GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum va convingeti copilul sa manance?

+9
Nana_Duval
mrs nobody
shadow
Tizona
seaman65
ionutz72
pitulicea
Radu
habibi77
13 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  habibi77 Lun 15 Feb - 16:18

Am deschis acest topic pt mamici/tatici. Este cunoscut faptul ca de cele mai multe ori prichindeii au oroare de noutati ( acest lucru nu este valabil si in cazul dulciurilor Wink )
Baiatul meu spre exempu ar manca dimineata, la pranz si seara, cartofi prajiti si oua ( omleta, ochiuri sau fierte).
Imi este foarte greu sa-l conving sa manance si altceva, dar sunt mai smechera decat el si-l pacalesc. Intr-o zi l-am pacalit sa manance iahnie de fasole. Initial a zis ca nu mananca. Mi-am pus o farfurie de iahnie si mi-am pus intr-un castron si gogosari in otet. El se uita la televizor. M-am dus langa el si am inceput sa mananc cu pofta. Se uita la mine si saliva. L-am rugat sa guste dar m-a refuzat. I-am spus sa ia putin si daca nu-i place nu manaca. A acceptat, dar n-a vrut decat putina paine inmuiata in zeama. Am vazut ca-i place i-am spus sa guste si gogosar. I-a placut. Dar tot nu voia sa manance si boabele de fasole. Am terminat ce aveam in farfurie si l-am intrebat daca mai vrea....a vrut. Very Happy Asa ca am mai pus o farfurie dar de data asta am avut grija sa pisez boabele.....si uite asa a mancat si fasole.....dar el nu stie lol!

Voi cum va convingeti copiii sa manance?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Radu Mar 23 Feb - 16:26

Eu zic sa nu-i dai sa manance daca nu vrea. Lasa-l, i se face lui foame si atunci mananca ce este nu ce vrea Razz .
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  habibi77 Mar 23 Feb - 21:25

DA, DACA II ESTE FOAME CERE CARTOFI PRAJITI....RADU TU AI COPII?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Radu Mar 23 Feb - 21:30

Nu , nu am copii Laughing . Dar am avut grija de copil cateva luni si stiu sentimentul. Oare daca ai face doar cartofi prajiti in fiecare zi nu s-ar satura de ei pana la urma?
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  habibi77 Mar 23 Feb - 21:32

NU , NU S-AR SATURA , CREDE-MA......SA ZICEM TOTUSI CA S-AR SATURA....I-AR CASUNA PE OUA Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Radu Mar 23 Feb - 21:42

Oua ochi? sau de care?
Si mie-mi place sa gatesc oua, insa incerc sa le diversific. De exemplu intr-o zi omleta cu sunca/salam/carnatz, in alta zi oua ochi, in alta ratuta (papara... scrambled eggs pe engleza), mai un ou fiert, etc. Oricum, o sa-i treaca lui si o sa aiba alta mancare preferata Laughing
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  habibi77 Mier 24 Feb - 10:04

Da? Si stomacul lui ce spune? Tu n-ai auzit ca nu e bine sa faci abuzuri? Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  pitulicea Mier 24 Feb - 10:06

Abuzatii fara vina, cer sa se faca lumina Idea
Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  ionutz72 Mier 6 Iul - 7:47

am doi baietzi ,de 9 si 3 ani,fiecare are tabieturile lui,sunt si zile cand mananca amandoi la fel dar rar,de regula deschide frigiderul si spune:vreau asta...si eu ma execut dar sa vedetzi schimbare de situatzie...le pun fiecare ce si-a dorit si incep amandoi sa manance,cel mare trag de el sa termine cu toate ca mananca ce si-a dorit,cel mic gusta putzin si apoi vrea si el ce mananca cel mare(uneori) sau se declara ca il doare burta sa fuga la joaca...ma amuz cu ei foarte tare,dar pana la urma de asta suntem parintzi ...sa mai facem pe plac si lor...ca si noi am fost la fel Smile
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  seaman65 Mier 6 Iul - 8:03

Eu am observat ca merge sa-i lasi in pace pana cer ei de mancare. Apar niste probleme de sanatate totusi.
Baietii nu s-au omorat cu firea la mancare si s-a vazut la capitolul sanatate. Daca trebuie sa le bagi cu forta fructe pe gat, mai devreme sau mai tarziu se vor imbolnavi de ceva.
Fata a mancat bine de tot de cand s-a nascut si rezultatul a fost o rezistenta mai mare la imbolnaviri, in schimb s-a ingrasat si avea in talie la 9 ani jumate cat baietii la 19 (asa de slabi sunt si ei).
Una din prioetenele fetei este foarte mofturoasa la mancare. Arata mai bine decat fi-mea, dar se imbolnaveste cel putin o data pe luna.

E bine sa faci ce vor copiii, dar trebuie sa imbini chestia asta cu alimentatia sanatoasa: fructe si sucuri la greu, pacaliti daca este nevoie, altfel pierdem vremea si banii pe la doctori.

Cartofi prajiti mananca o data, de doua ori, de trei ori, dupa care se cam satura si nu mai vor. Dar cu siguranta ca nu sunt sanatosi; cel mult o data sau de doua ori pe luna.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  ionutz72 Mier 6 Iul - 8:14

...treaba cu imbolnavirile e reala ...din cauza alimentatziei din ziua de azi(chimicale la greu)...o sa ajungem oameni de plastic...si cum plasticul e nebio...nu prea se mai descompune decat peste 500 de ani..asa ca o sa fim bolnavi da bolnavi pe viatza lunga... Smile ...mai exista mancare naturala?...ca tot ce creste din pamant e contaminat...si in curand nu o sa mai cresca nimic... Sad
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Tizona Sam 20 Aug - 13:27

Am sfarsit si eu prin a cadea in capcana lui "ce vrei sa mananci?" Le dau 3 - 4 variante, de obicei..
Unul din ei mananca bine, dar nu ii plac toate legumele, nu ii prea place orezul, ciorba.. In rest n-am probleme, e foarte bine dezvoltat si e hranaci, cum ne zicea noua mama.
Al doilea mananca foaaarte incet si nu termina de mancat niciodata, mananca pe jumatate fata de frate-su.. Si e extrem de mofturos, multe nu ii plac, oua, paste, sosuri, supe, ciorbe.. Sunt mai putine lucrurile pe care le mananca, decat cele pe care nu le mananca. Cantareste cu 5-6 kg mai putin decat celalalt.
Am observat, insa, ca in timp li se modifica preferintele, asa ca nu prea ma ingrijorez.
Nu mai incerc sa-i conving sa manance un anumit aliment, pentru ca ma chinui degeaba.
Cel mofturos e atat de incapatanat, incat nici sa guste nu vrea, daca nu-i place cum miroase sau cum arata.
La noi nu merge cu lasatul in pace pana cer ei de mancare, pentru ca, chiar si atunci, tot ce vor ei mananca, poate sa le fie cat de foame le-o fi. Si pana la urma .. prefer sa le dau ce vor ei si sa fiu sigura ca mananca (dintre optiunile le care le propun eu), decat sa le impun eu ceva si sa stea nemancati.
E grele..
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 18:58

Eu am descoperit ca trebuie sa-i fac pofta. Pana acum cateva zile n-a vrut in ruptul capului sa manance salata de boeuf. Intr-o seara am ajuns acasa rupta de oboseala si de foame , mi-am umplut un castron cu salata si m-am cocotat in varful patului sa vad si eu finalul unui film........el se uita la mine....si se uita...nu intelegea ce mananc. N-a spus nimic, nici eu nu l-am rugat. A doua zi ajung acasa rupta de oboseala si de foame....fi-miu in bucatarie manca...salata de boeuf. Very Happy

Pana acum nu reactiona, dar incerc sa ma adaptez si sa-mi dau seama cum il pot convinge/ provoca,.... constat ca a crescut si e mai greu de pacalit.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  shadow Lun 29 Aug - 19:14

Asta iarna , la un sfarsit de saptamana , fata venea acasa de la facultate impreuna cu prietenul ( aproape 200 km ) - oprind la o benzinarie a simtit miros de cartofi prajiti - l-a rugat sa-i ia o portie , el n-a vrut ca se grabea ( mofturi de barbat Very Happy ) ....pe drum s-au certat nitel si mi-a dat telefon sa gaseasca cartofi pai , crocantzi pe cand ajunge acasa - a gasit cartofii gata preparatzi si i-a mancat cu pofta , asa cum face de obicei ...
Are 21 de ani si una din placerile ei gastronomice sunt in continuare cartofii prajiti ...uneori chiar nu putem schimba unele obiceiuri ale copiilor nostri oricat ne-am stradui Rolling Eyes
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Tizona Lun 29 Aug - 19:21

Cui nu-i plac cartofii prajiti?
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum