - 23:45

De la tarani mananci doar porodici ! Laughing
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Nana_Duval Vin 24 Feb - 23:53

Obi-Wan Kenobi a scris:Controlul diabetului

Unele studii asupra diabetului arata ca o dieta bogata in carbohidrati complecsi (care se gasesc in plante) si cu continut scazut de grasimi, este cea mai buna in controlul diabetului. Deoarece diabeticii au un risc crescut de boli de inima, evitarea grasimii si colesterolului este unul din dezideratele dietei diabeticilor si de aceea dieta vegetariana este ideala. Chiar daca cei insulino-dependenti trebuie sa ia in continuare insulina, dieta bazata pe plante ajuta la reducerea aceastei nevoi.

Daca diabetul este insulino-dependent , trebuie si un numar de hidrati care se pot lua din legume si fructe, numai ca sunt HC rapizi. Tinanad cont ca nu se pot manca la discretie , mai ales in cazul unui efort sustinut, alimentatia trebuie sa fie destul de variata, astfel existand senzatia de foame. Carnea nu creste glicemia, prin urmare este un aliment "la liber".
Bolile de inima apar de regula dupa mai multi ani de boala , ca si complicatie, pe langa cea neurologica( neuropatia diabetica), dar si oculare si mai ales cea mai greu de tolerat - Insuficienta renala. In astfel de cazuri , dieta este ajustata in functie de semnele si simptomele aparute. ( mai ales ca se pierd proteine prin urina).
Parerea mea e ca un diabetic nu e bine sa fie vegetarian.
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum